Що таке ремонтантний сорт

Що таке ремонтантний сорт | Блог Аптека Садівника
Провідний експерт

Здатність ягідних і квіткових культур постійно цвісти та плодоносити (ремонтантність) приваблює багатьох власників дачних ділянок. Щоб ласувати солодкими ягодами весь літньо-осінній період, необхідно забезпечити правильний догляд за рослинами: регулярні підживлення, надійний захист від шкідників, хвороб, погодних аномалій. Секретами успішного розведення ягідних і рожевих чагарників діляться експерти компанії «Аптека Садівника».

Що таке ремонтантний сорт | Блог Аптека Садівника

Ремонтантність: основні характеристики

Що таке ремонтантна культура, можна зрозуміти з французького перекладу — це здатність знову підійматися, цвісти, плодоносити упродовж одного вегетаційного періоду. Великі плоди полуниці та суниці, отримані того ж року вирощування, стають значно меншого розміру на другий і наступні роки. Чагарник використовується 1–2 роки, після чого старі кущі викорчовують.

Рослини, що володіють ремонтантністю, мають ряд суттєвих недоліків. Миттєвий варіант дозрівання ягід не формує масового врожаю, достатнього для заготовлення продукції на зиму. У плодів красива щільна шкірка, яка не пошкоджується при перевезенні, але м’якоть на смак значно поступається звичайним сортам. Тільки кущі, вирощені вегетативним способом, повторюють батьківські якості. Через короткий життєвий цикл кущі не встигають самостійно розмножуватися, тому для відродження посадженої плантації необхідно постійно докуповувати рослини.

Ремонтантний сорт — це практично безперервне цвітіння і плодоношення культури, що вимагає максимальної віддачі життєвих сил. За сезон потрібно 8–10 відновлювальних підживлень через кожні 7–10 днів. Необхідними якостями характеризується препарат «Авангард NPK +M/E Плодово-ягідні», комплекс мікроелементів якого надходить у клітини рослини через 2–5 годин після проведення позакореневого обприскування.

Чим відрізняються ремонтантні рослини

Селекціонерами виведені ремонтантні сорти полуниці, малини, суниці та троянд. Рослини здатні цвісти та плодоносити з весни до осені при відповідному догляді: поливі, підживленні, профілактики захворювань, боротьбі зі шкідниками та бур’янами.

Полуниця

Постійне перевантаження при формуванні ягідного врожаю призводить до вирощування ремонтантної полуниці в 1–2 роки. Потім ягоди стають значно дрібніші, погіршується смак плодів. 30 % врожаю збирають на першому етапі плодоношення, 70 % припадає на осінь. Кущики мають менше листків в порівнянні зі звичайними сортами. Щоб омолодити рослину, обрізають старе прикореневе листя з червоним відтінком. Розрізняють великоплідні та дрібноплідні види. Видалення квітконосів стимулює утворення вусів, що важливо для самостійного розмноження. При посіві насіння з рослини втрачаються властивості ремонтантності.

shutterstock_2101974466.jpg

Малина

Характерною особливістю ремонтантної малини вважається здатність формувати плоди на однорічних гілках у рік посадки. Потужні гілки не вимагають підв’язки, не ламаються під вагою достиглих ягід. Багато сортів не утворюють кореневої порослі. У південних областях вирощують два врожаї культури — літній та осінній. Це сильно виснажує рослину, яка входить у зиму не підготовленою і часто вимерзає. У центральній і північній частині країни вигідно вирощувати тільки осінній урожай, вирізати гілки, які відплодоносили під корінь. Коріння чагарнику мульчують перегноєм, тирсою, іншими органічними залишками. Більш пізні терміни цвітіння і формування плодів сприяють меншому ураження чагарнику шкідниками та хворобами. Ягоди добре транспортуються, мають приємний аромат і смак.

garden-5494504_1920.jpg

Суниця

За потреби освітлення ремонтантна суниця підрозділяється на культуру довгого або нейтрального світлового дня. У першому випадку цвітіння і плодоношення наступають 2–3 рази за сезон. Другий варіант відрізняється практично безперервним циклом освітлення ягід не тільки на маточних кущах, але й на молодих розетках. Культура виведена для цілорічного вирощування в опалювальних теплицях. Також рослина успішно культивується у відкритому ґрунті південних і центральних регіонів України.

Троянди

Першим ремонтантним сортам Жозефіна Антуанетта, виведеним французом Лаффан, уже виповнилося понад 200 років. Сьогодні вченими розроблені сучасні сорти повторного цвітіння на основі схрещування чайних, бурбонських, дамаських, бенгальських і інших видів рослин. Чагарник ремонтантних троянд відрізняється потужними прямостоячими пагонами заввишки 2–2,5 метрів, ароматними квітами діаметром 8–16 см, різне забарвлення. Розмножується культура окуліруванням, живці приживаються слабо.

Молоді кущі формують із 5–6 сильних гілок, у старих залишають до 10 гілок. Пагони обрізають на 10–12 бруньок, щоб стимулювати рясне цвітіння. На тонких паростках залишають 5–7 бруньок, закладаючи урожай на наступний сезон. Старі рослини омолоджують, досить коротко підрізаючи всі гілки. Стимулює формування нових бутонів видалення зрілих суцвіть.

rose-g1a14f987c_1920.jpg

Щоб ремонтантні рослини активно цвіли, плодоносили, розмножувалися, рекомендується організувати необхідний догляд. Культури потребують рясного поливу, особливо в період утворення ягід. Краще облаштувати на ділянці крапельне зрошення або наливати воду у спеціально вириті вздовж рядків борозенки. Дощування викликає ризик зараження грибковими інфекціями, культура сприйнятлива до збудників борошнистої роси. У період вегетації проводиться профілактичне оброблення чагарника фунгіцидами Захисник, Гарт та Страж. На зиму варто захистити коріння рослини мульчів, при морозі нижче 20 градусів чагарник може загинути.
Супутні товари
Авангард NPK+M/E Плодово-ягідні

Пакування

8.50 грн
Захисник

Пакування

26.00 грн
Гарт

Пакування

78.00 грн
Страж

Пакування

12.00 грн
Фундазим

Пакування

19.00 грн
Антигусінь + Самшит

Пакування

15.00 грн
Колібріс + Страж

Пакування

28.00 грн
АТО Жук

Пакування

47.00 грн
Також вам може бути цікаво:
Як правильно садити полуницю | Аптека садівника
Кращі сорти полуниці
Кінець серпня і вересень – чудовий час для вибору сортів полуниці та їх посадки. В цей час дорослі кущики вже мають вуса, більшість сортів відплодоносили і відновилися, а до холодів як раз вистачить часу на вкорінення.
Нижче в статті я розповім, які цікаві сорти полуниці можна посадити, щоб мати перші ароматні ягоди вже у травні, а останні – в листопаді. Також ви прочитаєте про сорти полуниці, яка дає рекордно великі і транспортабельні ягоди. Посадивши кілька таких різних сортів полуниці, можна ласувати ягодами все літо і навіть на початку осені!
Як правильно садити полуницю | Аптека садівника
Ковдрочка для полуниці: якою мульчою застелити землю
Мульчування полуниці вже багато років не новина. Сіно, тирса, спеціальна плівка часто використовується як мульча для полуниці. Для чого потрібно мульчування полуниці? Одна з відповідей така: це дає чисті, сухі та блискучі, а не заляпані болотом ягідки.
Як мульча для полуниці також підійде солома, хвоя, тирса, скошена трава, чорна мульчувальна плівка. Нижче у статті я розповім детальніше про кожен з видів, а ви оберете для себе, який підійде саме вам.
Як правильно садити полуницю | Аптека садівника
Хвороби полуниці та їх лікування: збираймо ягоди, а не гриби
Хвороби полуниці – знайома проблема майже кожної ділянки через велику вразливість цієї культури. Захворювань, від яких потерпає полуниця, чимало, і краще знати напевне, від чого жовтіє листя полуниці та якою має бути обробка полуниці від сірої гнилі.
Як правильно садити полуницю | Аптека садівника
Обробка полуниці навесні та після збору врожаю
Здається, ось посадив кущики ягід, вони всі прийнялись і більше нічого робити не треба – тільки чекати врожаю. Але так буває не завжди, оскільки хвороби і шкідники полуниці завжди її підстерігають.
Щоб не допустити цього, важливо обробити полуницю навесні.
Нижче в статті я поділюся досвідом, як має проводитися весняна обробка полуниці.
Як правильно садити полуницю | Аптека садівника
Полив полуниці: як правильно напоїти ягоди
Полив полуниці – одна з найважливіших складових догляду за цією культурою. Немає гіршого видовища для ока господині, як бачити полуниці з пов’ялим листям. Це багаторічна культура й тому полив полуниці – запорука врожаю не лише цьогорічного, а й наступного сезону. Крім того, без поливу життєздатність рослин буде під загрозою.
Нижче в статті я розповім, як правильно проводити полив полуниці, коли його потребує рослина найбільше та як це впливає на здоров’я ягідних кущиків загалом.
Як правильно садити полуницю | Аптека садівника
Високі грядки для полуниці: як збирати ягоди на два тижні раніше
Теплі грядки для полуниці, або, як їх ще називають, розумні чи високі грядки – це спосіб посадки рослин не в ґрунт, а у спеціально відведені ділянки, підняті над землею. В такій грядці багато шарів, включаючи органіку, завдяки розкладу якої виділяється тепло, а корені гріються. Основна мета грядок – максимально використати площу ділянки та отримати врожай на 10–14 днів раніше, ніж це можливо на звичайному городі. Також із високої грядки набагато зручніше збирати врожай, бо не треба нахилятися низько до землі.
Як правильно садити полуницю | Аптека садівника
Вирощування полуниці: як нагодувати ягодами всіх
Урожайність полуниці напряму залежить від способу вирощування та догляду за цією культурою.
Вирощування полуниці в домашніх умовах може стати надзвичайно вигідним, якщо садити хороші сорти та правильно підживлювати й поливати. Для садівників, які люблять новинки в агротехніці, буде цікавим вирощування полуниці в теплиці, в мішках або просто неба під агроволокном.
Єдине, що зупиняє знайомих мені селян від вирощування полуниці на городі – це необхідність у чималих ділянках для вирощування, щоб урожай полуниці виявився відчутним.
Нижче у статті спробуємо розібратись, як вирощувати полуницю так, щоб бути задоволеними кількістю та якістю ягід.
Як правильно садити полуницю | Аптека садівника
Підживлення полуниці навесні карбамідом та дріжджами
Маленькі кущики полуниці дарують нам чималі ягоди з яскравим насиченим смаком. А щоб рослина і далі радувала нас, а плоди були великими та соковитими, їй необхідне підживлення.
Але як у будь-якій справі, тут має бути міра. Наприклад, перегодована гноєм полуниця не матиме міцного смаку. Ягоди дійсно будуть рекордних розмірів, як і сам кущ із листям, але на смак вони будуть водянистими, без цукристості. Таку полуницю господарі здебільшого вирощують на продаж.
Про правила вирощування та догляду за полуницями читайте тут.
Нижче в статті спробуємо розібратися, чим краще підживлювати наші ягідки, щоб не наїстися нітратів.
Як правильно садити полуницю | Аптека садівника
Гербіцид для полуниці: як вивести бур’яни?
Полуниця – смачна рання ягода, агротехніка вирощування якої не дуже складна до моменту, як починають рости бур’яни. Що частіше ми поливаємо та підживлюємо полуницю, щоб отримати високий врожай, то краще ростуть поряд із нею дикі рослини, які суттєво шкодять якості плодів.
Отже, спробуємо нижче розібратись, як вивести бур’яни з-поміж полуниці, а також який використати гербіцид для полуниці.
Як правильно садити полуницю | Аптека садівника
Шкідники полуниці: як боротися із хрущами та довгоносиками
Полуниця – ягода, яку полюбляють усі, однак її також дуже люблять шкідники, тож безліч садівників ламає голову, як позбутися личинок хруща (борозняків), слимаків та довгоносиків.
Чи існують способи вивести усіх цих шкідників, які не лише псують урожай полуниці, але й нищать самі посадки? Звісно, є. Нижче я розповім вам про народні способи боротьби зі шкідниками полуниці, а тоді про перевірені професійні.
Як правильно садити полуницю | Аптека садівника
Розсада полуниці: ремонтантна, фріго чи звичайна?
Посадка полуничної грядки – це завжди спокуса для кожного господаря. Чи буде це десяток кущиків, чи ціла плантація – завжди виникає питання: яку розсаду полуниці краще купити, який сорт полуниці ремонтантний, а яку розсаду краще вирощувати за методом Фріго? А ще – як виростити власну розсаду полуниці, адже на розкладках стільки привабливого насіння?
Сподіваюсь, що мої поради та досвід стануть вам у нагоді!
Як правильно садити полуницю | Аптека садівника
Система захисту полуниці садової (суниці)
З цього відео ви дізнаєтеся, як захистити полуницю від шкідників, хвороб і бур'янів.