Мульчування малини соломою, хвоєю, тирсою

Мульчування малини соломою й не тільки | Аптека садівника
Провідний експерт

Навіщо і як мульчувати малину та інші кущі в саду, чи може мульча зашкодити і як правильно обробляти землю під покривом – ці питання хвилюють багатьох садівників, які вивчають різні підходи до вирощування урожайних культур. Мульчування малини напряму пов’язано із поліпшенням якості ґрунту, що, у свою чергу, гарантує здоров’я рослинам та потужні врожаї. Нижче я розповім, що таке мульча, які види її бувають та чим мульчувати малину.

Мульчування малини соломою й не тільки | Аптека садівника

Переваги мульчування

Спосіб землеробства, якого ми звикли дотримуватися – із оранкою, перекопуванням та просапуванням ґрунту – має свої недоліки. Найважливіші з них: утворення земляної кірки, вивітрювання вологи та втрата поживних речовин, перегрів, перемерзання, пересихання, зміна структури та складу мікроорганізмів.

Мульчування наслідує модель, як рослини ростуть у дикій природі. Там їх ніхто не обробляє, але вологи та поживних речовин вистачає завдяки шару опалого листя, трави та іншої органіки, яка перегниваючи, стає компостом. Це і є мульча, яка є одним із принципів методу пермакультури (заснований на взаємозв’язках із природних екосистем).

Садівники та городники, які вирощують рослини, використовуючи мульчування, помітили, що урожай збільшується без втручання людини. Культури перестають хворіти, зменшується кількість шкідників, бур’яни зникають, потреба у поливі зменшується та добрив довше вистачає. Окрім цього, корені перестають перегріватися, а взимку вимерзати. Отже, всі проблеми, які щороку турбували садівників, раптом втратили свою актуальність, а рослини стали краще рости та давати більше врожаю.

Мульчування передбачає укриття ґрунту навколо рослинки шаром органіки (або штучної тканини): соломою, сіном, скошеним бур’яном без насіння, пасинками помідорів, компостом, перегноєм, тирсою, хвоєю, корою. Зазвичай шар мульчі стартує від 7 см. Рослинні рештки пропускають воду, повітря, тоді як їх нижній шар перепріває, виділяючи поживні речовини та вуглекислий газ, який культури використовують під час фотосинтезу.

Мульчу відгортають один-два рази на рік – навесні та восени, щоб просапати та внести добрива. Після цього шар поновлюють до необхідної висоти (до 10–15 см залежно від виду мульчі).

Мульчування малини соломою

Мульчування малини – це один із етапів догляду за нею. Щодо повного циклу вирощування та догляду за малинником ви можете прочитати тут.

Малина дуже чутлива до поливу та високих температур, бо її корені розташовані близько до поверхні – на глибині до 25 см. Тому ретельне просапування чи проріджування бур’янів може зашкодити стеблам. Єдиний вихід у цьому випадку – застосування гербіцидів. Я рекомендую селективний гербіцид, який було розроблено спеціально для малини та полуниці – Мастак. Однієї обробки на початку сезону достатньо, аби забути про бур’яни в малиннику впродовж тривалого періоду.

Пам’ятайте, що під час мульчування потреба в поливі та спушенні землі практично відпадає. Після посадки кущів закладіть шар соломи на 0,5–0,8 м навкруги. Відтепер поливати малину треба буде удвічі рідше. Під мульчею не ростуть бур’яни, зате земля залишається пухкою, що добре впливає на ріст корінців.

shutterstock_655500475 (1).jpg

Восени необхідно відгортати солому для внесення добрив. Якщо солома вже стара, темна, краще її спалити, бо вона може містити спори грибків. Полийте кущі та вкрийте їх свіжою соломою шаром до 16 см, адже вона дуже швидко перепріває. Також навесні до цвітіння необхідно відгорнути мульчу, щоб внести весняні добрива й дати ґрунту прогрітися. Перепрівання соломи збагачує ґрунт фосфором.

Мульчування малини соломою або сіном (тобто скошеною травою), забезпечить підживлення азотом. Таке мульчування доцільно на відкритих сонячних ділянках, інакше на темних затінених місцях вологий килимок із трави стане розсадником грибків та шкідників.

Мульчування малини тирсою, хвоєю, корою

Ягідники дуже чутливі до кислотності землі. Зокрема, малина добре росте на нейтральному та лужному ґрунті, і саме мульчування малини рослинними рештками здатне змінити pH у той чи інший бік.

shutterstock_1958381278.jpg

Майте на увазі, що хвоя збільшує кислотність ґрунту, тому якщо нею мульчують, то зверху мульчу обов’язково посипають попелом, що вирівняти кислотність. Втім, хвоя є чудовою перешкодою для слимаків, а речовини, які вона виділяє, мають антисептичну дію, тобто пригнічують розвиток хвороб.

Внесення тирси хвойних дерев також хороший варіант. Так, соснова тирса, як і хвоя, підвищує кислотність ґрунту. Також для вирівнювання кислотності можна розсипати сірникову коробку попелу на 1 кв. м. Зважайте, що тирса приваблює мурах, які можуть заснувати в малиннику мурашники, тому будьте обережні з цим матеріалом. Щоб тирса швидше перепрівала, її насипають шаром 2–3 см.

Якщо у вашому саді багато мурах і вони завдають вам клопоту, можна прочитати статтю про те, як вивести їх із ділянки.

Найкраща мульча для малини – це кора та дрібна стружка. Вона добре проникна для повітря та вологи, повільніше перепріває та довше слугує. Власне, у диких лісових малинниках, куди багато хто з нас у дитинстві ходив по ягоди, в ролі мульчі виступають саме гілочки, шишки, шматочки кори, опале листя.

shutterstock_2128709681 (1).jpg

Немає культур, яким би зашкодило мульчування. Напроти, останніми роками цей метод догляду набуває все більшу популярність. Мульча суттєво полегшує догляд за малиною, а вже який матеріал використати – вибір за вами. Єдине, не раджу застеляти малинові посадки плівкою, бо вона перешкоджатиме росту відводок.

Також вам може бути цікаво:
Найкращі сорти горіхів: як обрати кращий для вирощування
Хвороби волоського горіха: про що говорять чорні плями
Чи не найчастіше питання від садівників – чому чорніє горіх? Але перш ніж на нього відповісти, важливо розібратися, якого виду виникли плями, коли і як вони з’явилися. Хвороби волоського горіха дуже поширені, оскільки через висоту й обсяг крони старі дерева роками не обробляються – ось і стають розсадниками хвороб для молодших дерев. Боронь вас Боже спилювати горіхи через такі дрібниці, як хвороби! Нижче в статті я розповім, як впоратися з хворобами горіха. Більше про вирощування волоських горіхів можна прочитати тут.
Найкращі сорти горіхів: як обрати кращий для вирощування
Як посадити волоський горіх
Ось у моїх сусідів ростуть старі високорослі дерева волоських горіхів, які тінять не лише половину сусідської ділянки, але й 20 метрів мого городу. Сусіди були б раді посадити щось нове, тому постійно запитують про хороші сорти горіху і про те, як правильно висадити горіх.
Садити можна двома способами: посадкою горішка або купованого саджанця.
Найкращі сорти горіхів: як обрати кращий для вирощування
Вирощування горіхів: що треба знати про садових гігантів
Як виростити горіх так, щоб отримати максимальний врожай? Таке запитання доводиться чути від молодих садівників, яких цікавить прибутковість цієї культури. Тут успіх залежить від сортів, які ви збираєтесь висаджувати. Вирощування волоського (грецького) горіха передбачає декілька правил.
Крона класичних сортів виростає заввишки до 15 метрів, отже під час посадки важливо подумати, куди падатиме тінь. Центральний корінь може сягати до 10 м, однак основна маса коренів зосереджена на глибині до півметра. Волоський горіх не любить, якщо поблизу проходять ґрунтові води. Також під горіхом практично не ростуть овочі й трави через специфічні речовини, які виділяє рослина.
Серед садівників, які вирощують горіхи для продажу, популярні такі великоплідні сорти: Бомба (Молдова) – ядро до 30 г, Буковинська бомба – до 20 г. Прикарпатський – до 20 г, Велетень – 10 г, Рясний – 12 г, Урожайний –11 г, Ідеал – 12 г, плодоношення яких починається на 4–5 рік.
Найкращі сорти горіхів: як обрати кращий для вирощування
Система захисту волоського горіха
З цього відео ви дізнаєтеся, як захистити волоський горіх від шкідників, хвороб і бур'янів.
Найкращі сорти горіхів: як обрати кращий для вирощування
Захист культур від попелиці
Ми розберемося які бувають види попелиці, а також розповімо про способи боротьби зі шкідником.

Найкращі сорти горіхів: як обрати кращий для вирощування
Зберігання фруктів: правила і секрети садівників

Умови зберігання фруктів чітко визначені у промислових сховищах, бо в домашніх умовах дотриматися їх непросто. Тим не менш, необхідно знати технологію зберігання фруктів та оптимальну температуру, за якої урожай зберігатиметься довше.

Нижче в статті я розповім, як правильно зберігати яблука, груші, айву, виноград, сливи.

Найкращі сорти горіхів: як обрати кращий для вирощування
Підживлення дерев навесні та восени: обираємо добрива
Підживлення плодових дерев актуально для саджанця трьох-чотирьох років. До цього часу запас поживних речовин, закладених при посадці дерева, вичерпується. І що ближче до початку плодоношення, то важливіше підживлення дерев. Нижче у статті я розповім, як правильно підживлювати дерева, коли це треба робити та які обрати добрива для плодових дерев.
Найкращі сорти горіхів: як обрати кращий для вирощування
Все про крапельний полив саду: автоматичний полив дерев і газону
Автоматичний полив саду – унікальне за простотою та користю рішення для економії сил, часу та води. Крапельне зрошення рослин водою під корінь удвічі економить витрату води, до того ж регулярність зволоження –  запорука хорошого здоров’я рослин. Нижче в статті я розповім про переваги, які має крапельний полив для дерев та як його можна облаштувати.
Найкращі сорти горіхів: як обрати кращий для вирощування
Прилипач – щоб препарати краще діяли

Скільки разів, обробляючи листя винограду розчинами від грибкових хвороб, вам доводилося спостерігати, як рідина швидко стікає і скапує на землю? Якщо до цього додасться ще й вітер, то практично половина препарату стече з рослини. Може, це тому, що листя винограду гладенькі й від нього все відскакує? Але згадайте, ви напевно обприскували і помідори, у яких волохаті листочки, і розчини так само стікали і майже не контактували з рослиною.

Насправді це еволюційна особливість – якби листя намокало повністю кожен раз, коли йде дощ, воно обламувалось би під власною вагою і рослина згодом загинула б. Щоб такого не допустити, природа і придумала подібний механізм. Часто поверхня листової пластини вкрита восковим нальотом, що також захищає рослини від спор грибка й деяких вірусів, а також і від того, щоб будь-яка рідина не затримувалась довго на листку. Агрономи давно придумали, яким способом можна підвищити прилипання препарату до листя і яку користь від цього отримають город і сад – це можна зробити за допомогою прилипача.

Давайте нижче розглянемо найефективніші варіанти сучасних прилипачів.

Найкращі сорти горіхів: як обрати кращий для вирощування
Як позбутися від мурах: на городі, вдома, в саду
Чи знаєте ви, що деякі види мурах мають цілі «ферми» з попелицею, виділеннями якої й харчуються, як молоком. Від такого сусідства у господаря справжній головний біль: пошкоджене листя, ослаблені рослини, зів’ялі квіти, і як наслідок – втрата врожаю. Як позбутися мурах на городі та як вивести їх із дому, якщо вони й там не дають вам спокою?