Обрізка та формування куща ожини

Все про обрізку та формування куща ожини  | Блог Аптека Садівника
Провідний експерт

Щоб плоди стали великими, а рослина менше уражалася шкідниками та захворюваннями, необхідно щорічно проводити обрізку садової ожини. Багатолітня рослина, залежно від видової приналежності, виростає з прямостоячими пагонами (куманіка), повзучими (росяника) та ремонтантними сортами. Відсутність своєчасної обрізки за короткий термін перетворює плантацію на непрохідні чагарники, часто ще колючі. Коренева система чагарнику переважно розташована в родючому шарі товщиною 25–35 см, тому не в змозі забезпечити харчуванням понад 10–12 молодих гілок. Для правильного формування ожини необхідно садити кущі на відстані 3–4 метри, щоб уникнути переплетення довгих, гнучких, колючих пагонів. З другого року розвитку гілки рекомендується підв’язувати до шпалери заввишки не менше 2 метрів, застосовуючи віяловий, канатний, плетеноспрямований спосіб. При обрізанні ожини восени або навесні молоді пагони варто вкоротити до довжини 1,5–1,8 метра, стимулюючи відростання бічних пагонів, на яких закладаються квіткові бруньки майбутнього врожаю.

На сайті ТМ «Аптека Садівника» можна ознайомитися з тим, який сорт краще вибрати для конкретної місцевості, як здійснювати догляд за культурою та які існують методи обрізки ягідника.

Все про обрізку та формування куща ожини  | Блог Аптека Садівника

Сезони обрізки ожини

Ожиновий чагарник відрізняється досить високою швидкістю росту та розмноження. Верхівці довгого стебла досить упертися в землю, щоб через пару тижнів пустити коріння й утворити нову рослину. Бажано знищувати кореневу щілину, особливо в ремонтантних сортів, оскільки нові пагони частіше не копіюють батьківських якостей. При обрізанні ожини навесні переслідують такі цілі:

● Видаляють гілки, що погано перенесли зимові холоди.

● Старі дворічні пагони, на яких торік дозріли ягоди, обрізають під корінь.

● Укорочують пагони тих видів чагарників, що не накриваються до 1,5–1,8 м.

● Обморожені стебла необхідно обрізати до здорової бруньки, не залишаючи пеньків.

● Прищипують верхню бруньку на паростках, щоб стимулювати ріст бічних гілочок.

Можна «змусити» культуру дружно та одночасно віддати врожай наступного року, застосувавши спосіб обрізання ожини, що стимулює зростання бічних пагонів. Молоду гілку обрізають до 8–10 см від поверхні ґрунту. За літній період довжина стебел досягає майже двох метрів. Метод застосовується на зимостійких сортах.

Обрізка ожини влітку полягає в санітарних заходах — видалення зламаних, пошкоджених шкідниками пагонів, знищення ослаблених кореневих нащадків. Не варто відкладати заходи на потім, для кожного сезону вистачає роботи з формування куща, що плодоносить.

Видалення гілок, на яких уже визрів ягідний урожай, — основне завдання обрізання ожини восени. Плоди ростуть на пагонах другого року життя. У наступний період стебла залишаються незатребуваними. Немає резону залишати в кущі зайві непотрібні гілки, на які рослина виділяє поживні речовини та вологу. Пагони обрізають під корінь. Залишені пеньки можуть стати притулком різних шкідників та рознощиками грибкової інфекції.

Як обрізати ожину

Методика обрізки молодих та старих чагарників суттєво відрізняється. Однорічний кущик укорочують до 30 см над поверхнею землі. Гілки, де є розгалуження, обрізають нижче за розвилку над здоровою брунькою. Для однорічної рослини достатньо 3–5 здорових пагонів. Якщо навесні у дворічної рослини збереглися менш як три гілки, кущ вважається сильно ослабленим. Його викорчовують. Цінний сорт можна зберегти, якщо протягом теплого сезону організувати посилене підживлення хелатним добривом «Авангард (NPK+M/E) Плодово-ягідні». Землю навколо коріння посипають перегноєм або компостом.

На дорослих рослинах залишають понад 10–12 розвинених однорічних гілок. У результаті регулярної обрізки ожини після плодоношення на кущі залишають 8–12 пагонів, з яких 2–3 вважаються резервними на випадок суворої зими. Навесні видаляють слабші пагони. Підмерзлі пагони вкорочують до живої бруньки, сильно пошкоджені гілки видаляють під корінь.

В ожини без шипів обрізка торкається не тільки дворічних пагонів, на яких уже зібрано врожай. Однорічний приріст навесні вкорочують до 4 бруньок, щоб посилено відростали бічні паростки. Молода поросль у перший рік росте, стелячись по поверхні ґрунту, а дворічні гілки підв’язують до шпалери, для комфортного збирання врожаю. Надалі процедура повторюється. При обрізанні колючої ожини, що стелиться, навпаки, припиняють появу великої кількості бічних пагонів, щоб не створювати незручність при збиранні стиглих ягід.

Значно збільшити врожайність та розмір ягід дає змогу метод подвійного обрізання ожини, який застосовується на неколючих видах чагарнику. У результаті максимально розвиваються бічні відростки, на яких закладаються квіткові бруньки, формується майбутній урожай. Коли розпускається листя, однорічний пагін вкорочують на 10–15 см. На наступний рік бічні прирости понад 50 см вкорочують на 5–15 см, погано розвинені повністю видаляють. Прокидаються «сплячі» бруньки, врожайність збільшується в 1,5–2 рази. Метод застосовується тільки на кущах, що окремо стоять, відстань від інших рослин 4,5–5 метрів.

Правильне формування куща ожини

Товсті дворічні гілки куманіки відрізняються підвищеною крихкістю. Пагони легко ушкоджуються при згинанні. Формування куща ожини з прямонаправленими гілками проводиться лише гострим інструментом. Часто використовують сучкоріз. При розміщенні на шпалері гілки, що плодоносять, закріплюються вертикально, а гнучкі однорічні прирости розподіляються віялом або косицею по сторонах. Восени молоду поросль вкорочують на чверть довжини. У наступні сезони захід повторюється.

Пагони росянки досягають 5–10 метрів. Розмножується рослина верхівками гілок, розповзаючись територією ягідника гігантськими хвилями. Обрізку ожини, що стелиться, проводять восени, повністю вирізаючи пагони, які вже плодоносили. Розподіляють молоді та дворічні гілки підв’язкою на шпалері: з одного боку намотують на дріт однорічну поросль, з іншого — гілки, що плодоносять. Здорові пагони не ламаються й не ушкоджуються під час скручування. Оптимальна довжина пагонів — до 2–3 метрів.

В умовах кліматичної зони України ремонтантні види культури використовують для збирання лише осіннього врожаю на однорічних пагонах. Подвійне плодоношення допустиме в південних регіонах, але процес досить сильно послаблює рослину. Тому найчастіше обрізка ремонтантної ожини полягає в повному видаленні всіх гілок восени. Не варто залишати пеньки, як притулок для зимуючих шкідливих комах.

Одного формування кущів замало для великого врожаю. За рослинами необхідно регулярно доглядати. У період зав’язування бутонів і появи ягід необхідний додатковий полив, позакореневе підживлення добривами. Бажано розпушувати ґрунт навколо плодоносних рослин, видаляти бур’яни. Рекомендується регулярно проводити профілактику ураження грибковими хворобами фунгіцидами «Страж», «Захисник». При навалі шкідників застосовують інсектициди «Антигусінь», «Антикліщ Про», «Антихрущ», «Захват Ойл» та інші. Тільки комплексними заходами можна досягти гарного врожаю культури.

Також вам може бути цікаво:
Попелиця на огірках: як боротись з попелицею | Аптека садівника
Найкращі сорти огірків для відкритого ґрунту та теплиці
Селекціонери вивели багато різноманітних сортів огірків, які дають ранній урожай або навпаки, плодоносять майже до осені, з великими плодами, мілкими, гладенькими чи цупкими…
У цій статті я розповім, які сорти огірків краще сіяти для отримання раннього врожаю, а які плодоноситимуть ще у вересні. Також розглянемо найкращі сорти огірків для теплиці.
Попелиця на огірках: як боротись з попелицею | Аптека садівника
Павутинний кліщ на огірках: 7 засобів від шкідника
Павутинний кліщ на огірках – досить небезпечний шкідник, який здатний у лічені дні знищити рослини. Якщо ви помітили, що листя на огірках сохне й втрачає колір у суху спекотну погоду, уважніше придивіться, швидше за все на ваших грядках оселився шкідник. Павутинний кліщ на огірках висмоктує сік із рослини, забираючи в неї сили та заплітаючи листя тонкою павутинкою.
Неозброєним оком роздивитися шкідника важко, а от сліди його діяльності дуже красномовні. Щоб вберегти огірочки від цього шкідника, нижче в статті я поділюсь, якою має бути боротьба з павутинним кліщем на огірках.
Попелиця на огірках: як боротись з попелицею | Аптека садівника
Борошниста роса на огірках: лікування та профілактика
Найпоширеніші хвороби огірків – справжня та несправжня борошниста роса. Це грибки, які можуть призвести до загибелі всієї рослини. Умови для розвитку хвороби: погана вентиляція, висока вологість, низька температура. Тобто окрім поганої вентиляції дві останні умови – практично те, що любить огірок. Давайте розберемося, чим обробляти та як лікувати огірки від борошнистої роси, та які існують способи профілактики хвороб.
Попелиця на огірках: як боротись з попелицею | Аптека садівника
Обробка огірків сироваткою, марганцівкою, мідним купоросом
Чим обробити огірки – запитання, яке ставить перед собою кожен городник, коли хоче виростити здорові рослини та отримати від них добрий врожай.
Піклуючись про город, ми наче піклуємося про свою сім’ю – рослини є не тільки їжею, а й вітамінами, а іноді і ліками. Тому кожен городник намагається вилікувати рослину, якщо помічає, як жовтіє листя огірків або сохне.
Як саме та чим обробити огірки залежно від симптомів я розповім нижче.
Попелиця на огірках: як боротись з попелицею | Аптека садівника
Полив огірків: як напоїти найбільших водолюбів
Як правильно і як часто поливати огірки, щоб отримати не лише гарний врожай, але й подовжити плодоношення? Чи помічали ви, що у багатьох господарів перші огірки з’являються вже у липні, а до середини серпня урожаю більше нема та все гудиння посохло? Колись я провів експеримент із щоденним поливом, в результаті якого збирав урожай у вересні, а з пізніше посіяних рослин – до середини жовтня у відкритому ґрунті.
Яким би неможливим це не здавалося, але спробуйте забезпечити рослинам необхідний догляд і ви здивуєтеся, як вони згодом вам віддячать. Оскільки огірки найбільш вологолюбні рослини на городі після капусти, нехтувати їхнім поливом не можна ніяк.
Попелиця на огірках: як боротись з попелицею | Аптека садівника
Як вирощувати огірки: секрети догляду
Можливо, у вас може виникнути закономірне запитання: «Навіщо знатися на агротехніці вирощування огірків, якщо ми всі їх якось вирощуємо?» Не новачки в городній справі давно помітили, що урожай огірків в Україні з року в рік не приходиться. Буває, що вже банки та бочки закінчилися, а город видає врожай як конвеєр. А буває, що вже липень, а домашніх огірків на ринку немає, продаються лише фермерські. Звичайно, багато залежить від погоди, а також від деяких помилок у підході городників до вирощування огірків.
Давайте разом спробуємо розібратися, як краще вирощувати огірки Найперше, що варто знати: під погоду можна підлаштуватися та зменшити її вплив, якщо правильно доглядати за цією загалом непримхливою культурою.
Попелиця на огірках: як боротись з попелицею | Аптека садівника
Чому жовтіє листя та зав’язі огірків: найпоширеніші причини
Щоліта той чи інший городник скаржиться на пожовтіння листя огірків. Як це не сумно, але причина зазвичай криється в неправильному догляді, хворобах або шкідниках. У будь-якому випадку ситуацію можна виправити, і я розповім, як саме допомогти рослині.
Поодиноке листя на огірках жовтіє через затінення або старість – це один з небагатьох випадків, коли робити нічого не потрібно, достатньо прибрати пожовклий листок.
Попелиця на огірках: як боротись з попелицею | Аптека садівника
Шкідники огірків: знищуємо білокрилку, трипси, попелицю
Поки ми чекаємо на врожай, шкідники огірків не втрачають часу й на повну силу ласують ним. Але ж ми стільки праці вкладаємо не для того, щоб годувати шкідників! Тому дуже важливо час від часу ретельно оглядати свої насадження і своєчасно реагувати на непроханих гостей.
Розповім про основних шкідників огірків та способи боротьби з ними.
Попелиця на огірках: як боротись з попелицею | Аптека садівника
Такі різнокольорові хвороби огірків
Що робити, якщо листя біліє, жовтіє, сохне та скручується?
Майже щороку доводиться чути розповіді дачників про кислотні дощі, начебто через які огірки за тиждень пожовтіли та посохли. «Згоріли від хімії», – найпоширеніше пояснення очевидних хвороб огірків: борошнистої роси, пероноспорозу та антракнозу. Можливо, дощі також винні, але по-перше, це не таке часте явище, а по-друге, якої ж концентрації мали бути ці дощі, щоб надати такий ефект? Тож спершу я розпитую симптоми можливих хвороб, щоб знати, від чого рятувати врожай.
У цій статті я пропоную навчитися ставити правильно «діагноз» огіркам та своєчасно їх лікувати.
Попелиця на огірках: як боротись з попелицею | Аптека садівника
Розсада огірків: коли та як сіяти
Кожному городнику знайома ситуація, коли сусід смакує огірочками вже в червні, а на вашому городі на огірках лише самі квіточки, та й секретами вирощування і раннього врожаю ніхто не поспішає ділитися. Не всі знають, наприклад, що посадка огірків розсадою пришвидшує отримання плодів на 2 тижні. Тож розберемося разом, як же правильно вирощувати розсаду огірків та висаджувати її на грядку.
Попелиця на огірках: як боротись з попелицею | Аптека садівника
Посадка огірків: маленькі секрети для раннього врожаю
Якщо помідори – королеви нашого стола, то огірки – королі. Важко уявити собі город в Україні, на якому б не росли огіркові ліани. Ті, хто не можуть дочекатися сезонного врожаю в червні-липні, висівають огірки у парниках та на теплих грядках, щоб мати перші плоди вже у травні.
Я хочу поділитися з вами різними способами висівання та посадки огірків, щоб виростити максимальну кількість плодів.
Попелиця на огірках: як боротись з попелицею | Аптека садівника
Підживлення огірків: чим поливати у відкритому ґрунті
Огірок настільки поширена культура, що здається, нібито особливих умов для її вирощування не потрібно. Тому часто господарі нехтують підживленням огірків, не розуміючи, що передчасне всихання гудиння та хвороби листя – це наслідок ослабленого імунітету. А щоб отримати здорові рослини, треба вчасно підживлювати їх необхідними елементами.
Попелиця на огірках: як боротись з попелицею | Аптека садівника
Посадка і вирощування огірків у відкритому ґрунті

Огірки ростуть практично на кожній городній ділянці в Україні, але не всі городники домагаються високої врожайності культурних рослин. Щоб правильно посадити та доглядати за баштанною культурою, варто скористатися рекомендаціями агрономів-експертів інтернет-магазину «Аптека Садівника». Компанією впроваджується унікальна система комплексних заходів щодо захисту огіркових посадок від шкідників, хвороб, бур’янів, погодних аномалій.

Попелиця на огірках: як боротись з попелицею | Аптека садівника
Система захисту огірків
З цього відео ви дізнаєтеся, як захистити огірки від шкідників, хвороб і бур`янів протягом сезону.
Попелиця на огірках: як боротись з попелицею | Аптека садівника
Вирощування огірків у теплиці
Використання теплиць для вирощування огірків дає змогу значно продовжити період урожаю навесні та восени. В холодний період також можна отримувати рясний урожай овочів, оскільки ТМ «Аптека Садівника» пропонує препарат “Енергодар” для захисту рослин від хвороб.