Хвороби малини та боротьба з ними

Хвороби малини: лікування, профілактика | Аптека садівника
Провідний експерт

Малина – настільки цінна ягода, що її вирощують у кожному обійсті. Але кожен господар уже на другий-третій рік вирощування малини стикається з відомою проблемою: хвороби малини. Зазвичай ознаками хвороб є жовте листя та гниль плодів. Основна причина – грибкові хвороби, хороші умови для розвитку яких дають загущені посадки, невчасна або недостатня обробка кущів.
Нижче у статті я розповім про основні хвороби малини в картинках та як обробляти малину для їхньої профілактики та лікування.

Хвороби малини: лікування, профілактика | Аптека садівника

Хвороби малини

Розібратися, яка саме хвороба вразила ваші кущі, не завжди просто. Ознаки багатьох хвороб схожі – листя вкривається плямами, скручується, жовтіє, всихає. Але частіше в кожної хвороби є якійсь особливий симптом, за яким і можна визначити, що робити з кущем – лікувати чи вирізати.

Сіра гниль

Одна із найпоширеніших неприємностей – сіра гниль на малині. Непомітно під час достигання ягід цілі суцвіття вкриваються цвіллю, а на листі вигнивають темно-сірі плями. Причиною появи таких ознак є висока вологість через загущені посадки, зазвичай у другій половині червня, коли приходять рясні дощі.

Найперше, що потрібно зробити – регулярно проріджувати та просапувати малинник.

Як правильно обрізати малину, аби уникнути загущення та збільшити урожайність, читайте тут.

Сіра гниль стає більш агресивною при підживленні малини азотними добривами – зважайте на це під час підживлення. Якщо подібна хвороба часта гостя у вашому саді, краще замінити звичайні азотні добрива на попіл.

До розпускання бруньок і восени обробіть малинник та прикущову землю протигрибковими препаратами. Якщо всі кущі малини захворіли, краще виріжте малинник і посадіть нові саджанці на іншому місці.

Борошниста роса – знайома хвороба, яка легко визначається за білими плямами на листі, наче хтось поляпав кущі розведеним вапном. Білуваті плями виникають у спеку, коли через посуху починає в’янути листя. Пухкий наліт з’являється водночас на стеблах, листі та зав’язях. Ягоди з ледь помітним грибним запахом стають непридатними для їжі.

Листя на кущі скручується човниками і під кінець літа на нижньому боці листка можна помітити мідний відтінок. Уражені частини рослини вирізають, але за молоді пагони ще можна поборотися, обробивши протигрибковим засобом після збору врожаю.

Іржа – одна із причин, через яку починають всихати гілки малини. Це грибкова інфекція, яка активізується в травні. Спершу на нижньому боці листка утворюються бурі плями, а на стеблі – коричневі виразки. Листя засихає, а слідом за ним і весь кущ. Уражені рослини рекомендую зрізати та знищувати, бо хвороба не виліковується. Однак її можна попередити, оброблюючи протигрибковими препаратами, найпростіший з яких – 3% бордоська рідина. Період застосування – навесні до розпускання бруньок та восени після плодоношення.

Антракноз можна впізнати за темно-сірими плямами на листі малини, іноді з червоною облямівкою. Плями потроху збільшуються, через що листя скручується й сохне. Водночас з цим на корі утворюються виразки, які відшаровуються. Ще зелені ягоди припиняють ріст, вкриваються виразками та не достигають. Рослини, вражені антракнозом, засихають не зважаючи на те, що в ґрунті в цей час достатньо вологи. Як і з іншими грибковими захворюваннями, кращий спосіб вберегти інші кущі – вирізати хворі та спалити. Також для профілактики здорові пагони восени й ранньої весни обприскують спеціальними препаратами або бордоською рідиною. Уражені антракнозом молоді кущі можуть вимерзнути узимку.

Дідімельоз, або пурпурова плямистість, – хвороба малини, яка характеризується ламкістю стебел. Цю грибкову хворобу можна визначити за фіолетовими плямами на молодих пагонах. Спори грибка переносяться вітром, а також їх можуть занести шкідники, наприклад, галиця. Спочатку інфекція розвивається навесні в коренях, а на стебло перекидається ближче до середини літа. Плями, що утворились, розростаються, на їхньому місці виникають тріщини і стебла ламаються. Стеблі, які не поламались, також не застраховані – наступного року ознаки хвороби можуть проявитися на верхівках. Щойно помітите такі плями – одразу знищуйте пагони, щоб не дати хворобі поширитись на інші рослини. Решту кущів обробіть фунгіцидом та вчасно контролюйте шкідників на ділянці.

Вірусні хвороби малини

Мікоплазмоз (стовбуріння) малини. До цієї вірусної хвороби вразливі найбільше ремонтантні сорти. Через вірус малина не плодоносить, утворюючи невисокі пагони до 0,5 м заввишки, які нагадують мітлу. Вірус переносять комахи. Ця хвороба не лікується, тому уражені рослини викопують та спалюють.

Мозаїка. Різні візерунки на листі малини (від цяток до сіточок) утворюються через зараження вірусної мозаїкою. Як і інші вірусні хвороби, це захворювання не лікується, тому хворі рослини також знищують. Здорові кущі обробляють від попелиці – основного переносника цієї хвороби.

Чим обробити

Мої сусіди раніше зверталися до мене, щоб визначити, що за хвороба на малині. Нині вони знають, що не обов’язково бути експертом у цьому питанні, тому що сучасні препарати мають широкий спектр дії проти грибкових хвороб. Вистачить тричі обробити кущі малини перед цвітінням та двічі після збору врожаю комплексними протигрибковими препаратами.

Найефективніші препарати від хвороб малини – Страж (6 мл на 5–8 л води на 1 сотку) та Самшит 3–4 мл на 5 л води на сотку. Я змішую один із них у баковій суміші з препаратом АТО Жук (1,5 мл), який допомагає позбутися шкідників, та оброблюю рослини під час розпукування бруньок, повторюючи обробку через 10–14 днів. А восени, після збору врожаю, обприскую препаратом від Аптеки СадівникаГарт з розрахунку 30 г на 8–10 л води. Цими ж препаратами можна вилікувати хвороби (окрім вірусних), якщо вони вже з’явилися.

Хвороби малини – не часта проблема у тих садівників, які вчасно профілактично обробляють, підживлюють та доглядають за кущами. Важливо приділити малиннику кілька днів підсиленої уваги – і весь сезон не мати клопоту з вирощуванням малини та отриманням урожаю.

Також вам може бути цікаво:
Кращі сорти огірків для теплиць та відкритого грунту
Павутинний кліщ на огірках: 7 засобів від шкідника
Павутинний кліщ на огірках – досить небезпечний шкідник, який здатний у лічені дні знищити рослини. Якщо ви помітили, що листя на огірках сохне й втрачає колір у суху спекотну погоду, уважніше придивіться, швидше за все на ваших грядках оселився шкідник. Павутинний кліщ на огірках висмоктує сік із рослини, забираючи в неї сили та заплітаючи листя тонкою павутинкою.
Неозброєним оком роздивитися шкідника важко, а от сліди його діяльності дуже красномовні. Щоб вберегти огірочки від цього шкідника, нижче в статті я поділюсь, якою має бути боротьба з павутинним кліщем на огірках.
Кращі сорти огірків для теплиць та відкритого грунту
Попелиця на огірках: як боротися із шкідниками
Мене часто запитують, якщо з’явилась тля на огірках – як боротись? Попелиця на огірках, на щастя, не часте явище, але з теплою весною буває вже в червні. Якщо з’явилась чорна тля на огірках чи зелена – особливої різниці немає, обидві шкодять рослині, висмоктуючи сік із листочків, квітів і бутонів так сильно, що вся рослина гине. Попелиця на огірках небезпечна тим, що є переносником вірусної мозаїки – хвороби, від якої немає лікування.
Кращі сорти огірків для теплиць та відкритого грунту
Борошниста роса на огірках: лікування та профілактика
Найпоширеніші хвороби огірків – справжня та несправжня борошниста роса. Це грибки, які можуть призвести до загибелі всієї рослини. Умови для розвитку хвороби: погана вентиляція, висока вологість, низька температура. Тобто окрім поганої вентиляції дві останні умови – практично те, що любить огірок. Давайте розберемося, чим обробляти та як лікувати огірки від борошнистої роси, та які існують способи профілактики хвороб.
Кращі сорти огірків для теплиць та відкритого грунту
Обробка огірків сироваткою, марганцівкою, мідним купоросом
Чим обробити огірки – запитання, яке ставить перед собою кожен городник, коли хоче виростити здорові рослини та отримати від них добрий врожай.
Піклуючись про город, ми наче піклуємося про свою сім’ю – рослини є не тільки їжею, а й вітамінами, а іноді і ліками. Тому кожен городник намагається вилікувати рослину, якщо помічає, як жовтіє листя огірків або сохне.
Як саме та чим обробити огірки залежно від симптомів я розповім нижче.
Кращі сорти огірків для теплиць та відкритого грунту
Полив огірків: як напоїти найбільших водолюбів
Як правильно і як часто поливати огірки, щоб отримати не лише гарний врожай, але й подовжити плодоношення? Чи помічали ви, що у багатьох господарів перші огірки з’являються вже у липні, а до середини серпня урожаю більше нема та все гудиння посохло? Колись я провів експеримент із щоденним поливом, в результаті якого збирав урожай у вересні, а з пізніше посіяних рослин – до середини жовтня у відкритому ґрунті.
Яким би неможливим це не здавалося, але спробуйте забезпечити рослинам необхідний догляд і ви здивуєтеся, як вони згодом вам віддячать. Оскільки огірки найбільш вологолюбні рослини на городі після капусти, нехтувати їхнім поливом не можна ніяк.
Кращі сорти огірків для теплиць та відкритого грунту
Як вирощувати огірки: секрети догляду
Можливо, у вас може виникнути закономірне запитання: «Навіщо знатися на агротехніці вирощування огірків, якщо ми всі їх якось вирощуємо?» Не новачки в городній справі давно помітили, що урожай огірків в Україні з року в рік не приходиться. Буває, що вже банки та бочки закінчилися, а город видає врожай як конвеєр. А буває, що вже липень, а домашніх огірків на ринку немає, продаються лише фермерські. Звичайно, багато залежить від погоди, а також від деяких помилок у підході городників до вирощування огірків.
Давайте разом спробуємо розібратися, як краще вирощувати огірки Найперше, що варто знати: під погоду можна підлаштуватися та зменшити її вплив, якщо правильно доглядати за цією загалом непримхливою культурою.
Кращі сорти огірків для теплиць та відкритого грунту
Чому жовтіє листя та зав’язі огірків: найпоширеніші причини
Щоліта той чи інший городник скаржиться на пожовтіння листя огірків. Як це не сумно, але причина зазвичай криється в неправильному догляді, хворобах або шкідниках. У будь-якому випадку ситуацію можна виправити, і я розповім, як саме допомогти рослині.
Поодиноке листя на огірках жовтіє через затінення або старість – це один з небагатьох випадків, коли робити нічого не потрібно, достатньо прибрати пожовклий листок.
Кращі сорти огірків для теплиць та відкритого грунту
Шкідники огірків: знищуємо білокрилку, трипси, попелицю
Поки ми чекаємо на врожай, шкідники огірків не втрачають часу й на повну силу ласують ним. Але ж ми стільки праці вкладаємо не для того, щоб годувати шкідників! Тому дуже важливо час від часу ретельно оглядати свої насадження і своєчасно реагувати на непроханих гостей.
Розповім про основних шкідників огірків та способи боротьби з ними.
Кращі сорти огірків для теплиць та відкритого грунту
Такі різнокольорові хвороби огірків
Що робити, якщо листя біліє, жовтіє, сохне та скручується
Майже щороку доводиться чути розповіді дачників про кислотні дощі, начебто через які огірки за тиждень пожовтіли та посохли. «Згоріли від хімії», – найпоширеніше пояснення очевидних хвороб огірків: борошнистої роси, пероноспорозу та антракнозу. Можливо, дощі також винні, але по-перше, це не таке часте явище, а по-друге, якої ж концентрації мали бути ці дощі, щоб надати такий ефект? Тож спершу я розпитую симптоми можливих хвороб, щоб знати, від чого рятувати врожай.
У цій статті я пропоную навчитися ставити правильно «діагноз» огіркам та своєчасно їх лікувати.
Кращі сорти огірків для теплиць та відкритого грунту
Розсада огірків: коли та як сіяти
Кожному городнику знайома ситуація, коли сусід смакує огірочками вже в червні, а на вашому городі на огірках лише самі квіточки, та й секретами вирощування і раннього врожаю ніхто не поспішає ділитися. Не всі знають, наприклад, що посадка огірків розсадою пришвидшує отримання плодів на 2 тижні. Тож розберемося разом, як же правильно вирощувати розсаду огірків та висаджувати її на грядку.
Кращі сорти огірків для теплиць та відкритого грунту
Посадка огірків: маленькі секрети для раннього врожаю
Якщо помідори – королеви нашого стола, то огірки – королі. Важко уявити собі город в Україні, на якому б не росли огіркові ліани. Ті, хто не можуть дочекатися сезонного врожаю в червні-липні, висівають огірки у парниках та на теплих грядках, щоб мати перші плоди вже у травні.
Я хочу поділитися з вами різними способами висівання та посадки огірків, щоб виростити максимальну кількість плодів.
Кращі сорти огірків для теплиць та відкритого грунту
Підживлення огірків: чим поливати у відкритому ґрунті
Огірок настільки поширена культура, що здається, нібито особливих умов для її вирощування не потрібно. Тому часто господарі нехтують підживленням огірків, не розуміючи, що передчасне всихання гудиння та хвороби листя – це наслідок ослабленого імунітету. А щоб отримати здорові рослини, треба вчасно підживлювати їх необхідними елементами.