Як обрізати малину навесні

Як обрізати малину навесні | Аптека садівника
Провідний експерт

Щоб щороку отримувати рясні врожаї солодкої корисної ягоди, необхідно регулярно обрізувати чагарник навесні. Рослина, залежно від виду, формує плоди на річних та дворічних пагонах. Розвиток бічних відростків після обрізки суттєво збільшує розмір та кількість смачних ягід.

Фахівці ТМ «Аптека Садівника» завжди готові підказати, як правильно доглядати малинником: за допомогою обрізки сформувати плодові кущі малини, провести профілактику поширених захворювань, захистити культуру від шкідників, здійснити відповідний догляд за рослиною.

Як обрізати малину навесні | Аптека садівника

Ціль весняної обрізки малини

Обрізка малини навесні потрібна для перерозподілу поживних речовин із верхівкових частин стебла в ріст та формування бічних гілок. Молоді пагони культури підрізають на кілька сантиметрів, видаляючи верхівку з погано сформованими або замерзлими в холодний період бруньками. Це сприяє швидкому розвитку бічних відростків, довжина яких за літо досягає 50–70 см. Чимало садівників цікавляться, чи можна обрізати малину навесні у випадку, коли не вдалося провести захід восени? Зайва густота малинових гілок призводить до зниження обсягу плодоношення, посилення кислого присмаку ягід, розвитку грибкових хвороб, нашестя шкідників. Тому допускається поєднання осінньої та весняної обрізки. Необхідно до початку сокоруху видалити дворічні пагони, на яких уже визрів урожай минулого сезону. Також варто вирізати під корінь слабку поросль, поламані або пошкоджені хворобами (комахами) гілки обрізають до здорової бруньки.

Термін проведення обрізки

Через кліматичні умови, що часто змінюються, у регіонах України складно точно визначити конкретний термін, коли обрізати малину навесні. Постійна денна температура має встановити близько +5°C. Краще розпочинати захід, поки бруньки ще не розпустилися, а рослина «спить». Хоча визначити засохлі гілки набагато простіше на початковому етапі зародження першого листка. Після початку зростання молодих бічних гілок бажано припинити обрізання або перенести захід на пізніший термін.

Як правильно обрізати малину навесні:

● Спочатку садівник уважно оглядає стан молодих пагонів. Засохлі бруньки на верхівці — ознака незрілих або обморожених паростків. Здорова брунька та гілка зелені на зрізі, «мертва» — коричнева та ламка.

● Бажано обрізати верхівку до справжньої «живої» бруньки, не залишаючи пеньок.

● Усі гілки рекомендується прищикнути (укоротити) на 10–20 см, активуючи зростання пагонів із пазушних бруньок.

● Забезпечуючи кущ необхідним освітленням та провітрюванням, вирізають усі погано розвинені, тонкі, пошкоджені холодом пагони. Оптимальна кількість гілок у кущі — 5–8 штук. При траншейній посадці на погонному метрі залишають не більш ніж 14–16 добре оформлених пагонів із відстанню 20–25 см між кущами. У малиннику, що вирощується шпалерним способом, залишають пагони кожні 10–15 см.

Якщо обрізка малинника проводиться певним методом, потрібно враховувати й виконувати вимоги, що висуваються.

Основні правила весняної обрізки

Для захисту шкіри рук від пошкоджень, весняна обрізка малини проводить у прогумованих рукавичках. Важливо, щоб інструмент (секатор, ніж, сучкоріз) відповідав товщині гілок і був добре заточений. В іншому випадку місце зрізу розщеплюється, з’являється небезпека зараження рослини грибковими хворобами, пошкодження шкідливими комахами. Не варто залишати пеньки при обрізанні під корінь або до здорової бруньки. У період масового зростання бічних пагонів, цвітіння та зав’язування плодів, рослині потрібне регулярне підживлення мікроелементами. Рекомендується позакореневе обприскування чагарнику препаратом «Авангард (NPK+M/E) Плодово-ягідні», у складі якого є весь комплекс необхідних речовин.

Параметр, на яку висоту обрізати малину навесні, залежить від способу посадки та вирощування культури. Оптимальний розмір пагону при підв’язці на шпалеру становить 100–150 см. Для зручності збирання кущового врожаю достатньо висоти 100–120 см. Висота обрізки може залежати від вибраного методу вирощування. У ремонтантних сортів взагалі намагаються не обрізати молоді верхівки, на яких формується майбутній урожай.

shutterstock_1686166615.jpg

Методи обрізки

Обрізка малини навесні вважається необхідною процедурою. Укорочування молодих пагонів на кілька сантиметрів запобігає їх подальшому зростанню. Починають посилено рости бічні відростки, на яких наступного сезону формуватимуться ягоди. Обрізка дворічних гілок сприяє перерозподілу поживних речовин рослини, тепер вони надходять до ягід, які стають від цього солодшими та крупнішими.

Санітарна обрізка

Це найважливіший весняний захід, що очищає малинник від зайвих, слабких, хворих, пошкоджених пагонів, щоби вони не витрачали поживні речовини, що надходять, даремно. Необхідно обрізати малину навесні для видалення прикореневої порослі (нижче 50 см), обламаних або обморожених гілок та їх частин. Залишають тільки сильні, добре розвинені пагони першого і другого року життя.

Подвійна обрізка по Соболєву

Метод подвійної весняної обрізки малини допомагає збільшити врожайність ягідного чагарнику в 4–5 разів. Обрізка проводиться у 2 етапи з річною перервою. У перший рік обрізають верхівку однорічних пагонів, укорочуючи гілки до висоти 100 см. Найкращий час операції — період від появи зеленого конуса на бруньках до початку росту листя. У результаті пагін посилено гілкується, готуючи основу формування майбутнього врожаю. Правильно підрізані окремі гілки нагадують невеликі деревця з розгалуженою кроною. На наступний рік, приблизно в ці ж терміни, необхідно виконати обрізка малинового дерева навесні — укоротити та прорідити бічні відростки, залишаючи найсильніші й найміцніші. У кожному кущі рекомендується залишити понад 5 сильних гілок.

Обрізка ремонтантних сортів

Отримати два багаті врожаї з ремонтантних чагарників малини можна лише в південних областях України. У центральних та північних регіонах частіше використовують осінній збір ягід на однорічних пагонах. Гілки, що відплодоносили, вирізають під корінь восени або навесні. На півдні країни залишають молодий паросток та дворічні пагони, на яких по черзі формується врожай. Укорочувати верхівки навесні не варто, тому що на них улітку утворюються ягоди.

shutterstock_1616398930 (1).jpg

Ступінчаста обрізка

Обрізання малини навесні ступінчастим способом збільшує період плодоношення. Пагони одного або декількох чагарників, що ростуть, умовно ділять на 4 частини. Виконують обрізку кожного сегмента на певну висоту:

● Найбільш високі вкорочують на чверть гілки (10–15 см), ягоди на них будуть формуватися в першу чергу.

● Другу частину обрізають на третину (25–30 см). Урожай на відростаючих бічних пагонах визріває трохи пізніше.

● 1–1,5 метрові гілки третьої частини обрізають наполовину довжини. Цвісти та плодоносити пагони будуть до кінця літа.

● Найкоротша обрізка очікує четверту частину: висота пеньків коливається в межах 5–25 см. Ягоди на гілках з’являються ближче до осені.

У результаті плодові гілки по черзі в повному обсязі отримують достатньо світла та повітря. Після такої обрізки кущі практично не уражаються грибковими захворюваннями, зручно обробляти малинник від шкідників, комфортно збирати врожай солодких ягід.

Супутні товари
Авангард NPK+M/E Плодово-ягідні

Пакування

7.50 грн
Авангард (Гулівер) Стимул

Пакування

51.00 грн
Авангард Гроу Аміно

Пакування

57.00 грн
Гарт

Пакування

36.00 грн
Віоліс

Пакування

595.00 грн
Антихрущ 30 мл
36.00 грн
Страж

Пакування

10.50 грн
Антигусінь + Самшит

Пакування

12.00 грн
Також вам може бути цікаво:
Бордоська суміш: застосування, рецепт | Аптека садівника
Зберігання фруктів: правила і секрети садівників

Умови зберігання фруктів чітко визначені у промислових сховищах, бо в домашніх умовах дотриматися їх непросто. Тим не менш, необхідно знати технологію зберігання фруктів та оптимальну температуру, за якої урожай зберігатиметься довше.

Нижче в статті я розповім, як правильно зберігати яблука, груші, айву, виноград, сливи.

Бордоська суміш: застосування, рецепт | Аптека садівника
Підживлення дерев навесні та восени: обираємо добрива
Підживлення плодових дерев актуально для саджанця трьох-чотирьох років. До цього часу запас поживних речовин, закладених при посадці дерева, вичерпується. І що ближче до початку плодоношення, то важливіше підживлення дерев. Нижче у статті я розповім, як правильно підживлювати дерева, коли це треба робити та які обрати добрива для плодових дерев.
Бордоська суміш: застосування, рецепт | Аптека садівника
Все про крапельний полив саду: автоматичний полив дерев і газону
Автоматичний полив саду – унікальне за простотою та користю рішення для економії сил, часу та води. Крапельне зрошення рослин водою під корінь удвічі економить витрату води, до того ж регулярність зволоження –  запорука хорошого здоров’я рослин. Нижче в статті я розповім про переваги, які має крапельний полив для дерев та як його можна облаштувати.
Бордоська суміш: застосування, рецепт | Аптека садівника
Прилипач – щоб препарати краще діяли

Скільки разів, обробляючи листя винограду розчинами від грибкових хвороб, вам доводилося спостерігати, як рідина швидко стікає і скапує на землю? Якщо до цього додасться ще й вітер, то практично половина препарату стече з рослини. Може, це тому, що листя винограду гладенькі й від нього все відскакує? Але згадайте, ви напевно обприскували і помідори, у яких волохаті листочки, і розчини так само стікали і майже не контактували з рослиною.

Насправді це еволюційна особливість – якби листя намокало повністю кожен раз, коли йде дощ, воно обламувалось би під власною вагою і рослина згодом загинула б. Щоб такого не допустити, природа і придумала подібний механізм. Часто поверхня листової пластини вкрита восковим нальотом, що також захищає рослини від спор грибка й деяких вірусів, а також і від того, щоб будь-яка рідина не затримувалась довго на листку. Агрономи давно придумали, яким способом можна підвищити прилипання препарату до листя і яку користь від цього отримають город і сад – це можна зробити за допомогою прилипача.

Давайте нижче розглянемо найефективніші варіанти сучасних прилипачів.

Бордоська суміш: застосування, рецепт | Аптека садівника
Як позбутися від мурах: на городі, вдома, в саду
Чи знаєте ви, що деякі види мурах мають цілі «ферми» з попелицею, виділеннями якої й харчуються, як молоком. Від такого сусідства у господаря справжній головний біль: пошкоджене листя, ослаблені рослини, зів’ялі квіти, і як наслідок – втрата врожаю. Як позбутися мурах на городі та як вивести їх із дому, якщо вони й там не дають вам спокою?
Бордоська суміш: застосування, рецепт | Аптека садівника
Щеплення дерев – як отримати різні сорти на одному дереві
Коли та як прищеплювати дерева в саду – улюблена тема бесіди у садівників-початківців. Мене з братом батько навчив цьому ще в дитинстві. Повірте, спостерігати, як приживається нова гілка на дереві – одна з найбільших втіх господаря. Щеплення садових дерев роблять для того, щоб на дикоростучому, несортовому дереві виростити сортове або на одному сортовому дереві мати гілки іншого сорту та отримати від них урожай. Існують різні способи щеплення: окулірування, копулювання, щеплення гілкою в крону, у стовбур або пеньок.
Бордоська суміш: застосування, рецепт | Аптека садівника
Боротьба зі шкідниками в саду
Шкідники саду – головний біль кожного садівника. Якщо хвороби можна попередити та вилікувати, то листовійка, довгоносик, попелиця, мурахи, короїд, склівка запросто переселяться із сусіднього саду, навіть якщо до цього ви від них обробили всі свої дерева. Захистити сад можливо, якщо підійти до проблеми комплексно.
Відразу зауважу, що обприскування попелом, мідним купоросом, сечовиною не ефективно в боротьбі з комахами. Липучі приманки для комах також не в змозі захистити весь сад від шкідників, але зменшують їхню кількість на окремих деревах.
Бордоська суміш: застосування, рецепт | Аптека садівника
Догляд за садом: які роботи необхідні деревам
Мене завжди дивувало, що деякі сільські мешканці не замислюються про догляд за плодовими деревами. Наче вважають, що полив, обробка, мульчування дерев – зайві клопоти, достатньо побілити стовбури та обрізати сухі гілки. А от міські жителі, вивчаючи садівництво з нуля, мають неабиякі успіхи в цій справі.
Нижче в статті я розповім про основні етапи догляду за садом, починаючи з ранньої весни до пізньої осені.
Бордоська суміш: застосування, рецепт | Аптека садівника
Хвороби плодових дерев: від парші до моніліозу
Розібратися в тому, які хвороби дерев найчастіше бувають в саду, непросто. Садівник розуміє, що прийшла хвороба, коли виникають плями на листі, жовтіє листя або з’являється гниль на плодах. Найчастіші питання, які я чую від дачників – чим лікувати плодові дерева, щоб не втратити урожай та які методи боротьби з хворобами застосовувати? Нижче я розповім, за якими ознаками визначати хвороби плодових дерев і що робити, коли діагноз дереву вже поставлено.
Бордоська суміш: застосування, рецепт | Аптека садівника
Фунгіциди для саду: як лікувати дерева від грибків

Застосування фунгіцидів – невід’ємна частина роботи садівника, бо хвороб плодових дерев, на жаль, чимало і боротися тільки народними методами у важких випадках не можна.

Як неможливо виробити абсолютний імунітет до грипу, так не можна зроби сад невразливим до грибків, спори яких розносяться вітром та комахами. Проте, якщо ви беретеся до садівництва з усією відповідальністю й готові турбуватися про дерева, як про своїх дітей, мороки із хворобами у вас із кожним роком буде все менше. Системні фунгіциди для саду – найкращі у цьому помічники.

Основні умови для розвитку грибкових хвороб: загущеність посадок, нестача фосфору й калію, нерегулярний поверхневий полив, несвоєчасне просапування бур’янів та обрізка, невідповідність кислотності ґрунту потребам культури.

Бордоська суміш: застосування, рецепт | Аптека садівника
Відео: рятуємо коріння молодих дерев від хрущів
Бордоська суміш: застосування, рецепт | Аптека садівника
Обрізка дерев у саду: навіщо формувати крону
Хочете мати здоровий урожайний сад, а не чагарник – поцікавтесь у досвідченого садівника, як правильно обрізати дерева. Якщо ваші дерева не знають, що таке сформована крона, подивіться на запущені колишні колгоспні сади. Такі самі дерева ростимуть і у вас через десяток років.
Обрізка плодових дерев необхідна, щоб прискорити плодоношення яблунь, слив, вишень, а також збільшити урожаї і вберегти дерева від хвороб.
Що більше фруктових дерев ви вирощуєте, то більше часу відводьте для ретельної їхньої обрізки. Надто слабка, як і надто сильна обрізка відкладає плодоношення. У першому випадку дерево витрачає забагато сил на утворення листя, у другому – вегетативної маси навпаки бракує для утворення квітів та ягід.
Тож давайте розберемось з основними принципами обрізки плодових дерев.

Бордоська суміш: застосування, рецепт | Аптека садівника
Обприскування дерев навесні – боротьба з хворобами і шкідниками
Коли обприскувати дерева і чим обробити сад від короїдів, попелиці, гусениць та різних грибкових хвороб, цікавить кожного господаря. Найкращий для цього час – ранньої весни, до розпускання бруньок, оскільки в даний період важливо провести оприскування проти зимуючих шкідників та збудників хвороб.
Отже, обробка саду навесні зводиться до обприскування гілок та нанесення лікувальних сумішей на кору.
Бордоська суміш: застосування, рецепт | Аптека садівника
Посадка плодових дерев навесні та восени – покрокова інструкція
Мало хто з господарів, які займаються городом, залишаються байдужими до саду. Тому всіх турбує питання: коли та як правильно садити фруктові дерева навесні та восени. Відповідаю, що головне висаджувати тоді, коли зупиняється сокорух. Тобто восени листя вже не росте, а навесні ще не розпустилося. Це дає можливість саджанцю добре прийнятися та розвинути корені.
Отже, навесні дерева садять, щойно розмерзнеться ґрунт і можна викопати глибоку яму – принаймні на 70 см чи метр вшир. Нерозталий сніг тільки на руку нам – ним потрібно вкрити місце посадки і під час танення він буде забезпечувати своєрідний крапельний полив.
Бордоська суміш: застосування, рецепт | Аптека садівника
Відео: обробка дерев під час цвітіння
Бордоська суміш: застосування, рецепт | Аптека садівника
Догляд за садом

Щоб плодові насадження постійно радували рясним цвітінням і повноцінним урожаєм, необхідно знати, як доглядати за садом правильно. Садові клопоти починаються не з певної дати, а з відповідних погодних умов на вулиці. Як тільки розтанув сніг і до глибокої осені, садовій ділянці потрібно приділяти максимум уваги й турботи.

Експерти агрономи з радістю діляться секретами про те, як підібрати необхідні добрива для плодових культур, сформувати крону, організувати полив дерев і чагарників. Для запобігання поширеним хворобам і боротьби з місцевими комахами шкідниками, варто обробляти рослини фунгіцидами, інсектицидами та іншими препаратами, розробленими спеціально для України вітчизняним виробником — компанією «Укравіт Сайенс Парк».

Бордоська суміш: застосування, рецепт | Аптека садівника
Система захисту зерняткових культур (яблуня, груша, айва)
З цього відео ви дізнаєтеся, як захистити культурні рослини від шкідників, хвороб і бур'янів.
Бордоська суміш: застосування, рецепт | Аптека садівника
Система захисту кісточкових культур (вишня, черешня, слива)
З цього відео ви дізнаєтеся, як захистити культурні рослини від шкідників, хвороб і бур'янів.
Бордоська суміш: застосування, рецепт | Аптека садівника
Система захисту кісточкових культур (абрикос, персик, нектарин)
З цього відео ви дізнаєтеся, як захистити культурні рослини від шкідників, хвороб і бур'янів.