Як обрізати малину навесні

Як обрізати малину навесні | Аптека садівника
Провідний експерт

Щоб щороку отримувати рясні врожаї солодкої корисної ягоди, необхідно регулярно обрізувати чагарник навесні. Рослина, залежно від виду, формує плоди на річних та дворічних пагонах. Розвиток бічних відростків після обрізки суттєво збільшує розмір та кількість смачних ягід.

Фахівці ТМ «Аптека Садівника» завжди готові підказати, як правильно доглядати малинником: за допомогою обрізки сформувати плодові кущі малини, провести профілактику поширених захворювань, захистити культуру від шкідників, здійснити відповідний догляд за рослиною.

Як обрізати малину навесні | Аптека садівника

Ціль весняної обрізки малини

Обрізка малини навесні потрібна для перерозподілу поживних речовин із верхівкових частин стебла в ріст та формування бічних гілок. Молоді пагони культури підрізають на кілька сантиметрів, видаляючи верхівку з погано сформованими або замерзлими в холодний період бруньками. Це сприяє швидкому розвитку бічних відростків, довжина яких за літо досягає 50–70 см. Чимало садівників цікавляться, чи можна обрізати малину навесні у випадку, коли не вдалося провести захід восени? Зайва густота малинових гілок призводить до зниження обсягу плодоношення, посилення кислого присмаку ягід, розвитку грибкових хвороб, нашестя шкідників. Тому допускається поєднання осінньої та весняної обрізки. Необхідно до початку сокоруху видалити дворічні пагони, на яких уже визрів урожай минулого сезону. Також варто вирізати під корінь слабку поросль, поламані або пошкоджені хворобами (комахами) гілки обрізають до здорової бруньки.

Термін проведення обрізки

Через кліматичні умови, що часто змінюються, у регіонах України складно точно визначити конкретний термін, коли обрізати малину навесні. Постійна денна температура має встановити близько +5°C. Краще розпочинати захід, поки бруньки ще не розпустилися, а рослина «спить». Хоча визначити засохлі гілки набагато простіше на початковому етапі зародження першого листка. Після початку зростання молодих бічних гілок бажано припинити обрізання або перенести захід на пізніший термін.

Як правильно обрізати малину навесні:

● Спочатку садівник уважно оглядає стан молодих пагонів. Засохлі бруньки на верхівці — ознака незрілих або обморожених паростків. Здорова брунька та гілка зелені на зрізі, «мертва» — коричнева та ламка.

● Бажано обрізати верхівку до справжньої «живої» бруньки, не залишаючи пеньок.

● Усі гілки рекомендується прищикнути (укоротити) на 10–20 см, активуючи зростання пагонів із пазушних бруньок.

● Забезпечуючи кущ необхідним освітленням та провітрюванням, вирізають усі погано розвинені, тонкі, пошкоджені холодом пагони. Оптимальна кількість гілок у кущі — 5–8 штук. При траншейній посадці на погонному метрі залишають не більш ніж 14–16 добре оформлених пагонів із відстанню 20–25 см між кущами. У малиннику, що вирощується шпалерним способом, залишають пагони кожні 10–15 см.

Якщо обрізка малинника проводиться певним методом, потрібно враховувати й виконувати вимоги, що висуваються.

Основні правила весняної обрізки

Для захисту шкіри рук від пошкоджень, весняна обрізка малини проводить у прогумованих рукавичках. Важливо, щоб інструмент (секатор, ніж, сучкоріз) відповідав товщині гілок і був добре заточений. В іншому випадку місце зрізу розщеплюється, з’являється небезпека зараження рослини грибковими хворобами, пошкодження шкідливими комахами. Не варто залишати пеньки при обрізанні під корінь або до здорової бруньки. У період масового зростання бічних пагонів, цвітіння та зав’язування плодів, рослині потрібне регулярне підживлення мікроелементами. Рекомендується позакореневе обприскування чагарнику препаратом «Авангард (NPK+M/E) Плодово-ягідні», у складі якого є весь комплекс необхідних речовин.

Параметр, на яку висоту обрізати малину навесні, залежить від способу посадки та вирощування культури. Оптимальний розмір пагону при підв’язці на шпалеру становить 100–150 см. Для зручності збирання кущового врожаю достатньо висоти 100–120 см. Висота обрізки може залежати від вибраного методу вирощування. У ремонтантних сортів взагалі намагаються не обрізати молоді верхівки, на яких формується майбутній урожай.

shutterstock_1686166615.jpg

Методи обрізки

Обрізка малини навесні вважається необхідною процедурою. Укорочування молодих пагонів на кілька сантиметрів запобігає їх подальшому зростанню. Починають посилено рости бічні відростки, на яких наступного сезону формуватимуться ягоди. Обрізка дворічних гілок сприяє перерозподілу поживних речовин рослини, тепер вони надходять до ягід, які стають від цього солодшими та крупнішими.

Санітарна обрізка

Це найважливіший весняний захід, що очищає малинник від зайвих, слабких, хворих, пошкоджених пагонів, щоби вони не витрачали поживні речовини, що надходять, даремно. Необхідно обрізати малину навесні для видалення прикореневої порослі (нижче 50 см), обламаних або обморожених гілок та їх частин. Залишають тільки сильні, добре розвинені пагони першого і другого року життя.

Подвійна обрізка по Соболєву

Метод подвійної весняної обрізки малини допомагає збільшити врожайність ягідного чагарнику в 4–5 разів. Обрізка проводиться у 2 етапи з річною перервою. У перший рік обрізають верхівку однорічних пагонів, укорочуючи гілки до висоти 100 см. Найкращий час операції — період від появи зеленого конуса на бруньках до початку росту листя. У результаті пагін посилено гілкується, готуючи основу формування майбутнього врожаю. Правильно підрізані окремі гілки нагадують невеликі деревця з розгалуженою кроною. На наступний рік, приблизно в ці ж терміни, необхідно виконати обрізка малинового дерева навесні — укоротити та прорідити бічні відростки, залишаючи найсильніші й найміцніші. У кожному кущі рекомендується залишити понад 5 сильних гілок.

Обрізка ремонтантних сортів

Отримати два багаті врожаї з ремонтантних чагарників малини можна лише в південних областях України. У центральних та північних регіонах частіше використовують осінній збір ягід на однорічних пагонах. Гілки, що відплодоносили, вирізають під корінь восени або навесні. На півдні країни залишають молодий паросток та дворічні пагони, на яких по черзі формується врожай. Укорочувати верхівки навесні не варто, тому що на них улітку утворюються ягоди.

shutterstock_1616398930 (1).jpg

Ступінчаста обрізка

Обрізання малини навесні ступінчастим способом збільшує період плодоношення. Пагони одного або декількох чагарників, що ростуть, умовно ділять на 4 частини. Виконують обрізку кожного сегмента на певну висоту:

● Найбільш високі вкорочують на чверть гілки (10–15 см), ягоди на них будуть формуватися в першу чергу.

● Другу частину обрізають на третину (25–30 см). Урожай на відростаючих бічних пагонах визріває трохи пізніше.

● 1–1,5 метрові гілки третьої частини обрізають наполовину довжини. Цвісти та плодоносити пагони будуть до кінця літа.

● Найкоротша обрізка очікує четверту частину: висота пеньків коливається в межах 5–25 см. Ягоди на гілках з’являються ближче до осені.

У результаті плодові гілки по черзі в повному обсязі отримують достатньо світла та повітря. Після такої обрізки кущі практично не уражаються грибковими захворюваннями, зручно обробляти малинник від шкідників, комфортно збирати врожай солодких ягід.

Супутні товари
Авангард NPK+M/E Плодово-ягідні

Пакування

8.50 грн
Авангард (Гулівер) Стимул

Пакування

58.00 грн
Авангард Гроу Аміно

Пакування

64.00 грн
Гарт

Пакування

78.00 грн
Віоліс

Пакування

595.00 грн
Антихрущ 30 мл
36.00 грн
Страж

Пакування

12.00 грн
Антигусінь + Самшит

Пакування

15.00 грн
Також вам може бути цікаво:
Хвороби яблуні: профілактика, лікування | Аптека садівника
Обрізка яблуні навесні та восени
Як правильно обрізати яблуню і коли це краще робити – одне із найпоширеніших запитань садівників. Відповідь одна: до початку сокоруху. Тобто можна обрізувати або ранньої весни до набубнявіння бруньок, або восени після того, як обпаде більшість листя.
Найоптимальніший час  кінець лютого – початок березня, щойно відступили морози.Обрізка яблунь не повинна стати для них шоком, тому не захоплюйтесь, обрізуйте не більше третини гілок за рік, а на молодих деревцях й того менше. Краще щороку потроху обрізати, аніж робити велику перерву, а тоді позбавити дерево половини крони.
Хоч і складна ця наука, але цілком по силах кожному дачнику!
Хвороби яблуні: профілактика, лікування | Аптека садівника
Чим підгодувати яблуню навесні перед цвітінням
Потрібно встигнути підготувати рослини до нового сезону, адже рослинам потрібні сили на цвітіння, формування листя, плодоношення
Хвороби яблуні: профілактика, лікування | Аптека садівника
Сорти яблунь: улюблені дерева на десятиліття
Яблуні в саду дають урожай протягом півстоліття, а першими плодами починають радувати вже на 3–4-й рік після посадки. Сорти яблук, поширені в Україні, здебільшого зимові, бо забезпечують нас вітамінами до наступного врожаю. Нижче в статті я розповім про кращі сорти яблунь і за якими характеристиками треба обирати дерева.
Хвороби яблуні: профілактика, лікування | Аптека садівника
Зберігання яблук: всі секрети свіжих фруктів
Кожен садівник, який вирощує яблуні, може впевнено розповісти, як зберігати яблука на зиму. Але я з досвіду знаю, що чимало господарів допускають дрібні помилки в зберіганні та втрачають частину врожаю фруктів.
Пам’ятайте, що успіх зберігання яблук великою мірою залежить від термінів збору врожаю та акуратного зривання плодів з дерева. Вважається, що яблука, зірвані на 3–5 днів пізніше оптимального терміну (тобто більш стиглі), зберігаються на 2–3 місяці менше! Надто зелені, рано зірвані яблука теж довго не зберігаються.
Як же збирати врожай зимових сортів яблук, щоб вони долежали до весни і навіть більше (до 9 місяців)? Про це в статті далі.
Хвороби яблуні: профілактика, лікування | Аптека садівника
Лікбез про хвороби дерев яблуні: чому скручуються листки у яблуні
Навіть досвідчений садівник не завжди знає, від чого листя яблуні скручується човником, що вже казати про початківців. Дуже прикро таке спостерігати на особливо цінних сортах. Листя яблуні скручується, а незабаром засихає, що погано впливає на врожайність.
Давайте розберемося з причинами, чому так відбувається і як можна вилікувати дерево.
Хвороби яблуні: профілактика, лікування | Аптека садівника
Шкідники яблуні: боротьба за урожай
Плодожерка, листовійка, попелиця, щитівка, короїд на яблуні… Це лише невеличкий перелік шкідників, які завдають величезної шкоди деревам у саду, інколи позбавляючи нас половини або всього врожаю.
Садівники вважають боротьбу зі шкідниками основною роботою з догляду за яблунями. Та не всі знають, коли та чим правильно оброблювати дерева від шкідників. Нижче у статті я розповім, як позбутися небажаних комах.
Слід знати, що плодові дерева мають як спільних шкідників, так і притаманних лише певному виду рослини. То яких же комах-шкідників можна побачити здебільшого на яблуні?
Хвороби яблуні: профілактика, лікування | Аптека садівника
Щеплення яблуні: основні прийоми
Знаючи, як правильно щепити яблуню, можна братися до щеплення інших дерев у саду. Якщо ви хочете виростити новий сорт вже на наявному дереві або покращити стійкість яблуні до хвороб, щеплення – найкращий спосіб цього досягти. Коли та як щепити яблуню? 
Найкраще приживляються прищепи навесні. Для весни добре підійде щеплення живцями – частинами визрілих торішніх гілочок. Влітку в липні раджу щеплення вічком – окулірування. Взимку, в січні, можна щепити живцями на одно-дворічних викопаних підщепах для отримання нових саджанців. 
Щеплення яблуні восени не проводять.
Хвороби яблуні: профілактика, лікування | Аптека садівника
Посадка яблуні навесні та восени
Як правильно посадити яблуню, здається, вчити нікого не треба. А що? Викопав собі яму, посадив, полив і чекай три-чотири роки на перший врожай. Та часом навіть досвідчені садівники роблять помилки й деревця повільно приймаються, погано ростуть, так що скуштувати перше яблучко все ніяк не вдається.
Хвороби яблуні: профілактика, лікування | Аптека садівника
Обробка яблунь навесні: обприскування від шкідників та хвороб
Коли ви замислюєтесь, як і чим обприскувати яблуні, пам’ятайте, що це залежатиме від фази росту дерева. За правилами промислового вирощування, яблуні обприскують до 11 разів за сезон, бо це дерево атакують багато шкідників та хвороб: попелиця, плодожерка (гусінь), парша (сірі «веснянки» на плодах), плодова гниль, борошниста роса (білі плями на листі) тощо. Буває таке, що в деякі роки навесні крона рясно вкрита цвітом, а ось восени на дереві залишається лише 10 яблучок. Це знайомо всім садівникам, але багато хто вважає, що винувата погода, мовляв, яблука обсипались через спеку. Насправді у спеку активізуються шкідники, а дощова погода – рай для розвитку хвороб. Тож не стільки погода винувата, як треба вчасно обробляти яблуні від можливих проблем.