Хвороби малини та боротьба з ними

Хвороби малини: лікування, профілактика | Аптека садівника
Провідний експерт

Малина – настільки цінна ягода, що її вирощують у кожному обійсті. Але кожен господар уже на другий-третій рік вирощування малини стикається з відомою проблемою: хвороби малини. Зазвичай ознаками хвороб є жовте листя та гниль плодів. Основна причина – грибкові хвороби, хороші умови для розвитку яких дають загущені посадки, невчасна або недостатня обробка кущів.
Нижче у статті я розповім про основні хвороби малини та як обробляти малину для їхньої профілактики та лікування.

Хвороби малини: лікування, профілактика | Аптека садівника

Хвороби малини

Розібратися, яка саме хвороба вразила ваші кущі, не завжди просто. Ознаки багатьох хвороб схожі – листя вкривається плямами, скручується, жовтіє, всихає. Але частіше в кожної хвороби є якійсь особливий симптом, за яким і можна визначити, що робити з кущем – лікувати чи вирізати.

Сіра гниль

Одна із найпоширеніших неприємностей – сіра гниль на малині. Непомітно під час достигання ягід цілі суцвіття вкриваються цвіллю, а на листі вигнивають темно-сірі плями. Причиною появи таких ознак є висока вологість через загущені посадки, зазвичай у другій половині червня, коли приходять рясні дощі.

Найперше, що потрібно зробити – регулярно проріджувати та просапувати малинник.

Як правильно обрізати малину, аби уникнути загущення та збільшити урожайність, читайте тут.

Сіра гниль стає більш агресивною при підживленні малини азотними добривами – зважайте на це під час підживлення. Якщо подібна хвороба часта гостя у вашому саді, краще замінити звичайні азотні добрива на попіл.

До розпускання бруньок і восени обробіть малинник та прикущову землю протигрибковими препаратами. Якщо всі кущі малини захворіли, краще виріжте малинник і посадіть нові саджанці на іншому місці.

shutterstock_440033317.jpg

Борошниста роса – знайома хвороба, яка легко визначається за білими плямами на листі, наче хтось поляпав кущі розведеним вапном. Білуваті плями виникають у спеку, коли через посуху починає в’янути листя. Пухкий наліт з’являється водночас на стеблах, листі та зав’язях. Ягоди з ледь помітним грибним запахом стають непридатними для їжі.

Листя на кущі скручується човниками і під кінець літа на нижньому боці листка можна помітити мідний відтінок. Уражені частини рослини вирізають, але за молоді пагони ще можна поборотися, обробивши протигрибковим засобом після збору врожаю.

Іржа – одна із причин, через яку починають всихати гілки малини. Це грибкова інфекція, яка активізується в травні. Спершу на нижньому боці листка утворюються бурі плями, а на стеблі – коричневі виразки. Листя засихає, а слідом за ним і весь кущ. Уражені рослини рекомендую зрізати та знищувати, бо хвороба не виліковується. Однак її можна попередити, оброблюючи протигрибковими препаратами, найпростіший з яких – 3% бордоська рідина. Період застосування – навесні до розпускання бруньок та восени після плодоношення.

Антракноз можна впізнати за темно-сірими плямами на листі малини, іноді з червоною облямівкою. Плями потроху збільшуються, через що листя скручується й сохне. Водночас з цим на корі утворюються виразки, які відшаровуються. Ще зелені ягоди припиняють ріст, вкриваються виразками та не достигають. Рослини, вражені антракнозом, засихають не зважаючи на те, що в ґрунті в цей час достатньо вологи. Як і з іншими грибковими захворюваннями, кращий спосіб вберегти інші кущі – вирізати хворі та спалити. Також для профілактики здорові пагони восени й ранньої весни обприскують спеціальними препаратами або бордоською рідиною. Уражені антракнозом молоді кущі можуть вимерзнути узимку.

Антракноз малини.jpg

Дідімельоз, або пурпурова плямистість, – хвороба малини, яка характеризується ламкістю стебел. Цю грибкову хворобу можна визначити за фіолетовими плямами на молодих пагонах. Спори грибка переносяться вітром, а також їх можуть занести шкідники, наприклад, галиця. Спочатку інфекція розвивається навесні в коренях, а на стебло перекидається ближче до середини літа. Плями, що утворились, розростаються, на їхньому місці виникають тріщини і стебла ламаються. Стеблі, які не поламались, також не застраховані – наступного року ознаки хвороби можуть проявитися на верхівках. Щойно помітите такі плями – одразу знищуйте пагони, щоб не дати хворобі поширитись на інші рослини. Решту кущів обробіть фунгіцидом та вчасно контролюйте шкідників на ділянці.

Вірусні хвороби малини

Мікоплазмоз (стовбуріння) малини. До цієї вірусної хвороби вразливі найбільше ремонтантні сорти. Через вірус малина не плодоносить, утворюючи невисокі пагони до 0,5 м заввишки, які нагадують мітлу. Вірус переносять комахи. Ця хвороба не лікується, тому уражені рослини викопують та спалюють.

Мозаїка. Різні візерунки на листі малини (від цяток до сіточок) утворюються через зараження вірусної мозаїкою. Як і інші вірусні хвороби, це захворювання не лікується, тому хворі рослини також знищують. Здорові кущі обробляють від попелиці – основного переносника цієї хвороби.

Чим обробити

Мої сусіди раніше зверталися до мене, щоб визначити, що за хвороба на малині. Нині вони знають, що не обов’язково бути експертом у цьому питанні, тому що сучасні препарати мають широкий спектр дії проти грибкових хвороб. Вистачить тричі обробити кущі малини перед цвітінням та двічі після збору врожаю комплексними протигрибковими препаратами.

Найефективніші препарати від хвороб малини – Страж (6 мл на 5–8 л води на 1 сотку) та Самшит, 3–4 мл на 5 л води на сотку. Я змішую один із них у баковій суміші з препаратом АТО Жук (1,5 мл), який допомагає позбутися шкідників, та оброблюю рослини під час розпукування бруньок, повторюючи обробку через 10–14 днів. А восени, після збору врожаю, обприскую препаратом від Аптеки СадівникаГарт з розрахунку 30 г на 8–10 л води. Цими ж препаратами можна вилікувати хвороби (окрім вірусних), якщо вони вже з’явилися.

Хвороби малини – не часта проблема у тих садівників, які вчасно профілактично обробляють, підживлюють та доглядають за кущами. Важливо приділити малиннику кілька днів підсиленої уваги – і весь сезон не мати клопоту з вирощуванням малини та отриманням урожаю.

Також вам може бути цікаво:
Як поливати помідори | Полив помідорів у відкритому грунті
Обприскування томатів: все про профілактику
Обприскування томатів – важлива частина догляду за цією культурою, як і позакореневе живлення, яке є профілактикою розвитку хвороб. Основна турбота більшості господарів – обробка томатів від фітофторозу, адже він часто призводить до загибелі цих рослин.
Як поливати помідори | Полив помідорів у відкритому грунті
Чорна ніжка томатів – як запобігти хворобі
Чорна ніжка томатів знайома всім, хто вирощував розсаду. Це коренева гниль, яка раптово проявляється почорнінням кореневої шийки й виляганням стебел. Коли з’являється чорна ніжка, захист решти розсади стає нагальною проблемою господаря.
Нижче у статті я розповім, як не втратити розсаду з необережності та чим обробити її для профілактики цієї інфекції.
Як поливати помідори | Полив помідорів у відкритому грунті
Відео: помідори та інші овочі без бур'янів!
Як поливати помідори | Полив помідорів у відкритому грунті
Вершинна гниль томатів: заходи боротьби із гниллю помідорів
Вершинна гниль, або вершинка, як це захворювання називають городники, виникає на різних сортах помідорів: і на великих крупноплідних, і на видовжених сливочках. І хоча вершинна гниль на помідорах виникає не через інфекцію, це фізіологічна хвороба, однак вона створює умови для розвитку грибків, наприклад, альтернаріозу. Вона здатна знищити практично третину врожаю, спричиняючи усихання м’якоті плодиків, які щойно зав’язались. Ві такої хвороби страждають судини та ускладнюється транспорт поживних елементів по них, зокрема кальцію. При цьому верхівки пагонів як би зупиняються в рості, стають хирлявими.
Нижче я розповім, як позбутися вершинної гнилі на городі.
Як поливати помідори | Полив помідорів у відкритому грунті
Розсада помідорів: вирощування від посіву до пересадки в грунт
Всі, хто має бодай маленький клаптик землі, знають про самостійне висівання помідорів на розсаду. Хто не обпікався на купованій розсаді, отримавши замість ранніх низькорослих соковитих сортів пізні двометрові стебла зі сливочками? Тож перше правило городника: сій своє. Власна розсада на підвіконні або в парнику не підведе! Головне – розібратися, коли сіяти помідори та як садити помідори на розсаду.
Здавалося б, нічого складного: посіяв, розсадив, пересадив. Але скільки розчарувань чекатиме на господаря, якщо не підготуватися як слід та не дотримуватися технології вирощування томатів! Ось уже перші сходи, перша пара листочків тішить око, і вже уявляються рекордні плоди на майбутніх могутніх кущах… Але стебельця чомусь ростуть кволі, довгі, бліді. Одразу виникають запитання: як правильно сіяти помідори, як виростити розсаду помідорів, щоб стебла були могутніми і здоровими.
Отож, щоб таке не трапилось із вами, розповім по порядку. Розсада помідорів і її вирощування – не така вже й складна наука!
Як поливати помідори | Полив помідорів у відкритому грунті
Шкідники томатів та боротьба з ними
Коли добросовісний господар помічає перші сліди, які залишають шкідники на помідорах, боротьба з ними виходить на перший план. Поїдене листя – це найменше зло, та більшість комах ціляться на найніжніші частини рослини: зав’язь та цвіт. А які шкідники томатів тільки не зустрічаються: попелиця, гусениці совок, дротяники, личинки хруща й дуже поширений колорадський жук!
Раніше ми писали про передпосадкову обробку корінців розсади від хвороб та шкідників, аби запобігти лиху. Якщо шкоди вже завдано, швидко та ефективно вивести шкідників ви зможете за допомогою моїх порад.
Як поливати помідори | Полив помідорів у відкритому грунті
Хвороби томатів та як з ними боротися
Висадка виплеканої розсади у відкритий ґрунт – це завжди невеликий стрес як для рослин, так і для городника. Як тільки рослина приживиться на новому місці, на неї чекають різні шкідники, хвороби помідорів та інфекції у ґрунті тут як тут. Вони тільки й роблять, що чекають сприятливого моменту для атаки. Тож одразу після посадки розсади важливо прискіпливо стежити за будь-якими змінами на томатних грядках.
Давайте розберемося, на що перш за все необхідно звертати увагу та у чому полягає захист помідорів від хвороб, щоб можна було швидко позбутися загрози.
Як поливати помідори | Полив помідорів у відкритому грунті
Чим підживити томати: народні рецепти та професійні добрива
Кінець травня-початок червня – гаряча пора в садоводів та городників, бо усе розпочинає активний ріст. Одним із найчастіших запитань, з яким до мене звертаються люди в цей час – чим підживити томати після висадки розсади у відкритий ґрунт та в період цвітіння. Бо ж хочеться, щоб і на своєму городі помідорчики мали міцний та здоровий вигляд, не гірше, ніж у сусіда. Навіть у місцевих автобусах часом чую, як жваво селяни та дачники обговорюють «новомодні» рецепти підживлення помідорів дріжджами та цукром, а також – йодом та золою.
Давайте розберемось, чому таке підживлення помідорів припало до душі українцям і в який період росту краще підживлювати томати, щоб не всі соки пішли в листя, а було рясне цвітіння та зав’язування плодів.
Як поливати помідори | Полив помідорів у відкритому грунті
Чому скручується листя на помідорах
Одне із частих запитань, яке хвилює господарів: чому скручуються листки на розсаді та дорослих кущах помідорів? Можу відповісти, що причин багато. Скручування може бути пов’язано з інфекцією, природними факторами або неправильним доглядом. Підказкою в такому випадку стане напрям, у який скручується листя помідорів – догори чи вниз.
Як поливати помідори | Полив помідорів у відкритому грунті
Обережно, фітофтороз томатів!
Коли всі рослини на городі здорові та чудово ростуть – це просто втіха для ока городника. Але на жаль, постійно так не буває, й кожне літо господарі отримують нові виклики. Наприклад, із фітофторозом, який вражає не лише помідори, а й картоплю, баклажани та перець, доводиться боротися регулярно. Це одна з найбільш агресивних хвороб, від якої зрілі рослини можуть загинути за лічені дні. Спори цієї грибкової хвороби зберігаються у ґрунті та розносяться з вітром або краплями дощу.
Як поливати помідори | Полив помідорів у відкритому грунті
Секрети вирощування томатів та догляду за ними
Українці вже звикли, що у вирощування помідорів від посадки у відкритий ґрунт до періоду збору соковитих плодів закладено чимало праці. Спершу ми милуємося першими листочками на розсаді, коли за вікном ще ні травинки, й уявляємо майбутні салати, соки, консервацію. Потім починається догляд і полив, підживлення та обприскування.
Ми добре знаємо, що культура ця вибаглива й просто так урожаєм не віддячує. Тож аби мати гарантію, що зусилля окупляться сторицею, варто дотримуватись агротехніки вирощування томатів. Тому розповім про основні етапи догляду рослин, які краще не пропускати, та дам поради, як уникнути поширених помилок.
Як поливати помідори | Полив помідорів у відкритому грунті
Система захисту томатів
З цього відео ви дізнаєтеся, як захистити томати від шкідників, хвороб і бур`янів протягом сезону.