Правильна посадка малини навесні

Все про правильну посадку малини навесні | Блог Аптека Садівника
Провідний експерт

Перевагу насадженням малини навесні віддають у північних та центральних регіонах України, де зимовий період характеризується безсніжною погодою з частими відлигами. Коренева система малини знаходиться у верхньому шарі ґрунту (до 45 см). З висаджених під зиму саджанців 30% не переживають холодної пори року.

Все про правильну посадку малини навесні | Блог Аптека Садівника

Необхідно встигнути посадити малину навесні до набухання-розпускання бруньок на чагарнику. Посадкові лунки краще готувати з осені. Між підготовкою ґрунту та початком заходу має пройти не менше 3 тижнів, щоби земля встигла осісти. Весняний період найбільше підходить для посадки малинових кущів на ґрунті важкого складу. Якщо ґрунт із низькою родючістю, ямку роблять глибшою, додаючи перепрілий гній, компост. Вчасно висаджена рослина плодоносить на рік посадки. Інакше врожай очікується наступного року.

Чимало дачників цікавляться: чи можна садити малину навесні, чи залежить термін висадження від конкретного сорту. Агрономи-експерти ТМ «Аптека Садівника» з радістю діляться секретами весняної посадки малинових рослин, необхідним доглядом за культурою, захистом насаджень від шкідників, хвороб, бур’янів, несприятливих примх погоди.

Коли найкраще садити малину навесні 

Терміни посадки малини навесні залежать від кліматичного поясу розташування дачної ділянки. На півночі країни захід проводять із настанням теплої погоди. Орієнтовні терміни: кінець березня — середина травня. Коли температура ґрунту підіймається вище нуля градусів за Цельсієм, рослина йде в зріст. Якщо вже утворилися листочки, чагарник приживається гірше: недорозвинене коріння не може забезпечити поживними речовинами молоді пагони. Рекомендується коротко обрізати гілки до бруньок, що не розпустилися (20–25 см). Земля під кущем має бути постійно вологою, прикореневе коло мульчують торфом. Бажано садити малину навесні слабо морозостійких сортів ремонтантних видів. Варто вибирати саджанці з добре розвиненим корінням (довжина 10–15 см). Оптимально наявність 1–3 гілок завтовшки 0,5 см. При насадженні коренева шийка розташовується на рівні поверхні ґрунту. Надмірне заглиблення провокує відставання куща в зростанні та розвитку. На шийці, що стирчить над поверхнею, можуть засохнути підземні бруньки.

Вибираємо місце для посадки малини та готуємо ґрунт

Від правильного вибору місця для посадки малини навесні часом залежить не тільки врожайність та здоров’я куща, а й смак, аромат ягоди. Малина не любить пагорбів та западин. На височини корінням не вистачає вологи, а в низині її дуже багато. Найкраще розташування грядки — рівна сонячна ділянка, захищена від холодного вітру, з ґрунтовими водами не вище 1 метра від поверхні. Спрямованість бажано витримувати північ-південь, щоби рослина освітлювалася сонцем по максимуму. На одному місці чагарник росте приблизно 10 років.

shutterstock_1708735834.jpg

Сусіди малини

Бажано висаджувати малинник неподалік кущів червоної бузини (відлякує шкідників), ялівцю, барбарису, насаджень троянд. Вишня, смородина, аґрус, обліпиха мають пригнічуючий вплив на рослину.

Щоби захистити насадження від мимовільного поширення, по периметру вкопують листи шиферу на глибину 20–30 см. Природною перешкодою виступає смуга (50 см) щавлю або обсадження навколо кількома рядами кущової квасолі.

Попередники малини

При виборі місця під посадку малини навесні рекомендується враховувати, що старий малинник небезпечний шкідниками та спорами грибків, що залишилися в ґрунті, а личинки малиново-суничного довгоносика залишаються на плантаціях після викорчовування суниці, полуниці. Найкращими попередниками вважаються овочеві культури.

Відстань між лунками

При рядковому методі насаджень відстань між рослинами витримується 40–50 см, міжряддя становить 1,8–2 метри. Так зручніше доглядати за чагарником, збирати врожай. У траншеях кущі розміщують через 40-50 см. Між окремими рослинами рекомендується залишити відстань 1-1,2 метра в ряду (середній кущ складається з 9-12 стебел), міжряддя — 1,8 метра.

Підготовка ґрунту

З осені рекомендується підготувати майданчик під весняну посадку малини, знищивши бур’ян. Використовуються гербіциди суцільної дії «Галант», «Антибур’ян», «Гліфовіт Екстра», якими можна знешкодити не лише траву та коріння, а й насіння бур’янів. Восени або за 2–3 тижні вносяться органічні добрива.

Правильна посадка малини

Кожен садівник самостійно вибирає, як садити малину навесні. Якщо саджанців багато, застосовують стрічковий спосіб. Не рекомендується садити поруч високорослі та низькі сорти — у боротьбі за світло та тепло сильна культура гнітить слабшу. Також окремо садять кущі з різним забарвленням ягід. Уздовж рядів рекомендується вкопати опорні стовпчики для шпалер. Для підв’язки малинових пагонів від зламання вітром або під вагою врожаю, на встановлені коли натягують по три ряди міцного дроту.

shutterstock_1958381278.jpg

Рівчаковий спосіб

При посадці малини навесні часто використовують рів, який замінює низку лунок. Цей захід вимагає певних зусиль, які окупаються шляхом простоти догляду малинових кущів. Викопують рів завширшки 60 см, завглибшки 40 см. Для зручності родючий шар землі викладають з одного боку канави, неродючий — з іншого. На дно укладають перегній або компост шаром 10–15 см. Коріння саджанців попередньо замочують у глиняній бовтанці (1,5 частини глини, 1,6 частини перегною, 2 частини води) з додаванням протруйника «Антихрущ». Під кожен кущик підсипають по склянці деревної золи. Після ущільнення ґрунту організують полив рослин. Оптимальний об’єм води — 5 літрів під кожен кущ.

Ямковий (кущовий) спосіб

При правильній посадці малини навесні рослини можна висаджувати в індивідуально підготовлені ямки, глибина яких приблизно 40 см, а ширина 40–60 см. Розмір лунки залежить від структури та родючості ґрунту. Декоративно виглядають малинові кущі (5–6 штук), висаджені навколо опорного стовпа. З вершини опори протягнуті напрямні шнури, що є своєрідною підтримкою пагонів.

Посадка ремонтантної малини навесні — особливості

Щоби при посадці малини навесні саджанець добре прижився, необхідно дотримуватися низки умов:

● варто замочити коріння на 3–4 години в розчині мікродобрива «Авангард NPK+M/E Плодово-ягідні»;

● для повноцінного зростання та розвитку найбільш підходить родючий ґрунт нейтральної кислотності;

● малина погано росте на болотистих ґрунтах із застоєм води;

● ділянку вибирають на відкритому сонці або півтіні;

● прикореневе коло бажано замульчувати тирсою, соломою для кращого збереження вологи в ґрунті.

Набухання бруньок та поява молодих листочків — ознака, що рослина прижилася.

Садимо малину навесні в рів із відривом 50 см друг від друга. При дворядній посадці зберігаємо відстань між кущами в 70 см, міжряддя — 150 см. Щоби зібрати врожай приблизно 20 кг смачних ягід, достатньо посадити 8–10 кущів малини, яким можна організувати правильний догляд та своєчасний полив.

Також вам може бути цікаво:
Відео: система захисту винограду | Блог Аптека Садівника
Сорти винограду в Україні: як обрати кращу лозу
Вирощування винограду – особлива наука, одна з найскладніших для садівників-початківців. Проте й ті, хто лише вчиться доглядати за лозою, й ті, хто в цій справі вже майстер, прагнуть мати в саду кращі сорти винограду.
Загалом виноград можна вирощувати в кожному регіоні нашої країни, хоча найкращі умови для нього, безумовно, на Півдні, в Криму та Закарпатті. Ця ліана дуже полюбляє сонце, теплолюбна, може вимерзати в люті морози. Існують види винограду, які пристосовані до суворих умов, тому що походять із Далекого Сходу, наприклад, виноград амурський. Але в наших умовах потрібно обирати лише районовані сорти, а нерайоновані потрібно акуратно обрізати та накривати на зиму.
Виноградарі вивели багато сортів, які адаптовані до різних кліматичних умов. Щоб гарантовано отримати врожай у помірному кліматі, обирайте дуже ранні сорти винограду, в яких доволі короткий термін достигання ягід.
Відео: система захисту винограду | Блог Аптека Садівника
Мілдью винограду: розпізнати і перемогти
Влітку, коли погодні умови стають оптимальними, виникає загроза появи мілдью – несправжньої борошнистої роси винограду. Це одна із найпоширеніших і найнебезпечніших хвороб, що у вологі роки завдає виноградникам великої шкоди, бо ягоди, уражені мілдью, непридатні для вживання і виготовлення вина.
Відео: система захисту винограду | Блог Аптека Садівника
Антракноз винограду: захистіть лозу від виноградної віспи
Після тривалих дощів я завжди із завмиранням серця оглядаю виноградники, бо висадила більше десятка хороших сортів. Не хочеться, щоб через погодні умови або недогляд рослини захворіли. Одна з найпідступніших хвороб – антракноз винограду.
Нижче у статті я розповім, як її можна визначити та що можна зробити, щоб інфекція не знищила кущі та врожай.
Відео: система захисту винограду | Блог Аптека Садівника
Оїдіум винограду – лікуємо одну із найнебезпечніших хвороб винограду
Коли листя винограду стає тьмяним і вкривається плямами, ймовірна причина – хвороби винограду, з яких оїдіум відомий найбільше. Інша назва – борошниста роса винограду, що проявляється білим нальотом на листі. Це дуже поширена грибкова хвороба, настільки, що її можна вважати найбільшим ворогом виноградарів.
Відео: система захисту винограду | Блог Аптека Садівника
Шкідники винограду: як позбутися небезпечних шкідників
Виноград – це чудова культура з відмінними смачними ягодами, що є окрасою всього саду. Але окрім краси та безсумнівної користі цієї культури, дачникам часто докучають шкідники винограду: попелиця, кліщі, червці, листовійки та довгоносики – загалом близько півсотні видів. Оскільки неспецифічних шкідників (тобто таких, які люблять не лише виноград, а й інші культури) у винограду багато, стає дуже важливою весняна обробка винограду від шкідників і хвороб.
Давайте розберемося, які саме шкідники пошкоджують виноградну лозу та як позбутися непроханих гостей.
Відео: система захисту винограду | Блог Аптека Садівника
Хвороби винограду
Хвороби винограду і їх лікування турбують виноградаря з перших років після посадки лози. Що різноманітніші погодні умови, то більше сюрпризів у проявах хвороб. Візьми здогадайся, що то за білий наліт на винограді чи плями на листі. Хвороби оїдіум та мілдью виноградарі знають не з чуток, а от менш поширені хлороз винограду та альтернаріоз на лозі можуть налякати не лише своїм виглядом, але й невідомістю, як із ними боротися.
Нижче у статті я розповім, які інфекції трапляються на лозі та як їм зарадити.
Відео: система захисту винограду | Блог Аптека Садівника
Осіння й весняна обрізка винограду: як формувати лозу
Обрізка винограду (виноградної лози) необхідна для двох цілей: покращення плодоношення та розрідження гілок. А пасинкування винограду необхідне для поліпшення кількості та якості плодів. Якщо виноград ростиме, як йому заманеться, він пустить соки на листя й верхівку, а в нижній частині не утворить грон або вони будуть дрібними. Правильна обрізка винограду восени або навесні та видалення пагонів стане запорукою того, що на нижніх рукавах (основних гілках) ягоди будуть великого розміру, а їх смак значно покращиться.
Відео: система захисту винограду | Блог Аптека Садівника
Підживлення винограду: чим удобрити лозу навесні та восени
Без підживлення винограду не буде налитих солодких соком грон, які є винагородою господарю за його труди. Добрива регулюють ріст листя, пагонів та квітів. Нижче я розповім, яку роль відіграють різні види підживлення винограду: нітроамофоскою, курячим послідом, попілом.
Використовуючи добриво для винограду, пам’ятайте, що забагато азоту викликає надмірний ріст листя та пагонів замість квітів та плодів. Калійні добрива потрібні для достигання плодів та поліпшення морозостійкості. Також калій поліпшує утворення цукрів – завдяки йому ягоди стануть солодшими. Фосфор відповідає за зміцнення імунітету та визрівання грон.
Відео: система захисту винограду | Блог Аптека Садівника
Полив винограду: коли і скільки води лити
Чимало садівників, які садять лозу, часто забувають про полив винограду. Це пояснюється тим, що корені культури розміщені доволі глибоко, тому рослина добре витримує посуху і зовні не одразу покаже ознаки нестачі води. Згодна, лоза просто так не всохне. Але й від нестачі вологи вона гірше ростиме, а це, звичайно ж, вплине на врожай.
Нижче я розповім, навіщо потрібен полив винограду навесні, як поливати саджанця, та в яких випадках крапельний полив винограду найкращий.
Відео: система захисту винограду | Блог Аптека Садівника
Вирощування винограду: догляд від А до Я
Вирощування винограду – вищий пілотаж у садівництві. Щоб отримати гідний врожай, слід вивчити всі особливості вирощування цієї культури. Коли ви навчитеся, як вирощувати виноград, наскільки складний чи навпаки, простий догляд за виноградом, можете сміливо вважати себе садівником із великої літери! Виноградарство – дуже вдячна справа, адже за умілого підходу лози радуватимуть вас гронами щонайменше в кілограм ваги. Отже, почнемо вивчення цієї відповідальної та захопливої справи!
Відео: система захисту винограду | Блог Аптека Садівника
Весняна обробка винограду – перший крок до щедрого врожаю
Кожен садівник добре знає, що виплекати лозу, яка з року в рік стабільно тішитиме наливними гронами – це вищий пілотаж у садівництві. Адже якою б великою не була любов господаря до своєї рослини, виноград украй вразливий до різного роду хвороб, що в лічені дні поширюються листям, зав’яззю та ягодами. І як би садівник не намагався врятувати своє, з таким трудом та любов’ю вирощене дитя після весняних та літніх дощів, пошесть бере гору й зводить нанівець усі зусилля отримати якісний врожай. Тож щороку виноградарі втрачають від 30 до 50% очікуваних ягід, якщо вчасно не потурбувалися про захист насаджень.
Відео: система захисту винограду | Блог Аптека Садівника
Посадка винограду: основні правила
Побачивши саджанці винограду в продажу, важко втриматися від покупки, дивлячись на фото стиглих ягід. Багато хто сумнівається, що справиться із такою складною культурою. Найперше перед садівником постає питання, як садити виноград та коли садити. Сама посадка винограду нескладна, важливо правильно вибрати саджанець.
Відео: система захисту винограду | Блог Аптека Садівника
Осіння обробка винограду
Комахи-шкідники влаштовуються на зимівлю в тріщинах кори, між лусочками бруньок, в сухих гронах винограду. Укриття рослини захисним матеріалом від зимових морозів створює комфортні умови для захисту від холоду шкідливих комах практично в будь-якій стадії розвитку. Також добре зберігаються спори грибків.