Вирощування малини: секрети агротехніки

Технологія вирощування малини: поради | Аптека садівника
Провідний експерт

Я дуже радію, коли люди запитують, як вирощувати малину правильно. Це означає, що людині небайдужі її малинові посадки, і вона дійсно піклується про свій сад.
Вирощування малини – справа нескладна, та й сам догляд за малиною приносить задоволення, коли спостерігаєш, як гарно розпускаються листочки, наливаються ягідки та росте молоде покоління пагонів, на яких закладається майбутній урожай.

Технологія вирощування малини: поради | Аптека садівника

Як та де краще посадити малину

Обираючи місце для посадки малинової грядки, зверніть увагу, що малина любить сонячні ділянки, які добре захищені від вітру та протягів.

Ще моя бабуся садила малину біля невеличких яблунь та попід тин на південній стороні, щоб вона не займала багато місця в невеликому садку. Оскільки малина розмножується кореневими відводками, кущ стає доволі загущеним, однак ростучі гілки все одно наростатимуть у напрямі яскраво-освітленого місця.

Звісно, малина плодоносить і в напівтіні, але дуже дрібними ягодами. Крім того, через брак сонцю її пагони дуже витягуються, внаслідок чого плодоносні бруньки будуть на верхівках пагонів. Саме вони найперше вимерзнуть зимою через велику висоту пагонів.

Малина любить поживний ґрунт середньої пухкості, не любить болотисті й піщані ґрунти.

Садять малину зазвичай ранньої весни або пізньої осені.

Викопайте під саджанець малини ямки на відстані до 1 м, глибиною на штик лопати. Під посадкою верхній шар землі (на чорноземі) змішайте з перегноєм. На важких глинистих ґрунтах потрібно змішати порівну три компоненти: пісок, торф і компост. Кореневу шийку заглиблювати не потрібно.

Після посадки я зрізаю пагони на рівні коліна, а восени ще й обриваю все листя.

Перед посадкою я рекомендую замочити на кілька годин корінці саджанців у густий бовтанці з рудої глини, перегною та води у співвідношенні 1,5:1,6:2, а потім додати туди 20–30 мл препарату Антихрущ. Цієї кількості вистачить для закладки близько 50 шт. саджанців.

Є ще один спосіб вирощувати малину: підв’язати її на шпалеру.

При цьому при посадці у грядки вкопують шифер на відстані до півметра від стебел. Він потрібен для того, щоб не дати малині відрощувати нові відводки за межі грядки. Підв’язані на шпалеру стебла малини не лягатимуть на ґрунт або інші пагони. Так ви збережете 20% врожаю від можливого гниття й осипання.

Як доглядати за малиною

Догляд за малиною включає багато етапів, але загалом це справа не надто складна! Найперше її обсапують від бур’янів та поливають.

У малини доволі поверхневий корінь, який розташовується у верхній частині ґрунту, іноді всього на глибині 5 см. Таким чином, кропива, чистотіл, пирій та інші непрохані гості на нашій ділянці активно конкурують за вологу й поживні речовини з коренями ягідника.

Мені така конкуренція не подобається, тому я раджу обприскати ділянку у квітні, коли бур’яни почнуть активно рости. Для цього 30–50 мл препарату Антибур’ян я розводжу у 2–3 л води з розрахунку на сотку. Туди ж можна додати 100–150 г аміачної селітри або карбаміду. Отриманим розчином обприскують землю між грядками.

Також за наявності часу можна раз на два тижні прополювати бур’яни.

Як і смородина, малина потребує рясного поливу в спеку через швидке висихання ґрунту біля кореня. 20–30 л води слід влити ще при посадці саджанця, й потім поливати раз на тиждень, не допускаючи повного висихання ґрунту на глибині більше 5 см. Після поливу землю злегка рихлять від розтріскування та мульчують.

Ранньої весни проводять обрізку верхівок кущів малини, щоб збільшити врожайність та вирізати торішні пагони, які відплодоносили. Після збору врожаю також починають зрізати на рівні землі стебла, які вже віддали урожай. Це збереже сили для молодих пагонів, які зацвітуть наступного року. Також протягом літа видаляють дрібну молоду поросль.

Детальніше про технологію обрізки малини я пишу тут.

Підживлюють малину щорічно. Для цього я щоліта розсипаю між кущами попіл, який із поливом віддає під корінь калій і фосфор. Навесні та восени розкидаю між кущами перегній. Також відмінно себе зарекомендувало удобрення комплексними мінеральними добривами. Завдяки своєчасному удобренні зміцнюється імунітет малини до хвороб. Під один кущ восени можна заробити 30–40 г сульфату калію і 50 г суперфосфату.

Хвороби малини

Найперша, найпоширеніша хвороба – сіра гниль. Вона нападає на ягоди, коли в період їхнього дозрівання починають лити зливи, а кущі сильно загущені. В таких густих місцях між листям можна знайти цілі скупчення ягід, вкриті сіруватим пухом. Збір ягід раз на 1–2 дні не рятує від гнилі.

Борошниста роса також часто трапляється в малинниках і теж у дощову погоду. Листя та стебла вкриваються білим нальотом, ягоди деформуються.

Іржа проявляється коричневими виразками на корі та рудими плямами на листі. В такому випадку хворі стебла вирізають під корінь та спалюють, бо хвороба не лікується.

Антракноз – грибок, який уражує листя малини та проявляється сірими плямами із червоною облямівкою. З розростанням плям листочки поступово скручуються та сохнуть, а кора починає відшаровуватися. Ягоди при цьому не достигають. Хворі стебла слід вирізати, інші – полікувати.

Пурпурова плямистість, або дидимельоз – грибкова хвороба, яка вражає всі сорти малини. Хвороба проявляється фіолетовими плямами, які уражують знизу молоді стебла. Вони швидко розростаються та призводять до розтріскування стебла, внаслідок чого він легко ламається. Також на листі проступають бурі плями із жовтою облямівкою. Як і всі грибки, ця хвороба дуже заразна, а її виникненню сприяє надмірна вологість та загущені посадки. На наступний рік хвороба уражає верхівки плодоносних пагонів, а також всі пагони, які травмовані механічно: туди заносяться спори, а також шкідники, зокрема галиця. Всі уражені стебла вирізають та спалюють.

Для профілактики грибкових хвороб ранньою весною до розпускання бруньок слід обприскати малину та землю навколо неї 3% бордоською рідиною. У 10 л води розчиняють 300 г мідного купоросу та стільки ж гашеного вапна. Також варто вчасно видаляти всі старі кущі з ділянки.

Для впевненості, що хвороба не з’явиться у розпал збору врожаю, я проводжу обробку препаратом Страж 6 мл на 5–8 л води з розрахунку на сотку, а також Самшитом 3–4 мл на 5–8 л води на сотку. Ще краще використовувати протигрибкові препарати одночасно з препаратами проти шкідників, про що я напишу трохи нижче.

Детальніше про хвороби малини та різні способи їх лікування ви можете прочитати тут.

Шкідники малини

Основні шкідники малини: попелиця, павутинний кліщ, малиновий жук, малиново-суничний довгоносик, стеблова галиця, а також ґрунтові шкідники.

Попелиця обліплює верхівки пагонів та зав’язь, висмоктуючи соки та виділяючи липкий наліт. Вона суттєво ослаблює рослину та шкодить майбутньому врожаю. З попелицею боряться зазвичай обробкою настоями гірких трав: чистотілу, листя тютюну.

Малиновий жук – смугаста комаха, яка зимує в землі, а у травні виїдає бутони малини зсередини. Цих комах збирають під час формування бутонів або обприскують рослину спеціальними речовинами.

Довгоносики відкладають яйця в бутони, їхні личинки ласують квітками, а згодом переходять і на листя. Від шкідника врятує обробка в період бутонізації до розпускання квіток.

Павутинний кліщ – дрібний шкідник, який висмоктує соки з нижньої частини листків, від чого вони тоншають та висихають. В місцях колоній павутинного кліща ви побачите павутину на стеблах. Зазвичай цей шкідник швидко розвивається у спекотну погоду. Для профілактики від нього допомагає підвищення вологості навколо рослини, наприклад, обприскування малини водою увечері.

Пагонові галиці – шкідники, схожі на комарів, які відкладають яйця під кору. На місці зараження утворюється здуття, галли, всередині яких живуть шкідники. Такі стебла згодом гинуть, тому пагін з подібною «бульбашкою» краще одразу вирізати під корінь.

Обробляють малину від шкідників у кілька етапів: в період розпукування бруньок, бутонізації, перед цвітінням та в період формування ягід. Потім – після збору ягід та в листопаді-грудні.

На стадії бутонізації раджу обприскати рослини препаратами Антигусінь 4 мл + Самшит 3 мл на 5–8 л води або, якщо кліщ вже виявлено, препаратом Антикліщ Про 8–9 мл розчинити у 5–8 л води з розрахунку на сотку. Для обробки після цвітіння я обираю інший препарат Антиколорад: 3–4 мл на 5–8 л води на 1 сотку.

Рекомендую також змінювати препарати для уникнення звикання шкідників до речовин. 

Вирощуйте малину із задоволенням та смакуйте влітку корисні плоди своєї праці!

Також вам може бути цікаво:
Розсада огірків: поради | Коли сіяти огірки на розсаду
Найкращі сорти огірків для відкритого ґрунту та теплиці
елекціонери вивели багато різноманітних сортів огірків, які дають ранній урожай або навпаки, плодоносять майже до осені, з великими плодами, мілкими, гладенькими чи цупкими…
У цій статті я розповім, які сорти огірків краще сіяти для отримання раннього врожаю, а які плодоноситимуть ще у вересні. Також розглянемо найкращі сорти огірків для теплиці.
Розсада огірків: поради | Коли сіяти огірки на розсаду
Павутинний кліщ на огірках: 7 засобів від шкідника
Павутинний кліщ на огірках – досить небезпечний шкідник, який здатний у лічені дні знищити рослини. Якщо ви помітили, що листя на огірках сохне й втрачає колір у суху спекотну погоду, уважніше придивіться, швидше за все на ваших грядках оселився шкідник. Павутинний кліщ на огірках висмоктує сік із рослини, забираючи в неї сили та заплітаючи листя тонкою павутинкою.
Неозброєним оком роздивитися шкідника важко, а от сліди його діяльності дуже красномовні. Щоб вберегти огірочки від цього шкідника, нижче в статті я поділюсь, якою має бути боротьба з павутинним кліщем на огірках.
Розсада огірків: поради | Коли сіяти огірки на розсаду
Попелиця на огірках: як боротися із шкідниками
Мене часто запитують, якщо з’явилась тля на огірках – як боротись? Попелиця на огірках, на щастя, не часте явище, але з теплою весною буває вже в червні. Якщо з’явилась чорна тля на огірках чи зелена – особливої різниці немає, обидві шкодять рослині, висмоктуючи сік із листочків, квітів і бутонів так сильно, що вся рослина гине. Попелиця на огірках небезпечна тим, що є переносником вірусної мозаїки – хвороби, від якої немає лікування.
Розсада огірків: поради | Коли сіяти огірки на розсаду
Борошниста роса на огірках: лікування та профілактика
Найпоширеніші хвороби огірків – справжня та несправжня борошниста роса. Це грибки, які можуть призвести до загибелі всієї рослини. Умови для розвитку хвороби: погана вентиляція, висока вологість, низька температура. Тобто окрім поганої вентиляції дві останні умови – практично те, що любить огірок. Давайте розберемося, чим обробляти та як лікувати огірки від борошнистої роси, та які існують способи профілактики хвороб.
Розсада огірків: поради | Коли сіяти огірки на розсаду
Обробка огірків сироваткою, марганцівкою, мідним купоросом
Чим обробити огірки – запитання, яке ставить перед собою кожен городник, коли хоче виростити здорові рослини та отримати від них добрий врожай.
Піклуючись про город, ми наче піклуємося про свою сім’ю – рослини є не тільки їжею, а й вітамінами, а іноді і ліками. Тому кожен городник намагається вилікувати рослину, якщо помічає, як жовтіє листя огірків або сохне.
Як саме та чим обробити огірки залежно від симптомів я розповім нижче.
Розсада огірків: поради | Коли сіяти огірки на розсаду
Полив огірків: як напоїти найбільших водолюбів
Як правильно і як часто поливати огірки, щоб отримати не лише гарний врожай, але й подовжити плодоношення? Чи помічали ви, що у багатьох господарів перші огірки з’являються вже у липні, а до середини серпня урожаю більше нема та все гудиння посохло? Колись я провів експеримент із щоденним поливом, в результаті якого збирав урожай у вересні, а з пізніше посіяних рослин – до середини жовтня у відкритому ґрунті.
Яким би неможливим це не здавалося, але спробуйте забезпечити рослинам необхідний догляд і ви здивуєтеся, як вони згодом вам віддячать. Оскільки огірки найбільш вологолюбні рослини на городі після капусти, нехтувати їхнім поливом не можна ніяк.
Розсада огірків: поради | Коли сіяти огірки на розсаду
Як вирощувати огірки: секрети догляду
Можливо, у вас може виникнути закономірне запитання: «Навіщо знатися на агротехніці вирощування огірків, якщо ми всі їх якось вирощуємо?» Не новачки в городній справі давно помітили, що урожай огірків в Україні з року в рік не приходиться. Буває, що вже банки та бочки закінчилися, а город видає врожай як конвеєр. А буває, що вже липень, а домашніх огірків на ринку немає, продаються лише фермерські. Звичайно, багато залежить від погоди, а також від деяких помилок у підході городників до вирощування огірків.
Давайте разом спробуємо розібратися, як краще вирощувати огірки Найперше, що варто знати: під погоду можна підлаштуватися та зменшити її вплив, якщо правильно доглядати за цією загалом непримхливою культурою.
Розсада огірків: поради | Коли сіяти огірки на розсаду
Чому жовтіє листя та зав’язі огірків: найпоширеніші причини
Щоліта той чи інший городник скаржиться на пожовтіння листя огірків. Як це не сумно, але причина зазвичай криється в неправильному догляді, хворобах або шкідниках. У будь-якому випадку ситуацію можна виправити, і я розповім, як саме допомогти рослині.
Поодиноке листя на огірках жовтіє через затінення або старість – це один з небагатьох випадків, коли робити нічого не потрібно, достатньо прибрати пожовклий листок.
Розсада огірків: поради | Коли сіяти огірки на розсаду
Шкідники огірків: знищуємо білокрилку, трипси, попелицю
Поки ми чекаємо на врожай, шкідники огірків не втрачають часу й на повну силу ласують ним. Але ж ми стільки праці вкладаємо не для того, щоб годувати шкідників! Тому дуже важливо час від часу ретельно оглядати свої насадження і своєчасно реагувати на непроханих гостей.
Розповім про основних шкідників огірків та способи боротьби з ними.
Розсада огірків: поради | Коли сіяти огірки на розсаду
Такі різнокольорові хвороби огірків
Що робити, якщо листя біліє, жовтіє, сохне та скручується
Майже щороку доводиться чути розповіді дачників про кислотні дощі, начебто через які огірки за тиждень пожовтіли та посохли. «Згоріли від хімії», – найпоширеніше пояснення очевидних хвороб огірків: борошнистої роси, пероноспорозу та антракнозу. Можливо, дощі також винні, але по-перше, це не таке часте явище, а по-друге, якої ж концентрації мали бути ці дощі, щоб надати такий ефект? Тож спершу я розпитую симптоми можливих хвороб, щоб знати, від чого рятувати врожай.
У цій статті я пропоную навчитися ставити правильно «діагноз» огіркам та своєчасно їх лікувати.
Розсада огірків: поради | Коли сіяти огірки на розсаду
Посадка огірків: маленькі секрети для раннього врожаю
Якщо помідори – королеви нашого стола, то огірки – королі. Важко уявити собі город в Україні, на якому б не росли огіркові ліани. Ті, хто не можуть дочекатися сезонного врожаю в червні-липні, висівають огірки у парниках та на теплих грядках, щоб мати перші плоди вже у травні.
Я хочу поділитися з вами різними способами висівання та посадки огірків, щоб виростити максимальну кількість плодів.
Розсада огірків: поради | Коли сіяти огірки на розсаду
Підживлення огірків: чим поливати у відкритому ґрунті
Огірок настільки поширена культура, що здається, нібито особливих умов для її вирощування не потрібно. Тому часто господарі нехтують підживленням огірків, не розуміючи, що передчасне всихання гудиння та хвороби листя – це наслідок ослабленого імунітету. А щоб отримати здорові рослини, треба вчасно підживлювати їх необхідними елементами.