Як обрізати малину навесні

Як обрізати малину навесні | Аптека садівника
Провідний експерт

Щоб щороку отримувати рясні врожаї солодкої корисної ягоди, необхідно регулярно обрізувати чагарник навесні. Рослина, залежно від виду, формує плоди на річних та дворічних пагонах. Розвиток бічних відростків після обрізки суттєво збільшує розмір та кількість смачних ягід.

Фахівці ТМ «Аптека Садівника» завжди готові підказати, як правильно доглядати малинником: за допомогою обрізки сформувати плодові кущі малини, провести профілактику поширених захворювань, захистити культуру від шкідників, здійснити відповідний догляд за рослиною.

Як обрізати малину навесні | Аптека садівника

Ціль весняної обрізки малини

Обрізка малини навесні потрібна для перерозподілу поживних речовин із верхівкових частин стебла в ріст та формування бічних гілок. Молоді пагони культури підрізають на кілька сантиметрів, видаляючи верхівку з погано сформованими або замерзлими в холодний період бруньками. Це сприяє швидкому розвитку бічних відростків, довжина яких за літо досягає 50–70 см. Чимало садівників цікавляться, чи можна обрізати малину навесні у випадку, коли не вдалося провести захід восени? Зайва густота малинових гілок призводить до зниження обсягу плодоношення, посилення кислого присмаку ягід, розвитку грибкових хвороб, нашестя шкідників. Тому допускається поєднання осінньої та весняної обрізки. Необхідно до початку сокоруху видалити дворічні пагони, на яких уже визрів урожай минулого сезону. Також варто вирізати під корінь слабку поросль, поламані або пошкоджені хворобами (комахами) гілки обрізають до здорової бруньки.

Термін проведення обрізки

Через кліматичні умови, що часто змінюються, у регіонах України складно точно визначити конкретний термін, коли обрізати малину навесні. Постійна денна температура має встановити близько +5°C. Краще розпочинати захід, поки бруньки ще не розпустилися, а рослина «спить». Хоча визначити засохлі гілки набагато простіше на початковому етапі зародження першого листка. Після початку зростання молодих бічних гілок бажано припинити обрізання або перенести захід на пізніший термін.

Як правильно обрізати малину навесні:

● Спочатку садівник уважно оглядає стан молодих пагонів. Засохлі бруньки на верхівці — ознака незрілих або обморожених паростків. Здорова брунька та гілка зелені на зрізі, «мертва» — коричнева та ламка.

● Бажано обрізати верхівку до справжньої «живої» бруньки, не залишаючи пеньок.

● Усі гілки рекомендується прищикнути (укоротити) на 10–20 см, активуючи зростання пагонів із пазушних бруньок.

● Забезпечуючи кущ необхідним освітленням та провітрюванням, вирізають усі погано розвинені, тонкі, пошкоджені холодом пагони. Оптимальна кількість гілок у кущі — 5–8 штук. При траншейній посадці на погонному метрі залишають не більш ніж 14–16 добре оформлених пагонів із відстанню 20–25 см між кущами. У малиннику, що вирощується шпалерним способом, залишають пагони кожні 10–15 см.

Якщо обрізка малинника проводиться певним методом, потрібно враховувати й виконувати вимоги, що висуваються.

Основні правила весняної обрізки

Для захисту шкіри рук від пошкоджень, весняна обрізка малини проводить у прогумованих рукавичках. Важливо, щоб інструмент (секатор, ніж, сучкоріз) відповідав товщині гілок і був добре заточений. В іншому випадку місце зрізу розщеплюється, з’являється небезпека зараження рослини грибковими хворобами, пошкодження шкідливими комахами. Не варто залишати пеньки при обрізанні під корінь або до здорової бруньки. У період масового зростання бічних пагонів, цвітіння та зав’язування плодів, рослині потрібне регулярне підживлення мікроелементами. Рекомендується позакореневе обприскування чагарнику препаратом «Авангард (NPK+M/E) Плодово-ягідні», у складі якого є весь комплекс необхідних речовин.

Параметр, на яку висоту обрізати малину навесні, залежить від способу посадки та вирощування культури. Оптимальний розмір пагону при підв’язці на шпалеру становить 100–150 см. Для зручності збирання кущового врожаю достатньо висоти 100–120 см. Висота обрізки може залежати від вибраного методу вирощування. У ремонтантних сортів взагалі намагаються не обрізати молоді верхівки, на яких формується майбутній урожай.

shutterstock_1686166615.jpg

Методи обрізки

Обрізка малини навесні вважається необхідною процедурою. Укорочування молодих пагонів на кілька сантиметрів запобігає їх подальшому зростанню. Починають посилено рости бічні відростки, на яких наступного сезону формуватимуться ягоди. Обрізка дворічних гілок сприяє перерозподілу поживних речовин рослини, тепер вони надходять до ягід, які стають від цього солодшими та крупнішими.

Санітарна обрізка

Це найважливіший весняний захід, що очищає малинник від зайвих, слабких, хворих, пошкоджених пагонів, щоби вони не витрачали поживні речовини, що надходять, даремно. Необхідно обрізати малину навесні для видалення прикореневої порослі (нижче 50 см), обламаних або обморожених гілок та їх частин. Залишають тільки сильні, добре розвинені пагони першого і другого року життя.

Подвійна обрізка по Соболєву

Метод подвійної весняної обрізки малини допомагає збільшити врожайність ягідного чагарнику в 4–5 разів. Обрізка проводиться у 2 етапи з річною перервою. У перший рік обрізають верхівку однорічних пагонів, укорочуючи гілки до висоти 100 см. Найкращий час операції — період від появи зеленого конуса на бруньках до початку росту листя. У результаті пагін посилено гілкується, готуючи основу формування майбутнього врожаю. Правильно підрізані окремі гілки нагадують невеликі деревця з розгалуженою кроною. На наступний рік, приблизно в ці ж терміни, необхідно виконати обрізка малинового дерева навесні — укоротити та прорідити бічні відростки, залишаючи найсильніші й найміцніші. У кожному кущі рекомендується залишити понад 5 сильних гілок.

Обрізка ремонтантних сортів

Отримати два багаті врожаї з ремонтантних чагарників малини можна лише в південних областях України. У центральних та північних регіонах частіше використовують осінній збір ягід на однорічних пагонах. Гілки, що відплодоносили, вирізають під корінь восени або навесні. На півдні країни залишають молодий паросток та дворічні пагони, на яких по черзі формується врожай. Укорочувати верхівки навесні не варто, тому що на них улітку утворюються ягоди.

shutterstock_1616398930 (1).jpg

Ступінчаста обрізка

Обрізання малини навесні ступінчастим способом збільшує період плодоношення. Пагони одного або декількох чагарників, що ростуть, умовно ділять на 4 частини. Виконують обрізку кожного сегмента на певну висоту:

● Найбільш високі вкорочують на чверть гілки (10–15 см), ягоди на них будуть формуватися в першу чергу.

● Другу частину обрізають на третину (25–30 см). Урожай на відростаючих бічних пагонах визріває трохи пізніше.

● 1–1,5 метрові гілки третьої частини обрізають наполовину довжини. Цвісти та плодоносити пагони будуть до кінця літа.

● Найкоротша обрізка очікує четверту частину: висота пеньків коливається в межах 5–25 см. Ягоди на гілках з’являються ближче до осені.

У результаті плодові гілки по черзі в повному обсязі отримують достатньо світла та повітря. Після такої обрізки кущі практично не уражаються грибковими захворюваннями, зручно обробляти малинник від шкідників, комфортно збирати врожай солодких ягід.

Також вам може бути цікаво:
Чим підживити помідори | Підживка помідорів | Аптека садівника
Хвороби пасльонових культур
Поговоримо про найбільш поширені хвороби пасльонових культур, їхні симптоми та за яких умов вони з’являються.
Чим підживити помідори | Підживка помідорів | Аптека садівника
Обприскування томатів: все про профілактику
Обприскування томатів – важлива частина догляду за цією культурою, як і позакореневе живлення, яке є профілактикою розвитку хвороб. Основна турбота більшості господарів – обробка томатів від фітофторозу, адже він часто призводить до загибелі цих рослин.
Чим підживити помідори | Підживка помідорів | Аптека садівника
Чорна ніжка томатів – як запобігти хворобі
Чорна ніжка томатів знайома всім, хто вирощував розсаду. Це коренева гниль, яка раптово проявляється почорнінням кореневої шийки й виляганням стебел. Коли з’являється чорна ніжка, захист решти розсади стає нагальною проблемою господаря.
Нижче у статті я розповім, як не втратити розсаду з необережності та чим обробити її для профілактики цієї інфекції.
Чим підживити помідори | Підживка помідорів | Аптека садівника
Полив помідорів: п’ять порад господарю
Помідори – незамінний овоч на нашому столі протягом усього року. Здається, немає господаря, який би не вирощував томати, щоб запастися консервацією на зиму. Знання про правильний полив помідорів допомагають зібрати якісний та щедрий урожай.
Полив помідорів є важливою частиною догляду, і від нього залежить, чи хворітимуть рослини та чи витримають натиск шкідників. Я розповім про тонкощі догляду за томатами в цій статті.
Чим підживити помідори | Підживка помідорів | Аптека садівника
Відео: помідори та інші овочі без бур'янів!
Чим підживити помідори | Підживка помідорів | Аптека садівника
Вершинна гниль томатів: заходи боротьби із гниллю помідорів
Вершинна гниль, або вершинка, як це захворювання називають городники, виникає на різних сортах помідорів: і на великих крупноплідних, і на видовжених сливочках. І хоча вершинна гниль на помідорах виникає не через інфекцію, це фізіологічна хвороба, однак вона створює умови для розвитку грибків, наприклад, альтернаріозу. Вона здатна знищити практично третину врожаю, спричиняючи усихання м’якоті плодиків, які щойно зав’язались. Ві такої хвороби страждають судини та ускладнюється транспорт поживних елементів по них, зокрема кальцію. При цьому верхівки пагонів як би зупиняються в рості, стають хирлявими.
Нижче я розповім, як позбутися вершинної гнилі на городі.
Чим підживити помідори | Підживка помідорів | Аптека садівника
Розсада помідорів: вирощування від посіву до пересадки в грунт
Всі, хто має бодай маленький клаптик землі, знають про самостійне висівання помідорів на розсаду. Хто не обпікався на купованій розсаді, отримавши замість ранніх низькорослих соковитих сортів пізні двометрові стебла зі сливочками? Тож перше правило городника: сій своє. Власна розсада на підвіконні або в парнику не підведе! Головне – розібратися, коли сіяти помідори та як садити помідори на розсаду.
Здавалося б, нічого складного: посіяв, розсадив, пересадив. Але скільки розчарувань чекатиме на господаря, якщо не підготуватися як слід та не дотримуватися технології вирощування томатів! Ось уже перші сходи, перша пара листочків тішить око, і вже уявляються рекордні плоди на майбутніх могутніх кущах… Але стебельця чомусь ростуть кволі, довгі, бліді. Одразу виникають запитання: як правильно сіяти помідори, як виростити розсаду помідорів, щоб стебла були могутніми і здоровими.
Отож, щоб таке не трапилось із вами, розповім по порядку. Розсада помідорів і її вирощування – не така вже й складна наука!
Чим підживити помідори | Підживка помідорів | Аптека садівника
Шкідники томатів та боротьба з ними
Коли добросовісний господар помічає перші сліди, які залишають шкідники на помідорах, боротьба з ними виходить на перший план. Поїдене листя – це найменше зло, та більшість комах ціляться на найніжніші частини рослини: зав’язь та цвіт. А які шкідники томатів тільки не зустрічаються: попелиця, гусениці совок, дротяники, личинки хруща й дуже поширений колорадський жук!
Раніше ми писали про передпосадкову обробку корінців розсади від хвороб та шкідників, аби запобігти лиху. Якщо шкоди вже завдано, швидко та ефективно вивести шкідників ви зможете за допомогою моїх порад.
Чим підживити помідори | Підживка помідорів | Аптека садівника
Хвороби томатів та як з ними боротися
Висадка виплеканої розсади у відкритий ґрунт – це завжди невеликий стрес як для рослин, так і для городника. Як тільки рослина приживиться на новому місці, на неї чекають різні шкідники, хвороби помідорів та інфекції у ґрунті тут як тут. Вони тільки й роблять, що чекають сприятливого моменту для атаки. Тож одразу після посадки розсади важливо прискіпливо стежити за будь-якими змінами на томатних грядках.
Давайте розберемося, на що перш за все необхідно звертати увагу та у чому полягає захист помідорів від хвороб, щоб можна було швидко позбутися загрози.
Чим підживити помідори | Підживка помідорів | Аптека садівника
Чому скручується листя на помідорах
Одне із частих запитань, яке хвилює господарів: чому скручуються листки на розсаді та дорослих кущах помідорів? Можу відповісти, що причин багато. Скручування може бути пов’язано з інфекцією, природними факторами або неправильним доглядом. Підказкою в такому випадку стане напрям, у який скручується листя помідорів – догори чи вниз.
Чим підживити помідори | Підживка помідорів | Аптека садівника
Обережно, фітофтороз томатів!
Коли всі рослини на городі здорові та чудово ростуть – це просто втіха для ока городника. Але на жаль, постійно так не буває, й кожне літо господарі отримують нові виклики. Наприклад, із фітофторозом, який вражає не лише помідори, а й картоплю, баклажани та перець, доводиться боротися регулярно. Це одна з найбільш агресивних хвороб, від якої зрілі рослини можуть загинути за лічені дні. Спори цієї грибкової хвороби зберігаються у ґрунті та розносяться з вітром або краплями дощу.
Чим підживити помідори | Підживка помідорів | Аптека садівника
Секрети вирощування томатів та догляду за ними
Українці вже звикли, що у вирощування помідорів від посадки у відкритий ґрунт до періоду збору соковитих плодів закладено чимало праці. Спершу ми милуємося першими листочками на розсаді, коли за вікном ще ні травинки, й уявляємо майбутні салати, соки, консервацію. Потім починається догляд і полив, підживлення та обприскування.
Ми добре знаємо, що культура ця вибаглива й просто так урожаєм не віддячує. Тож аби мати гарантію, що зусилля окупляться сторицею, варто дотримуватись агротехніки вирощування томатів. Тому розповім про основні етапи догляду рослин, які краще не пропускати, та дам поради, як уникнути поширених помилок.
Чим підживити помідори | Підживка помідорів | Аптека садівника
Система захисту томатів
З цього відео ви дізнаєтеся, як захистити томати від шкідників, хвороб і бур`янів протягом сезону.