Мульчування малини соломою, хвоєю, тирсою

Мульчування малини соломою й не тільки | Аптека садівника
Провідний експерт

Навіщо і як мульчувати малину та інші кущі в саду, чи може мульча зашкодити і як правильно обробляти землю під покривом – ці питання хвилюють багатьох садівників, які вивчають різні підходи до вирощування урожайних культур. Мульчування малини напряму пов’язано із поліпшенням якості ґрунту, що, у свою чергу, гарантує здоров’я рослинам та потужні врожаї. Нижче я розповім, що таке мульча, які види її бувають та чим мульчувати малину.

Мульчування малини соломою й не тільки | Аптека садівника

Переваги мульчування

Спосіб землеробства, якого ми звикли дотримуватися – із оранкою, перекопуванням та просапуванням ґрунту – має свої недоліки. Найважливіші з них: утворення земляної кірки, вивітрювання вологи та втрата поживних речовин, перегрів, перемерзання, пересихання, зміна структури та складу мікроорганізмів.

Мульчування наслідує модель, як рослини ростуть у дикій природі. Там їх ніхто не обробляє, але вологи та поживних речовин вистачає завдяки шару опалого листя, трави та іншої органіки, яка перегниваючи, стає компостом. Це і є мульча, яка є одним із принципів методу пермакультури (заснований на взаємозв’язках із природних екосистем).

Садівники та городники, які вирощують рослини, використовуючи мульчування, помітили, що урожай збільшується без втручання людини. Культури перестають хворіти, зменшується кількість шкідників, бур’яни зникають, потреба у поливі зменшується та добрив довше вистачає. Окрім цього, корені перестають перегріватися, а взимку вимерзати. Отже, всі проблеми, які щороку турбували садівників, раптом втратили свою актуальність, а рослини стали краще рости та давати більше врожаю.

Мульчування передбачає укриття ґрунту навколо рослинки шаром органіки (або штучної тканини): соломою, сіном, скошеним бур’яном без насіння, пасинками помідорів, компостом, перегноєм, тирсою, хвоєю, корою. Зазвичай шар мульчі стартує від 7 см. Рослинні рештки пропускають воду, повітря, тоді як їх нижній шар перепріває, виділяючи поживні речовини та вуглекислий газ, який культури використовують під час фотосинтезу.

Мульчу відгортають один-два рази на рік – навесні та восени, щоб просапати та внести добрива. Після цього шар поновлюють до необхідної висоти (до 10–15 см залежно від виду мульчі).

Мульчування малини соломою

Мульчування малини – це один із етапів догляду за нею. Щодо повного циклу вирощування та догляду за малинником ви можете прочитати тут.

Малина дуже чутлива до поливу та високих температур, бо її корені розташовані близько до поверхні – на глибині до 25 см. Тому ретельне просапування чи проріджування бур’янів може зашкодити стеблам. Єдиний вихід у цьому випадку – застосування гербіцидів. Я рекомендую селективний гербіцид, який було розроблено спеціально для малини та полуниці – Мастак. Однієї обробки на початку сезону достатньо, аби забути про бур’яни в малиннику впродовж тривалого періоду.

Пам’ятайте, що під час мульчування потреба в поливі та спушенні землі практично відпадає. Після посадки кущів закладіть шар соломи на 0,5–0,8 м навкруги. Відтепер поливати малину треба буде удвічі рідше. Під мульчею не ростуть бур’яни, зате земля залишається пухкою, що добре впливає на ріст корінців.

shutterstock_655500475 (1).jpg

Восени необхідно відгортати солому для внесення добрив. Якщо солома вже стара, темна, краще її спалити, бо вона може містити спори грибків. Полийте кущі та вкрийте їх свіжою соломою шаром до 16 см, адже вона дуже швидко перепріває. Також навесні до цвітіння необхідно відгорнути мульчу, щоб внести весняні добрива й дати ґрунту прогрітися. Перепрівання соломи збагачує ґрунт фосфором.

Мульчування малини соломою або сіном (тобто скошеною травою), забезпечить підживлення азотом. Таке мульчування доцільно на відкритих сонячних ділянках, інакше на темних затінених місцях вологий килимок із трави стане розсадником грибків та шкідників.

Мульчування малини тирсою, хвоєю, корою

Ягідники дуже чутливі до кислотності землі. Зокрема, малина добре росте на нейтральному та лужному ґрунті, і саме мульчування малини рослинними рештками здатне змінити pH у той чи інший бік.

shutterstock_1958381278.jpg

Майте на увазі, що хвоя збільшує кислотність ґрунту, тому якщо нею мульчують, то зверху мульчу обов’язково посипають попелом, що вирівняти кислотність. Втім, хвоя є чудовою перешкодою для слимаків, а речовини, які вона виділяє, мають антисептичну дію, тобто пригнічують розвиток хвороб.

Внесення тирси хвойних дерев також хороший варіант. Так, соснова тирса, як і хвоя, підвищує кислотність ґрунту. Також для вирівнювання кислотності можна розсипати сірникову коробку попелу на 1 кв. м. Зважайте, що тирса приваблює мурах, які можуть заснувати в малиннику мурашники, тому будьте обережні з цим матеріалом. Щоб тирса швидше перепрівала, її насипають шаром 2–3 см.

Якщо у вашому саді багато мурах і вони завдають вам клопоту, можна прочитати статтю про те, як вивести їх із ділянки.

Найкраща мульча для малини – це кора та дрібна стружка. Вона добре проникна для повітря та вологи, повільніше перепріває та довше слугує. Власне, у диких лісових малинниках, куди багато хто з нас у дитинстві ходив по ягоди, в ролі мульчі виступають саме гілочки, шишки, шматочки кори, опале листя.

shutterstock_2128709681 (1).jpg

Немає культур, яким би зашкодило мульчування. Напроти, останніми роками цей метод догляду набуває все більшу популярність. Мульча суттєво полегшує догляд за малиною, а вже який матеріал використати – вибір за вами. Єдине, не раджу застеляти малинові посадки плівкою, бо вона перешкоджатиме росту відводок.

Супутні товари
Мастак 100 мл
139.00 грн
Антихрущ 10 мл
15.00 грн
Віоліс 1 л
595.00 грн
Захват Ойл 500 мл
147.00 грн
Гарт 30 г
42.00 грн
Захисник 30 мл
25.00 грн
Інферно 60 г
24.00 грн
Гудвін + Авангард Гроу Аміно
12.00 грн
Також вам може бути цікаво:
Сорти яблук, поширені в Україні | Аптека Садівника
Чим підгодувати яблуню навесні перед цвітінням
Потрібно встигнути підготувати рослини до нового сезону, адже рослинам потрібні сили на цвітіння, формування листя, плодоношення
Сорти яблук, поширені в Україні | Аптека Садівника
Зберігання яблук: всі секрети свіжих фруктів
Кожен садівник, який вирощує яблуні, може впевнено розповісти, як зберігати яблука на зиму. Але я з досвіду знаю, що чимало господарів допускають дрібні помилки в зберіганні та втрачають частину врожаю фруктів.
Пам’ятайте, що успіх зберігання яблук великою мірою залежить від термінів збору врожаю та акуратного зривання плодів з дерева. Вважається, що яблука, зірвані на 3–5 днів пізніше оптимального терміну (тобто більш стиглі), зберігаються на 2–3 місяці менше! Надто зелені, рано зірвані яблука теж довго не зберігаються.
Як же збирати врожай зимових сортів яблук, щоб вони долежали до весни і навіть більше (до 9 місяців)? Про це в статті далі.
Сорти яблук, поширені в Україні | Аптека Садівника
Хвороби яблунь
Яблуня посідає почесне місце у саду кожного господаря ще з давніх давен. Проте вона часто піддається атаці різних хвороб, і щоб отримати щедрий врожай, необхідно постійно оглядати свої рослини й оперативно реагувати при появі перших симптомів.
Нижче в статті я розповім про найбільш поширені хвороби яблуні, включаючи хвороби кори яблунь.
Сорти яблук, поширені в Україні | Аптека Садівника
Лікбез про хвороби дерев яблуні: чому скручуються листки у яблуні
Навіть досвідчений садівник не завжди знає, від чого листя яблуні скручується човником, що вже казати про початківців. Дуже прикро таке спостерігати на особливо цінних сортах. Листя яблуні скручується, а незабаром засихає, що погано впливає на врожайність.
Давайте розберемося з причинами, чому так відбувається і як можна вилікувати дерево.
Сорти яблук, поширені в Україні | Аптека Садівника
Шкідники яблуні: боротьба за урожай
Плодожерка, листовійка, попелиця, щитівка, короїд на яблуні… Це лише невеличкий перелік шкідників, які завдають величезної шкоди деревам у саду, інколи позбавляючи нас половини або всього врожаю.
Садівники вважають боротьбу зі шкідниками основною роботою з догляду за яблунями. Та не всі знають, коли та чим правильно оброблювати дерева від шкідників. Нижче у статті я розповім, як позбутися небажаних комах.
Слід знати, що плодові дерева мають як спільних шкідників, так і притаманних лише певному виду рослини. То яких же комах-шкідників можна побачити здебільшого на яблуні?
Сорти яблук, поширені в Україні | Аптека Садівника
Щеплення яблуні: основні прийоми
Знаючи, як правильно щепити яблуню, можна братися до щеплення інших дерев у саду. Якщо ви хочете виростити новий сорт вже на наявному дереві або покращити стійкість яблуні до хвороб, щеплення – найкращий спосіб цього досягти. Коли та як щепити яблуню? 
Найкраще приживляються прищепи навесні. Для весни добре підійде щеплення живцями – частинами визрілих торішніх гілочок. Влітку в липні раджу щеплення вічком – окулірування. Взимку, в січні, можна щепити живцями на одно-дворічних викопаних підщепах для отримання нових саджанців. 
Щеплення яблуні восени не проводять.
Сорти яблук, поширені в Україні | Аптека Садівника
Посадка яблуні навесні та восени
Як правильно посадити яблуню, здається, вчити нікого не треба. А що? Викопав собі яму, посадив, полив і чекай три-чотири роки на перший врожай. Та часом навіть досвідчені садівники роблять помилки й деревця повільно приймаються, погано ростуть, так що скуштувати перше яблучко все ніяк не вдається.
Сорти яблук, поширені в Україні | Аптека Садівника
Обробка яблунь навесні: обприскування від шкідників та хвороб
Коли ви замислюєтесь, як і чим обприскувати яблуні, пам’ятайте, що це залежатиме від фази росту дерева. За правилами промислового вирощування, яблуні обприскують до 11 разів за сезон, бо це дерево атакують багато шкідників та хвороб: попелиця, плодожерка (гусінь), парша (сірі «веснянки» на плодах), плодова гниль, борошниста роса (білі плями на листі) тощо. Буває таке, що в деякі роки навесні крона рясно вкрита цвітом, а ось восени на дереві залишається лише 10 яблучок. Це знайомо всім садівникам, але багато хто вважає, що винувата погода, мовляв, яблука обсипались через спеку. Насправді у спеку активізуються шкідники, а дощова погода – рай для розвитку хвороб. Тож не стільки погода винувата, як треба вчасно обробляти яблуні від можливих проблем.
Сорти яблук, поширені в Україні | Аптека Садівника
Обрізка яблуні навесні та восени
Як правильно обрізати яблуню і коли це краще робити – одне із найпоширеніших запитань садівників. Відповідь одна: до початку сокоруху. Тобто можна обрізувати або ранньої весни до набубнявіння бруньок, або восени після того, як обпаде більшість листя.
Найоптимальніший час  кінець лютого – початок березня, щойно відступили морози.Обрізка яблунь не повинна стати для них шоком, тому не захоплюйтесь, обрізуйте не більше третини гілок за рік, а на молодих деревцях й того менше. Краще щороку потроху обрізати, аніж робити велику перерву, а тоді позбавити дерево половини крони.
Хоч і складна ця наука, але цілком по силах кожному дачнику!