Мульчування малини соломою, хвоєю, тирсою

Мульчування малини соломою й не тільки | Аптека садівника
Провідний експерт

Навіщо і як мульчувати малину та інші кущі в саду, чи може мульча зашкодити і як правильно обробляти землю під покривом – ці питання хвилюють багатьох садівників, які вивчають різні підходи до вирощування урожайних культур. Мульчування малини напряму пов’язано із поліпшенням якості ґрунту, що, у свою чергу, гарантує здоров’я рослинам та потужні врожаї. Нижче я розповім, що таке мульча, які види її бувають та чим мульчувати малину.

Мульчування малини соломою й не тільки | Аптека садівника

Переваги мульчування

Спосіб землеробства, якого ми звикли дотримуватися – із оранкою, перекопуванням та просапуванням ґрунту – має свої недоліки. Найважливіші з них: утворення земляної кірки, вивітрювання вологи та втрата поживних речовин, перегрів, перемерзання, пересихання, зміна структури та складу мікроорганізмів.

Мульчування наслідує модель, як рослини ростуть у дикій природі. Там їх ніхто не обробляє, але вологи та поживних речовин вистачає завдяки шару опалого листя, трави та іншої органіки, яка перегниваючи, стає компостом. Це і є мульча, яка є одним із принципів методу пермакультури (заснований на взаємозв’язках із природних екосистем).

Садівники та городники, які вирощують рослини, використовуючи мульчування, помітили, що урожай збільшується без втручання людини. Культури перестають хворіти, зменшується кількість шкідників, бур’яни зникають, потреба у поливі зменшується та добрив довше вистачає. Окрім цього, корені перестають перегріватися, а взимку вимерзати. Отже, всі проблеми, які щороку турбували садівників, раптом втратили свою актуальність, а рослини стали краще рости та давати більше врожаю.

Мульчування передбачає укриття ґрунту навколо рослинки шаром органіки (або штучної тканини): соломою, сіном, скошеним бур’яном без насіння, пасинками помідорів, компостом, перегноєм, тирсою, хвоєю, корою. Зазвичай шар мульчі стартує від 7 см. Рослинні рештки пропускають воду, повітря, тоді як їх нижній шар перепріває, виділяючи поживні речовини та вуглекислий газ, який культури використовують під час фотосинтезу.

Мульчу відгортають один-два рази на рік – навесні та восени, щоб просапати та внести добрива. Після цього шар поновлюють до необхідної висоти (до 10–15 см залежно від виду мульчі).

Мульчування малини соломою

Мульчування малини – це один із етапів догляду за нею. Щодо повного циклу вирощування та догляду за малинником ви можете прочитати тут.

Малина дуже чутлива до поливу та високих температур, бо її корені розташовані близько до поверхні – на глибині до 25 см. Тому ретельне просапування чи проріджування бур’янів може зашкодити стеблам. Єдиний вихід у цьому випадку – застосування гербіцидів. Я рекомендую селективний гербіцид, який було розроблено спеціально для малини та полуниці – Мастак. Однієї обробки на початку сезону достатньо, аби забути про бур’яни в малиннику впродовж тривалого періоду.

Пам’ятайте, що під час мульчування потреба в поливі та спушенні землі практично відпадає. Після посадки кущів закладіть шар соломи на 0,5–0,8 м навкруги. Відтепер поливати малину треба буде удвічі рідше. Під мульчею не ростуть бур’яни, зате земля залишається пухкою, що добре впливає на ріст корінців.

shutterstock_655500475 (1).jpg

Восени необхідно відгортати солому для внесення добрив. Якщо солома вже стара, темна, краще її спалити, бо вона може містити спори грибків. Полийте кущі та вкрийте їх свіжою соломою шаром до 16 см, адже вона дуже швидко перепріває. Також навесні до цвітіння необхідно відгорнути мульчу, щоб внести весняні добрива й дати ґрунту прогрітися. Перепрівання соломи збагачує ґрунт фосфором.

Мульчування малини соломою або сіном (тобто скошеною травою), забезпечить підживлення азотом. Таке мульчування доцільно на відкритих сонячних ділянках, інакше на темних затінених місцях вологий килимок із трави стане розсадником грибків та шкідників.

Мульчування малини тирсою, хвоєю, корою

Ягідники дуже чутливі до кислотності землі. Зокрема, малина добре росте на нейтральному та лужному ґрунті, і саме мульчування малини рослинними рештками здатне змінити pH у той чи інший бік.

shutterstock_1958381278.jpg

Майте на увазі, що хвоя збільшує кислотність ґрунту, тому якщо нею мульчують, то зверху мульчу обов’язково посипають попелом, що вирівняти кислотність. Втім, хвоя є чудовою перешкодою для слимаків, а речовини, які вона виділяє, мають антисептичну дію, тобто пригнічують розвиток хвороб.

Внесення тирси хвойних дерев також хороший варіант. Так, соснова тирса, як і хвоя, підвищує кислотність ґрунту. Також для вирівнювання кислотності можна розсипати сірникову коробку попелу на 1 кв. м. Зважайте, що тирса приваблює мурах, які можуть заснувати в малиннику мурашники, тому будьте обережні з цим матеріалом. Щоб тирса швидше перепрівала, її насипають шаром 2–3 см.

Якщо у вашому саді багато мурах і вони завдають вам клопоту, можна прочитати статтю про те, як вивести їх із ділянки.

Найкраща мульча для малини – це кора та дрібна стружка. Вона добре проникна для повітря та вологи, повільніше перепріває та довше слугує. Власне, у диких лісових малинниках, куди багато хто з нас у дитинстві ходив по ягоди, в ролі мульчі виступають саме гілочки, шишки, шматочки кори, опале листя.

shutterstock_2128709681 (1).jpg

Немає культур, яким би зашкодило мульчування. Напроти, останніми роками цей метод догляду набуває все більшу популярність. Мульча суттєво полегшує догляд за малиною, а вже який матеріал використати – вибір за вами. Єдине, не раджу застеляти малинові посадки плівкою, бо вона перешкоджатиме росту відводок.

Супутні товари
Мастак

Пакування

186.00 грн
Антихрущ

Пакування

16.00 грн
Віоліс

Пакування

595.00 грн
Захват Ойл 500 мл
150.00 грн
Гарт

Пакування

78.00 грн
Захисник

Пакування

26.00 грн
Інферно

Пакування

24.00 грн
Гудвін + Авангард Гроу Аміно

Пакування

13.00 грн
Також вам може бути цікаво:
Мульчування малини соломою й не тільки | Аптека садівника
Сорти малини: обираємо цікавинки селекції
Сорти малини в Україні, які садівники вирощують останніми роками, допомагають не лише забезпечити сім’ю рясними врожаями, а й заробити на продажі ягід. Запити щодо сортів малини зростають, тому селекціонери постійно пропонують нові цікаві сорти з різними характеристиками. Пріоритетні якості нових сортів малини – великоплідність, високоврожайність, транспортабельність і відмінний смак.
Нижче в статті я розповім, яку малину вибрати, щоб її виросло багато, і вона була смачною, а врожаю ягід вистачило б на варення та компоти.
Мульчування малини соломою й не тільки | Аптека садівника
Боротьба зі шкідниками малини: способи захистити ягідник
Боротьба зі шкідниками малини – один із важливих етапів вирощування цієї культури. Шкідники малини здатні не лише зіпсувати цьогорічний урожай, а й поставити під сумнів ягоди наступного року. Здебільшого боротьба зі шкідниками малини обов’язкова, бо заражені стебла без обробки загинуть.
Нижче в статті я розповім, які шкідники часто оселяються в малинниках і як з ними краще боротися.
Мульчування малини соломою й не тільки | Аптека садівника
Обробка малини навесні та восени
Чим обприскувати малину, щоб позбутися хвороб і шкідників? Це залежить від того, яка саме напасть з’явилася у вашому малиннику. Зауважу, що найважливіша обробка малини ранньої весни – це як мінімум половина успіху в боротьбі зі шкідниками.
Давайте розберемося, чим необхідно бризкати малину для профілактики, а чим для лікування. І найголовніше – коли це треба робити.
Мульчування малини соломою й не тільки | Аптека садівника
Хвороби малини та боротьба з ними
Малина – настільки цінна ягода, що її вирощують у кожному обійсті. Але кожен господар уже на другий-третій рік вирощування малини стикається з відомою проблемою: хвороби малини. Зазвичай ознаками хвороб є жовте листя та гниль плодів. Основна причина – грибкові хвороби, хороші умови для розвитку яких дають загущені посадки, невчасна або недостатня обробка кущів.
Нижче у статті я розповім про основні хвороби малини та як обробляти малину для їхньої профілактики та лікування.
Мульчування малини соломою й не тільки | Аптека садівника
Гербіциди для малини: як вивести бур’яни
Малина і бур’яни – вічні сусіди. З одного боку, ягідні кущі отримують від них тінь та вологість, які рятують від посухи у спеку. Але з іншого, бур’яни (чистотіл, кропива, ромашка, осот, пирій, щириця, мишій) забирають усі поживні речовини із землі, що негативно впливає на ріст малини. Звичайно, можна час від часу просапувати, але чи не краще обробити один раз і на весь сезон забути про бур’яни?
Нижче я розповім, як використовувати гербіциди в насадженнях малини, щоб позбутися небажаних рослин без шкоди для врожаю.
Мульчування малини соломою й не тільки | Аптека садівника
Вирощування малини: секрети агротехніки
Я дуже радію, коли люди запитують, як вирощувати малину правильно. Це означає, що людині небайдужі її малинові посадки, і вона дійсно піклується про свій сад.
Вирощування малини – справа нескладна, та й сам догляд за малиною приносить задоволення, коли спостерігаєш, як гарно розпускаються листочки, наливаються ягідки та росте молоде покоління пагонів, на яких закладається майбутній урожай.
Мульчування малини соломою й не тільки | Аптека садівника
Обрізка малини: всі тонкощі та секрети
Рання весна – час обрізати малину. Це найбільш популярна ягода на ділянці завдяки унікальним лікувальним властивостям, тож мало в якому саду не вирощують ці кущі.
А от як правильно обрізати малину навесні чи восени, знають не всі.
Як у ситуації з іншими кущами, дачники часто залишають цю культуру рости, як їй заманеться. А потім дивуються, чому так мало ягідок?
Адже обрізка для малини – це основна запорука отримання врожаю.
Мульчування малини соломою й не тільки | Аптека садівника
Посадка малини восени

Питання, коли краще садити малину, навесні або восени, актуальне постійно. Прихильники того чи іншого методу перераховують свої доводи й переваги. Визріли за літній період стебла культури з розвиненою мичкуватою кореневою системою краще ростуть і розвиваються за посадки малини восени. Агрономи ТМ «Аптека Садівника» радять допомогти рослині подолати отриманий стрес: підгодувати поживними речовинами й мікроелементами, убезпечити від навали шкідників, знищити бур’яни, розпушити ґрунт, збагачуючи родючий шар киснем, провести профілактику поширених захворювань.

Мульчування малини соломою й не тільки | Аптека садівника
Правильна посадка малини навесні

Перевагу насадженням малини навесні віддають у північних та центральних регіонах України, де зимовий період характеризується безсніжною погодою з частими відлигами. Коренева система малини знаходиться у верхньому шарі ґрунту (до 45 см). З висаджених під зиму саджанців 30% не переживають холодної пори року.

Мульчування малини соломою й не тільки | Аптека садівника
Як обрізати малину навесні

Щоб щороку отримувати рясні врожаї солодкої корисної ягоди, необхідно регулярно обрізувати чагарник навесні. Рослина, залежно від виду, формує плоди на річних та дворічних пагонах. Розвиток бічних відростків після обрізки суттєво збільшує розмір та кількість смачних ягід.

Фахівці ТМ «Аптека Садівника» завжди готові підказати, як правильно доглядати малинником: за допомогою обрізки сформувати плодові кущі малини, провести профілактику поширених захворювань, захистити культуру від шкідників, здійснити відповідний догляд за рослиною.
Мульчування малини соломою й не тільки | Аптека садівника
Система захисту малини
З цього відео ви дізнаєтеся, як захистити культурні рослини від шкідників, хвороб і бур'янів.