Вирощування малини: секрети агротехніки

Технологія вирощування малини: поради | Аптека садівника
Провідний експерт

Я дуже радію, коли люди запитують, як вирощувати малину правильно. Це означає, що людині небайдужі її малинові посадки, і вона дійсно піклується про свій сад.
Вирощування малини – справа нескладна, та й сам догляд за малиною приносить задоволення, коли спостерігаєш, як гарно розпускаються листочки, наливаються ягідки та росте молоде покоління пагонів, на яких закладається майбутній урожай.

Технологія вирощування малини: поради | Аптека садівника

Як та де краще посадити малину

Обираючи місце для посадки малинової грядки, зверніть увагу, що малина любить сонячні ділянки, які добре захищені від вітру та протягів.

Ще моя бабуся садила малину біля невеличких яблунь та попід тин на південній стороні, щоб вона не займала багато місця в невеликому садку. Оскільки малина розмножується кореневими відводками, кущ стає доволі загущеним, однак ростучі гілки все одно наростатимуть у напрямі яскраво-освітленого місця.

Звісно, малина плодоносить і в напівтіні, але дуже дрібними ягодами. Крім того, через брак сонцю її пагони дуже витягуються, внаслідок чого плодоносні бруньки будуть на верхівках пагонів. Саме вони найперше вимерзнуть зимою через велику висоту пагонів.

Малина любить поживний ґрунт середньої пухкості, не любить болотисті й піщані ґрунти.

Садять малину зазвичай ранньої весни або пізньої осені.

Викопайте під саджанець малини ямки на відстані до 1 м, глибиною на штик лопати. Під посадкою верхній шар землі (на чорноземі) змішайте з перегноєм. На важких глинистих ґрунтах потрібно змішати порівну три компоненти: пісок, торф і компост. Кореневу шийку заглиблювати не потрібно.

Після посадки я зрізаю пагони на рівні коліна, а восени ще й обриваю все листя.

Перед посадкою я рекомендую замочити на кілька годин корінці саджанців у густий бовтанці з рудої глини, перегною та води у співвідношенні 1,5:1,6:2, а потім додати туди 20–30 мл препарату Антихрущ. Цієї кількості вистачить для закладки близько 50 шт. саджанців.

Є ще один спосіб вирощувати малину: підв’язати її на шпалеру.

При цьому при посадці у грядки вкопують шифер на відстані до півметра від стебел. Він потрібен для того, щоб не дати малині відрощувати нові відводки за межі грядки. Підв’язані на шпалеру стебла малини не лягатимуть на ґрунт або інші пагони. Так ви збережете 20% врожаю від можливого гниття й осипання.

Як доглядати за малиною

Догляд за малиною включає багато етапів, але загалом це справа не надто складна! Найперше її обсапують від бур’янів та поливають.

У малини доволі поверхневий корінь, який розташовується у верхній частині ґрунту, іноді всього на глибині 5 см. Таким чином, кропива, чистотіл, пирій та інші непрохані гості на нашій ділянці активно конкурують за вологу й поживні речовини з коренями ягідника.

Мені така конкуренція не подобається, тому я раджу обприскати ділянку у квітні, коли бур’яни почнуть активно рости. Для цього 30–50 мл препарату Антибур’ян я розводжу у 2–3 л води з розрахунку на сотку. Туди ж можна додати 100–150 г аміачної селітри або карбаміду. Отриманим розчином обприскують землю між грядками.

Також за наявності часу можна раз на два тижні прополювати бур’яни.

Як і смородина, малина потребує рясного поливу в спеку через швидке висихання ґрунту біля кореня. 20–30 л води слід влити ще при посадці саджанця, й потім поливати раз на тиждень, не допускаючи повного висихання ґрунту на глибині більше 5 см. Після поливу землю злегка рихлять від розтріскування та мульчують.

Ранньої весни проводять обрізку верхівок кущів малини, щоб збільшити врожайність та вирізати торішні пагони, які відплодоносили. Після збору врожаю також починають зрізати на рівні землі стебла, які вже віддали урожай. Це збереже сили для молодих пагонів, які зацвітуть наступного року. Також протягом літа видаляють дрібну молоду поросль.

Детальніше про технологію обрізки малини я пишу тут.

Підживлюють малину щорічно. Для цього я щоліта розсипаю між кущами попіл, який із поливом віддає під корінь калій і фосфор. Навесні та восени розкидаю між кущами перегній. Також відмінно себе зарекомендувало удобрення комплексними мінеральними добривами. Завдяки своєчасному удобренні зміцнюється імунітет малини до хвороб. Під один кущ восени можна заробити 30–40 г сульфату калію і 50 г суперфосфату.

Хвороби малини

Найперша, найпоширеніша хвороба – сіра гниль. Вона нападає на ягоди, коли в період їхнього дозрівання починають лити зливи, а кущі сильно загущені. В таких густих місцях між листям можна знайти цілі скупчення ягід, вкриті сіруватим пухом. Збір ягід раз на 1–2 дні не рятує від гнилі.

Борошниста роса також часто трапляється в малинниках і теж у дощову погоду. Листя та стебла вкриваються білим нальотом, ягоди деформуються.

Іржа проявляється коричневими виразками на корі та рудими плямами на листі. В такому випадку хворі стебла вирізають під корінь та спалюють, бо хвороба не лікується.

Антракноз – грибок, який уражує листя малини та проявляється сірими плямами із червоною облямівкою. З розростанням плям листочки поступово скручуються та сохнуть, а кора починає відшаровуватися. Ягоди при цьому не достигають. Хворі стебла слід вирізати, інші – полікувати.

Пурпурова плямистість, або дидимельоз – грибкова хвороба, яка вражає всі сорти малини. Хвороба проявляється фіолетовими плямами, які уражують знизу молоді стебла. Вони швидко розростаються та призводять до розтріскування стебла, внаслідок чого він легко ламається. Також на листі проступають бурі плями із жовтою облямівкою. Як і всі грибки, ця хвороба дуже заразна, а її виникненню сприяє надмірна вологість та загущені посадки. На наступний рік хвороба уражає верхівки плодоносних пагонів, а також всі пагони, які травмовані механічно: туди заносяться спори, а також шкідники, зокрема галиця. Всі уражені стебла вирізають та спалюють.

Для профілактики грибкових хвороб ранньою весною до розпускання бруньок слід обприскати малину та землю навколо неї 3% бордоською рідиною. У 10 л води розчиняють 300 г мідного купоросу та стільки ж гашеного вапна. Також варто вчасно видаляти всі старі кущі з ділянки.

Для впевненості, що хвороба не з’явиться у розпал збору врожаю, я проводжу обробку препаратом Страж 6 мл на 5–8 л води з розрахунку на сотку, а також Самшитом 3–4 мл на 5–8 л води на сотку. Ще краще використовувати протигрибкові препарати одночасно з препаратами проти шкідників, про що я напишу трохи нижче.

Детальніше про хвороби малини та різні способи їх лікування ви можете прочитати тут.

Шкідники малини

Основні шкідники малини: попелиця, павутинний кліщ, малиновий жук, малиново-суничний довгоносик, стеблова галиця, а також ґрунтові шкідники.

Попелиця обліплює верхівки пагонів та зав’язь, висмоктуючи соки та виділяючи липкий наліт. Вона суттєво ослаблює рослину та шкодить майбутньому врожаю. З попелицею боряться зазвичай обробкою настоями гірких трав: чистотілу, листя тютюну.

Малиновий жук – смугаста комаха, яка зимує в землі, а у травні виїдає бутони малини зсередини. Цих комах збирають під час формування бутонів або обприскують рослину спеціальними речовинами.

Довгоносики відкладають яйця в бутони, їхні личинки ласують квітками, а згодом переходять і на листя. Від шкідника врятує обробка в період бутонізації до розпускання квіток.

Павутинний кліщ – дрібний шкідник, який висмоктує соки з нижньої частини листків, від чого вони тоншають та висихають. В місцях колоній павутинного кліща ви побачите павутину на стеблах. Зазвичай цей шкідник швидко розвивається у спекотну погоду. Для профілактики від нього допомагає підвищення вологості навколо рослини, наприклад, обприскування малини водою увечері.

Пагонові галиці – шкідники, схожі на комарів, які відкладають яйця під кору. На місці зараження утворюється здуття, галли, всередині яких живуть шкідники. Такі стебла згодом гинуть, тому пагін з подібною «бульбашкою» краще одразу вирізати під корінь.

Обробляють малину від шкідників у кілька етапів: в період розпукування бруньок, бутонізації, перед цвітінням та в період формування ягід. Потім – після збору ягід та в листопаді-грудні.

На стадії бутонізації раджу обприскати рослини препаратами Антигусінь, 4 мл + Самшит, 3 мл на 5–8 л води або, якщо кліщ вже виявлено, препаратом Антикліщ Про, 8–9 мл розчинити у 5–8 л води з розрахунку на сотку. Для обробки після цвітіння я обираю інший препарат Антиколорад Макс, 2-2,5 мл на 5–8 л води на 1 сотку.

Рекомендую також змінювати препарати для уникнення звикання шкідників до речовин. 

Вирощуйте малину із задоволенням та смакуйте влітку корисні плоди своєї праці!

Також вам може бути цікаво:
Все про правила догляду за декоративними кущами | Блог Аптека Садівника
15 помилок садівників при посадці декоративних культур

15 помилок садівників при посадці декоративних культур

Приживлюваність рослин на новому місці багато в чому залежить від послідовності заходу і дотримання певних правил посадки. Багато садівників, особливо початківців, які просто не знають, як забезпечити культурам гідні умови при посадці. Торгова марка "Аптека Садівника" із задоволенням ділиться важливою інформацією, щоб запобігти помилкам, які зустрічаються найчастіше.

Все про правила догляду за декоративними кущами | Блог Аптека Садівника
Як правильно доглядати за декоративними рослинами

Кожному садівникові хочеться, щоб пишні пахощі плодових і декоративних культур не припинялися якомога довше. Але з початком літа починаються клопоти по догляду за багаторічними і однорічними квітами, фруктовими, ягідними деревами і кущами. Роботи на садовій ділянці завжди дуже багато. Тому потрібно так організувати свою діяльність, щоб мінімізувати матеріальні і часові витрати. Кваліфіковані експерти-агрономи інтернет-магазину "Аптека Садівника" завжди готові поділитися секретами того, як краще підгодовувати і поливати насадження.

Все про правила догляду за декоративними кущами | Блог Аптека Садівника
Літні посадки плодових і декоративних рослин

Традиційний метод осінньо-весняних посадок застарів з розвитком контейнерного вирощування декоративних і плодових культур. Сьогодні на споживчому ринку представлена маса саджанців рослин із закритою кореневою системою, у переважній більшості контейнерного типу. Нова технологія дозволяє контролювати зростання і розвиток посадкового матеріалу від насіння до відповідності товарного вигляду.

Інтернет-магазин "Аптека Садівника" пропонує ефективні препарати, що допомагають молодим рослинам акліматизуватися на новому місці, підвищити родючість ґрунту. Також бажано організувати захист саджанців від профільних шкідників, уберегти від заростання бур'янами. Наші досвідчені агрономи безкоштовно консультують клієнтів про те, як без проблем вирощувати влітку декоративні рослини в саду.

Все про правила догляду за декоративними кущами | Блог Аптека Садівника
Жива огорожа (живопліт)

Жити в гармонії з природою допомагає паркан із рослин, висаджених по периметру дачної ділянки на певній відстані. Листопадні, хвойні та вічнозелені чагарники для живої огорожі вперше стали використовуватися в садовому дизайні у Франції початку 18 століття. Тільки багатії могли найняти досвідченого садівника, щоби виростити й сформувати рослинну огорожу для своїх великих угідь. За довговічністю експлуатація живоплоту набагато перевищує використання кам’яних, дерев’яних і інших споруд.

Підібрати рослини для живоплоту відповідно до різновиду ґрунту, виділеного місця на ділянці, кліматичних особливостей регіону України допомагають експерти інтернет-магазину «Аптека Садівника». Надаються безкоштовні консультації про те, як забезпечити правильний догляд за огорожею.
Все про правила догляду за декоративними кущами | Блог Аптека Садівника
Бур’яни на газоні – як боротися?
Газон здається найменш трудомісткою частиною в нашому саду. Але часто при його вирощуванні виникає неприємність – поміж однорідної травички там і сям починають рости бур’яни: хвощ польовий, амброзія, кульбаба, подорожник, осот, берізка та десятки інших небажаних гостей. Крім того, що бур’яни на газоні створюють естетичний дисбаланс, якщо нічого не робити, то рано чи пізно вони витіснять сходи газонних злаків.
Що ж робити та як вивести бур’яни з газону? Нижче у статті я розповім про кілька способів боротьби з бур’янами.
Все про правила догляду за декоративними кущами | Блог Аптека Садівника
Гарний газон: 5 кроків до мрії
Газон – це частинка нашої мрії про красиве життя. Якщо є газон, то є і клумба, доріжки, садові меблі… Коли ділянка вкрита акуратною травою, це не лише радує око, а й робить сад та подвір’я чистим і охайним, а плоди при цьому падають не на землю, а на м’який зелений килимок.
Нижче у статті я розповім, що треба робити, щоб облаштувати якісний та гарний газон.
Все про правила догляду за декоративними кущами | Блог Аптека Садівника
15 помилок садівників при посадці декоративних культур

15 помилок садівників при посадці декоративних культур

Приживлюваність рослин на новому місці багато в чому залежить від послідовності заходу і дотримання певних правил посадки. Багато садівників, особливо початківців, які просто не знають, як забезпечити культурам гідні умови при посадці. Торгова марка "Аптека Садівника" із задоволенням ділиться важливою інформацією, щоб запобігти помилкам, які зустрічаються найчастіше.

Все про правила догляду за декоративними кущами | Блог Аптека Садівника
Як правильно доглядати за декоративними рослинами

Кожному садівникові хочеться, щоб пишні пахощі плодових і декоративних культур не припинялися якомога довше. Але з початком літа починаються клопоти по догляду за багаторічними і однорічними квітами, фруктовими, ягідними деревами і кущами. Роботи на садовій ділянці завжди дуже багато. Тому потрібно так організувати свою діяльність, щоб мінімізувати матеріальні і часові витрати. Кваліфіковані експерти-агрономи інтернет-магазину "Аптека Садівника" завжди готові поділитися секретами того, як краще підгодовувати і поливати насадження.

Все про правила догляду за декоративними кущами | Блог Аптека Садівника
Літні посадки плодових і декоративних рослин

Традиційний метод осінньо-весняних посадок застарів з розвитком контейнерного вирощування декоративних і плодових культур. Сьогодні на споживчому ринку представлена маса саджанців рослин із закритою кореневою системою, у переважній більшості контейнерного типу. Нова технологія дозволяє контролювати зростання і розвиток посадкового матеріалу від насіння до відповідності товарного вигляду.

Інтернет-магазин "Аптека Садівника" пропонує ефективні препарати, що допомагають молодим рослинам акліматизуватися на новому місці, підвищити родючість ґрунту. Також бажано організувати захист саджанців від профільних шкідників, уберегти від заростання бур'янами. Наші досвідчені агрономи безкоштовно консультують клієнтів про те, як без проблем вирощувати влітку декоративні рослини в саду.