Вирощування малини: секрети агротехніки

Технологія вирощування малини: поради | Аптека садівника
Провідний експерт

Я дуже радію, коли люди запитують, як вирощувати малину правильно. Це означає, що людині небайдужі її малинові посадки, і вона дійсно піклується про свій сад.
Вирощування малини – справа нескладна, та й сам догляд за малиною приносить задоволення, коли спостерігаєш, як гарно розпускаються листочки, наливаються ягідки та росте молоде покоління пагонів, на яких закладається майбутній урожай.

Технологія вирощування малини: поради | Аптека садівника

Як та де краще посадити малину

Обираючи місце для посадки малинової грядки, зверніть увагу, що малина любить сонячні ділянки, які добре захищені від вітру та протягів.

Ще моя бабуся садила малину біля невеличких яблунь та попід тин на південній стороні, щоб вона не займала багато місця в невеликому садку. Оскільки малина розмножується кореневими відводками, кущ стає доволі загущеним, однак ростучі гілки все одно наростатимуть у напрямі яскраво-освітленого місця.

Звісно, малина плодоносить і в напівтіні, але дуже дрібними ягодами. Крім того, через брак сонцю її пагони дуже витягуються, внаслідок чого плодоносні бруньки будуть на верхівках пагонів. Саме вони найперше вимерзнуть зимою через велику висоту пагонів.

Малина любить поживний ґрунт середньої пухкості, не любить болотисті й піщані ґрунти.

Садять малину зазвичай ранньої весни або пізньої осені.

Викопайте під саджанець малини ямки на відстані до 1 м, глибиною на штик лопати. Під посадкою верхній шар землі (на чорноземі) змішайте з перегноєм. На важких глинистих ґрунтах потрібно змішати порівну три компоненти: пісок, торф і компост. Кореневу шийку заглиблювати не потрібно.

Після посадки я зрізаю пагони на рівні коліна, а восени ще й обриваю все листя.

Перед посадкою я рекомендую замочити на кілька годин корінці саджанців у густий бовтанці з рудої глини, перегною та води у співвідношенні 1,5:1,6:2, а потім додати туди 20–30 мл препарату Антихрущ. Цієї кількості вистачить для закладки близько 50 шт. саджанців.

Є ще один спосіб вирощувати малину: підв’язати її на шпалеру.

При цьому при посадці у грядки вкопують шифер на відстані до півметра від стебел. Він потрібен для того, щоб не дати малині відрощувати нові відводки за межі грядки. Підв’язані на шпалеру стебла малини не лягатимуть на ґрунт або інші пагони. Так ви збережете 20% врожаю від можливого гниття й осипання.

Як доглядати за малиною

Догляд за малиною включає багато етапів, але загалом це справа не надто складна! Найперше її обсапують від бур’янів та поливають.

У малини доволі поверхневий корінь, який розташовується у верхній частині ґрунту, іноді всього на глибині 5 см. Таким чином, кропива, чистотіл, пирій та інші непрохані гості на нашій ділянці активно конкурують за вологу й поживні речовини з коренями ягідника.

Мені така конкуренція не подобається, тому я раджу обприскати ділянку у квітні, коли бур’яни почнуть активно рости. Для цього 30–50 мл препарату Антибур’ян я розводжу у 2–3 л води з розрахунку на сотку (без попадання на малину). Туди ж можна додати 100–150 г аміачної селітри або карбаміду. Отриманим розчином обприскують землю між грядками.

Також за наявності часу можна раз на два тижні прополювати бур’яни.

Як і смородина, малина потребує рясного поливу в спеку через швидке висихання ґрунту біля кореня. 20–30 л води слід влити ще при посадці саджанця, й потім поливати раз на тиждень, не допускаючи повного висихання ґрунту на глибині більше 5 см. Після поливу землю злегка рихлять від розтріскування та мульчують.

Ранньої весни проводять обрізку верхівок кущів малини, щоб збільшити врожайність та вирізати торішні пагони, які відплодоносили. Після збору врожаю також починають зрізати на рівні землі стебла, які вже віддали урожай. Це збереже сили для молодих пагонів, які зацвітуть наступного року. Також протягом літа видаляють дрібну молоду поросль.

Детальніше про технологію обрізки малини я пишу тут.

Підживлюють малину щорічно. Для цього я щоліта розсипаю між кущами попіл, який із поливом віддає під корінь калій і фосфор. Навесні та восени розкидаю між кущами перегній. Також відмінно себе зарекомендувало удобрення комплексними мінеральними добривами. Завдяки своєчасному удобренні зміцнюється імунітет малини до хвороб. Під один кущ восени можна заробити 30–40 г сульфату калію і 50 г суперфосфату.

Хвороби малини

Найперша, найпоширеніша хвороба – сіра гниль. Вона нападає на ягоди, коли в період їхнього дозрівання починають лити зливи, а кущі сильно загущені. В таких густих місцях між листям можна знайти цілі скупчення ягід, вкриті сіруватим пухом. Збір ягід раз на 1–2 дні не рятує від гнилі.

Борошниста роса також часто трапляється в малинниках і теж у дощову погоду. Листя та стебла вкриваються білим нальотом, ягоди деформуються.

Іржа проявляється коричневими виразками на корі та рудими плямами на листі. В такому випадку хворі стебла вирізають під корінь та спалюють, бо хвороба не лікується.

Антракноз – грибок, який уражує листя малини та проявляється сірими плямами із червоною облямівкою. З розростанням плям листочки поступово скручуються та сохнуть, а кора починає відшаровуватися. Ягоди при цьому не достигають. Хворі стебла слід вирізати, інші – полікувати.

Пурпурова плямистість, або дидимельоз – грибкова хвороба, яка вражає всі сорти малини. Хвороба проявляється фіолетовими плямами, які уражують знизу молоді стебла. Вони швидко розростаються та призводять до розтріскування стебла, внаслідок чого він легко ламається. Також на листі проступають бурі плями із жовтою облямівкою. Як і всі грибки, ця хвороба дуже заразна, а її виникненню сприяє надмірна вологість та загущені посадки. На наступний рік хвороба уражає верхівки плодоносних пагонів, а також всі пагони, які травмовані механічно: туди заносяться спори, а також шкідники, зокрема галиця. Всі уражені стебла вирізають та спалюють.

Для профілактики грибкових хвороб ранньою весною до розпускання бруньок слід обприскати малину та землю навколо неї 3% бордоською рідиною. У 10 л води розчиняють 300 г мідного купоросу та стільки ж гашеного вапна. Також варто вчасно видаляти всі старі кущі з ділянки.

Для впевненості, що хвороба не з’явиться у розпал збору врожаю, я проводжу обробку препаратом Страж 6 мл на 5–8 л води з розрахунку на сотку, а також Самшитом 3–4 мл на 5–8 л води на сотку. Ще краще використовувати протигрибкові препарати одночасно з препаратами проти шкідників, про що я напишу трохи нижче.

Детальніше про хвороби малини та різні способи їх лікування ви можете прочитати тут.

Шкідники малини

Основні шкідники малини: попелиця, павутинний кліщ, малиновий жук, малиново-суничний довгоносик, стеблова галиця, а також ґрунтові шкідники.

Попелиця обліплює верхівки пагонів та зав’язь, висмоктуючи соки та виділяючи липкий наліт. Вона суттєво ослаблює рослину та шкодить майбутньому врожаю. З попелицею боряться зазвичай обробкою настоями гірких трав: чистотілу, листя тютюну.

Малиновий жук – смугаста комаха, яка зимує в землі, а у травні виїдає бутони малини зсередини. Цих комах збирають під час формування бутонів або обприскують рослину спеціальними речовинами.

Довгоносики відкладають яйця в бутони, їхні личинки ласують квітками, а згодом переходять і на листя. Від шкідника врятує обробка в період бутонізації до розпускання квіток.

Павутинний кліщ – дрібний шкідник, який висмоктує соки з нижньої частини листків, від чого вони тоншають та висихають. В місцях колоній павутинного кліща ви побачите павутину на стеблах. Зазвичай цей шкідник швидко розвивається у спекотну погоду. Для профілактики від нього допомагає підвищення вологості навколо рослини, наприклад, обприскування малини водою увечері.

Пагонові галиці – шкідники, схожі на комарів, які відкладають яйця під кору. На місці зараження утворюється здуття, галли, всередині яких живуть шкідники. Такі стебла згодом гинуть, тому пагін з подібною «бульбашкою» краще одразу вирізати під корінь.

Обробляють малину від шкідників у кілька етапів: в період розпукування бруньок, бутонізації, перед цвітінням та в період формування ягід. Потім – після збору ягід та в листопаді-грудні.

На стадії бутонізації раджу обприскати рослини препаратами Антигусінь, 4 мл + Самшит, 3 мл на 5–8 л води або, якщо кліщ вже виявлено, препаратом Антикліщ Про, 8–9 мл розчинити у 5–8 л води з розрахунку на сотку. Для обробки після цвітіння я обираю інший препарат Антиколорад Макс, 2-2,5 мл на 5–8 л води на 1 сотку.

Рекомендую також змінювати препарати для уникнення звикання шкідників до речовин. 

Вирощуйте малину із задоволенням та смакуйте влітку корисні плоди своєї праці!

Супутні товари
Антибур`ян

Пакування

78.00 грн
Антихрущ

Пакування

16.00 грн
Страж

Пакування

12.00 грн
Антигусінь + Самшит

Пакування

15.00 грн
Антикліщ Про

Пакування

16.00 грн
Антиколорад Макс

Пакування

33.00 грн
Гудвін + Авангард Гроу Аміно

Пакування

13.00 грн
Колібріс + Страж

Пакування

28.00 грн
Також вам може бути цікаво:
Хвороби яблуні: профілактика, лікування | Аптека садівника
Обрізка яблуні навесні та восени
Як правильно обрізати яблуню і коли це краще робити – одне із найпоширеніших запитань садівників. Відповідь одна: до початку сокоруху. Тобто можна обрізувати або ранньої весни до набубнявіння бруньок, або восени після того, як обпаде більшість листя.
Найоптимальніший час  кінець лютого – початок березня, щойно відступили морози.Обрізка яблунь не повинна стати для них шоком, тому не захоплюйтесь, обрізуйте не більше третини гілок за рік, а на молодих деревцях й того менше. Краще щороку потроху обрізати, аніж робити велику перерву, а тоді позбавити дерево половини крони.
Хоч і складна ця наука, але цілком по силах кожному дачнику!
Хвороби яблуні: профілактика, лікування | Аптека садівника
Чим підгодувати яблуню навесні перед цвітінням
Потрібно встигнути підготувати рослини до нового сезону, адже рослинам потрібні сили на цвітіння, формування листя, плодоношення
Хвороби яблуні: профілактика, лікування | Аптека садівника
Сорти яблунь: улюблені дерева на десятиліття
Яблуні в саду дають урожай протягом півстоліття, а першими плодами починають радувати вже на 3–4-й рік після посадки. Сорти яблук, поширені в Україні, здебільшого зимові, бо забезпечують нас вітамінами до наступного врожаю. Нижче в статті я розповім про кращі сорти яблунь і за якими характеристиками треба обирати дерева.
Хвороби яблуні: профілактика, лікування | Аптека садівника
Зберігання яблук: всі секрети свіжих фруктів
Кожен садівник, який вирощує яблуні, може впевнено розповісти, як зберігати яблука на зиму. Але я з досвіду знаю, що чимало господарів допускають дрібні помилки в зберіганні та втрачають частину врожаю фруктів.
Пам’ятайте, що успіх зберігання яблук великою мірою залежить від термінів збору врожаю та акуратного зривання плодів з дерева. Вважається, що яблука, зірвані на 3–5 днів пізніше оптимального терміну (тобто більш стиглі), зберігаються на 2–3 місяці менше! Надто зелені, рано зірвані яблука теж довго не зберігаються.
Як же збирати врожай зимових сортів яблук, щоб вони долежали до весни і навіть більше (до 9 місяців)? Про це в статті далі.
Хвороби яблуні: профілактика, лікування | Аптека садівника
Лікбез про хвороби дерев яблуні: чому скручуються листки у яблуні
Навіть досвідчений садівник не завжди знає, від чого листя яблуні скручується човником, що вже казати про початківців. Дуже прикро таке спостерігати на особливо цінних сортах. Листя яблуні скручується, а незабаром засихає, що погано впливає на врожайність.
Давайте розберемося з причинами, чому так відбувається і як можна вилікувати дерево.
Хвороби яблуні: профілактика, лікування | Аптека садівника
Шкідники яблуні: боротьба за урожай
Плодожерка, листовійка, попелиця, щитівка, короїд на яблуні… Це лише невеличкий перелік шкідників, які завдають величезної шкоди деревам у саду, інколи позбавляючи нас половини або всього врожаю.
Садівники вважають боротьбу зі шкідниками основною роботою з догляду за яблунями. Та не всі знають, коли та чим правильно оброблювати дерева від шкідників. Нижче у статті я розповім, як позбутися небажаних комах.
Слід знати, що плодові дерева мають як спільних шкідників, так і притаманних лише певному виду рослини. То яких же комах-шкідників можна побачити здебільшого на яблуні?
Хвороби яблуні: профілактика, лікування | Аптека садівника
Щеплення яблуні: основні прийоми
Знаючи, як правильно щепити яблуню, можна братися до щеплення інших дерев у саду. Якщо ви хочете виростити новий сорт вже на наявному дереві або покращити стійкість яблуні до хвороб, щеплення – найкращий спосіб цього досягти. Коли та як щепити яблуню? 
Найкраще приживляються прищепи навесні. Для весни добре підійде щеплення живцями – частинами визрілих торішніх гілочок. Влітку в липні раджу щеплення вічком – окулірування. Взимку, в січні, можна щепити живцями на одно-дворічних викопаних підщепах для отримання нових саджанців. 
Щеплення яблуні восени не проводять.
Хвороби яблуні: профілактика, лікування | Аптека садівника
Посадка яблуні навесні та восени
Як правильно посадити яблуню, здається, вчити нікого не треба. А що? Викопав собі яму, посадив, полив і чекай три-чотири роки на перший врожай. Та часом навіть досвідчені садівники роблять помилки й деревця повільно приймаються, погано ростуть, так що скуштувати перше яблучко все ніяк не вдається.
Хвороби яблуні: профілактика, лікування | Аптека садівника
Обробка яблунь навесні: обприскування від шкідників та хвороб
Коли ви замислюєтесь, як і чим обприскувати яблуні, пам’ятайте, що це залежатиме від фази росту дерева. За правилами промислового вирощування, яблуні обприскують до 11 разів за сезон, бо це дерево атакують багато шкідників та хвороб: попелиця, плодожерка (гусінь), парша (сірі «веснянки» на плодах), плодова гниль, борошниста роса (білі плями на листі) тощо. Буває таке, що в деякі роки навесні крона рясно вкрита цвітом, а ось восени на дереві залишається лише 10 яблучок. Це знайомо всім садівникам, але багато хто вважає, що винувата погода, мовляв, яблука обсипались через спеку. Насправді у спеку активізуються шкідники, а дощова погода – рай для розвитку хвороб. Тож не стільки погода винувата, як треба вчасно обробляти яблуні від можливих проблем.