Обрізка та формування куща ожини

Все про обрізку та формування куща ожини  | Блог Аптека Садівника
Провідний експерт

Щоб плоди стали великими, а рослина менше уражалася шкідниками та захворюваннями, необхідно щорічно проводити обрізку садової ожини. Багатолітня рослина, залежно від видової приналежності, виростає з прямостоячими пагонами (куманіка), повзучими (росяника) та ремонтантними сортами. Відсутність своєчасної обрізки за короткий термін перетворює плантацію на непрохідні чагарники, часто ще колючі. Коренева система чагарнику переважно розташована в родючому шарі товщиною 25–35 см, тому не в змозі забезпечити харчуванням понад 10–12 молодих гілок. Для правильного формування ожини необхідно садити кущі на відстані 3–4 метри, щоб уникнути переплетення довгих, гнучких, колючих пагонів. З другого року розвитку гілки рекомендується підв’язувати до шпалери заввишки не менше 2 метрів, застосовуючи віяловий, канатний, плетеноспрямований спосіб. При обрізанні ожини восени або навесні молоді пагони варто вкоротити до довжини 1,5–1,8 метра, стимулюючи відростання бічних пагонів, на яких закладаються квіткові бруньки майбутнього врожаю.

На сайті ТМ «Аптека Садівника» можна ознайомитися з тим, який сорт краще вибрати для конкретної місцевості, як здійснювати догляд за культурою та які існують методи обрізки ягідника.

Все про обрізку та формування куща ожини  | Блог Аптека Садівника

Сезони обрізки ожини

Ожиновий чагарник відрізняється досить високою швидкістю росту та розмноження. Верхівці довгого стебла досить упертися в землю, щоб через пару тижнів пустити коріння й утворити нову рослину. Бажано знищувати кореневу щілину, особливо в ремонтантних сортів, оскільки нові пагони частіше не копіюють батьківських якостей. При обрізанні ожини навесні переслідують такі цілі:

● Видаляють гілки, що погано перенесли зимові холоди.

● Старі дворічні пагони, на яких торік дозріли ягоди, обрізають під корінь.

● Укорочують пагони тих видів чагарників, що не накриваються до 1,5–1,8 м.

● Обморожені стебла необхідно обрізати до здорової бруньки, не залишаючи пеньків.

● Прищипують верхню бруньку на паростках, щоб стимулювати ріст бічних гілочок.

Можна «змусити» культуру дружно та одночасно віддати врожай наступного року, застосувавши спосіб обрізання ожини, що стимулює зростання бічних пагонів. Молоду гілку обрізають до 8–10 см від поверхні ґрунту. За літній період довжина стебел досягає майже двох метрів. Метод застосовується на зимостійких сортах.

Обрізка ожини влітку полягає в санітарних заходах — видалення зламаних, пошкоджених шкідниками пагонів, знищення ослаблених кореневих нащадків. Не варто відкладати заходи на потім, для кожного сезону вистачає роботи з формування куща, що плодоносить.

Видалення гілок, на яких уже визрів ягідний урожай, — основне завдання обрізання ожини восени. Плоди ростуть на пагонах другого року життя. У наступний період стебла залишаються незатребуваними. Немає резону залишати в кущі зайві непотрібні гілки, на які рослина виділяє поживні речовини та вологу. Пагони обрізають під корінь. Залишені пеньки можуть стати притулком різних шкідників та рознощиками грибкової інфекції.

Як обрізати ожину

Методика обрізки молодих та старих чагарників суттєво відрізняється. Однорічний кущик укорочують до 30 см над поверхнею землі. Гілки, де є розгалуження, обрізають нижче за розвилку над здоровою брунькою. Для однорічної рослини достатньо 3–5 здорових пагонів. Якщо навесні у дворічної рослини збереглися менш як три гілки, кущ вважається сильно ослабленим. Його викорчовують. Цінний сорт можна зберегти, якщо протягом теплого сезону організувати посилене підживлення хелатним добривом «Авангард (NPK+M/E) Плодово-ягідні». Землю навколо коріння посипають перегноєм або компостом.

На дорослих рослинах залишають понад 10–12 розвинених однорічних гілок. У результаті регулярної обрізки ожини після плодоношення на кущі залишають 8–12 пагонів, з яких 2–3 вважаються резервними на випадок суворої зими. Навесні видаляють слабші пагони. Підмерзлі пагони вкорочують до живої бруньки, сильно пошкоджені гілки видаляють під корінь.

В ожини без шипів обрізка торкається не тільки дворічних пагонів, на яких уже зібрано врожай. Однорічний приріст навесні вкорочують до 4 бруньок, щоб посилено відростали бічні паростки. Молода поросль у перший рік росте, стелячись по поверхні ґрунту, а дворічні гілки підв’язують до шпалери, для комфортного збирання врожаю. Надалі процедура повторюється. При обрізанні колючої ожини, що стелиться, навпаки, припиняють появу великої кількості бічних пагонів, щоб не створювати незручність при збиранні стиглих ягід.

Значно збільшити врожайність та розмір ягід дає змогу метод подвійного обрізання ожини, який застосовується на неколючих видах чагарнику. У результаті максимально розвиваються бічні відростки, на яких закладаються квіткові бруньки, формується майбутній урожай. Коли розпускається листя, однорічний пагін вкорочують на 10–15 см. На наступний рік бічні прирости понад 50 см вкорочують на 5–15 см, погано розвинені повністю видаляють. Прокидаються «сплячі» бруньки, врожайність збільшується в 1,5–2 рази. Метод застосовується тільки на кущах, що окремо стоять, відстань від інших рослин 4,5–5 метрів.

Правильне формування куща ожини

Товсті дворічні гілки куманіки відрізняються підвищеною крихкістю. Пагони легко ушкоджуються при згинанні. Формування куща ожини з прямонаправленими гілками проводиться лише гострим інструментом. Часто використовують сучкоріз. При розміщенні на шпалері гілки, що плодоносять, закріплюються вертикально, а гнучкі однорічні прирости розподіляються віялом або косицею по сторонах. Восени молоду поросль вкорочують на чверть довжини. У наступні сезони захід повторюється.

Пагони росянки досягають 5–10 метрів. Розмножується рослина верхівками гілок, розповзаючись територією ягідника гігантськими хвилями. Обрізку ожини, що стелиться, проводять восени, повністю вирізаючи пагони, які вже плодоносили. Розподіляють молоді та дворічні гілки підв’язкою на шпалері: з одного боку намотують на дріт однорічну поросль, з іншого — гілки, що плодоносять. Здорові пагони не ламаються й не ушкоджуються під час скручування. Оптимальна довжина пагонів — до 2–3 метрів.

В умовах кліматичної зони України ремонтантні види культури використовують для збирання лише осіннього врожаю на однорічних пагонах. Подвійне плодоношення допустиме в південних регіонах, але процес досить сильно послаблює рослину. Тому найчастіше обрізка ремонтантної ожини полягає в повному видаленні всіх гілок восени. Не варто залишати пеньки, як притулок для зимуючих шкідливих комах.

Одного формування кущів замало для великого врожаю. За рослинами необхідно регулярно доглядати. У період зав’язування бутонів і появи ягід необхідний додатковий полив, позакореневе підживлення добривами. Бажано розпушувати ґрунт навколо плодоносних рослин, видаляти бур’яни. Рекомендується регулярно проводити профілактику ураження грибковими хворобами фунгіцидами «Страж», «Захисник». При навалі шкідників застосовують інсектициди «Антигусінь», «Антикліщ Про», «Антихрущ», «Захват Ойл» та інші. Тільки комплексними заходами можна досягти гарного врожаю культури.

Супутні товари
Авангард NPK+M/E Плодово-ягідні

Пакування

8.50 грн
Антигусінь + Самшит

Пакування

15.00 грн
Антикліщ Про

Пакування

16.00 грн
Антихрущ

Пакування

16.00 грн
Захват Ойл 500 мл
16.00 грн
Гарт

Пакування

78.00 грн
Віоліс

Пакування

595.00 грн
Захисник

Пакування

26.00 грн
Також вам може бути цікаво:
Все про сорти перцю: переваги й особливості різних сортів перцю | Аптека Садівника
Посів перцю на розсаду
Розсада перцю солодкого починається з вибору насіння.
Все про сорти перцю: переваги й особливості різних сортів перцю | Аптека Садівника
Хвороби пасльонових культур
Поговоримо про найбільш поширені хвороби пасльонових культур, їхні симптоми та за яких умов вони з’являються.
Все про сорти перцю: переваги й особливості різних сортів перцю | Аптека Садівника
Все про хвороби розсади перцю і дорослих рослин

Вирощування перцю потребує певних знань для отримання щедрого урожаю й дуже важливо знати основні хвороби розсади перцю, щоб бути озброєними при їхній появі. Хвороби перцю, на жаль, не рідкість на наших городах, але вони зовсім не є вироком.

Найчастіше грядки уражують грибкові хвороби перців, розвитку яких цілком можна запобігти профілактикою. Сприятливі умови розвитку грибків: висока вологість, низька температура вночі, брак калію, погана вентиляція через загущеність посадок. Нижче спробуємо розібратись у симптомах і лікуванні хвороб.

Все про сорти перцю: переваги й особливості різних сортів перцю | Аптека Садівника
Висадка перцю: як підготуватися городнику
Правильна висадка перцю у відкритий ґрунт передбачає дотримання певних правил. Теплолюбний перець має свої вподобання до ґрунту, освітлення, температури, поливу… Висадка розсади перцю у відкритий ґрунт без їх дотримання означатиме більш пізній розвиток й іноді втрати урожаю.
Посадка перцю на розсаду має бути прив’язана до термінів висаджування рослин на город чи теплицю. Тож давайте за порядком про те, як правильно посадити перець.
Все про сорти перцю: переваги й особливості різних сортів перцю | Аптека Садівника
Шкідники перцю та як з ними боротися

Шкідники солодкого перцю часто полюбляють цю південну культуру. Попелиця на перці, павутинний кліщ, білокрилка, колорадський жук, гусені – лише невеликий перелік шкідників, яких можна побачити на цій культурі. Шкідники на перці завдають великі збитки урожаю, призводячи до засихання та загибелі рослин.

Нижче в статті спробуємо розібратись, з якими шкідниками доведеться стикнутись на грядках із перцем та які найбільш ефективні народні та професійні засоби боротьби з ними.

Все про сорти перцю: переваги й особливості різних сортів перцю | Аптека Садівника
Вирощування розсади перцю вдома: правила посіву та догляду
Навесні прокидається не лише природа, а й азарт господарів до вирощування розсади! Багатьом хочеться посіяти насіння перців у домашніх умовах, щоб потім зібрати рекордний врожай солодких соковитих плодів на городі. Коли мене запитують, як сіяти розсаду перцю удома, я відповідаю – майже так само, як і томатів, не набагато складніше! Перець – помідорний родич, лише більш чутливий до інфекцій у ґрунті. Тому треба запастися знаннями про хвороби перцю, вчасно попереджати і лікувати свої рослини, аби за декілька місяців тішитись урожаєм і більше не боятися труднощів вирощування цієї культури.
Все про сорти перцю: переваги й особливості різних сортів перцю | Аптека Садівника
Підготовка насіння перцю до висіву
Купувати гарний болгарський перець на базарі дорого, а ось виростити свій – саме задоволення. Тож зібравши гідний урожай перцю на своєму городі, як втриматися від спокуси вибрати з найгарніших перчин насіння для посіву наступного року? Тут є свої тонкощі, адже домашнє насіння вразливіше до хвороб і шкідників, ніж куповане.
Давайте разом розберемося, які є секрети у передпосівній підготовці перцю.
Все про сорти перцю: переваги й особливості різних сортів перцю | Аптека Садівника
Перець болгарський: вирощування та догляд
Чому одне з найбільш поширених запитань до мене – як виростити болгарський перець у домашніх умовах і як правильно доглядати за ним на городі? Справа в тому, що той перець, який ми любимо їсти в салатах та консервувати в банки – великий, червоний, м’ясистий, солодкий і соковитий – на базарі коштує недешево. От і намагаються господарі переплюнути фермерів та отримати якісний врожай солодкого перцю в масштабі дрібних плантацій.
Тож розповідаю – виростити перець цілком посильна праця!
Нагадаю, як виростити розсаду солодкого перцю, я писав раніше тут.
Все про сорти перцю: переваги й особливості різних сортів перцю | Аптека Садівника
Пікірування перцю: як виконати процедуру правильно
Перець на розсаду висівають у січні — лютому. Рослина має тривалий період вегетації, теплого сезону в наших широтах не вистачає для вирощування культури від посіву насіння до збирання врожаю у відкритому ґрунті. У квартирі проблематично виділити місце для посіву кількох десятків рослин в окремі стаканчики ємністю 200–300 мл кожен. Тому насіння висівають у компактні скриньки або по кілька штук у торф’яні горщики.
Все про сорти перцю: переваги й особливості різних сортів перцю | Аптека Садівника
Система захисту перцю солодкого та баклажана
З цього відео ви дізнаєтеся, як захистити культурні рослини від шкідників, хвороб і бур'янів.