Стрижка та обрізка самшиту

Все про стрижку та обрізку самшиту | Блог Аптека Садівника
Провідний експерт

Вічнозелена рослина характеризується досить повільним зростанням. За рік приріст гілок становить 5–15 см, проте він залежить від кліматичної зони та умов зростання чагарнику. Формуючу обрізку самшиту рекомендується робити на третій рік після посадки саджанця в саду. Виняток — бордюрні міні-сорти, які можна обрізати в рік посадки. Це бажано проводити в теплу похмуру погоду ввечері. Відповідний інструмент для обрізки листя та пагонів, що не здерев'яніли — механічні ножиці. Тонкі торішні гілки добре зрізати секатором, скелетні гілки обрізають кущорізом.

Активне зростання чагарнику відзначається з квітня по вересень — цей період найбільш сприятливий для стрижки самшиту. Після кожної операції рослина потребує рясного поливу та підживлення, щоб забезпечити необхідне харчування листям. Агрономи торгової марки «Аптека Садівника» рекомендують обприскувати культуру позакореневим способом препаратами «Авангард Гроу Аміно» і «Авангард Стимул», сприяючи відростанню зелені крони й подолання стресу після обрізки. За вегетаційний період допускається 3–4 обробки культури мікродобривами.

Все про стрижку та обрізку самшиту | Блог Аптека Садівника

Обрізка самшиту навесні

Практично всі сорти та види культури піддаються обрізанню та стрижці, приймаючи з часом форму різних фігур. З високорослих рослин часто формують живопліт. Низькорослий самшит використовують у якості бордюрного огородження клумб. Чагарник заввишки 25–30 см накривають металевою сіткою заданої форми, обрізаючи всі виступаючі над шаблоном паростки.

Оптимальний термін для обрізки самшиту навесні настає у квітні-травні, коли мине загроза повторних заморозків і встановлюється стабільно тепла погода. З огляду на отруйність листя всі роботи проводяться в рукавичках. Краще використовувати гострі ножиці з укороченими лезами. Процедуру починають зверху куща, поступово опускаючись вниз. Видаляють молоді гілочки, орієнтуючись по світло-зеленому кольору приросту. Якщо рослина втратила форму, підрізають старі гілки.

Стрижку самшиту навесні необхідно проводити знезараженим інструментом. Для дезінфекції використовують спиртові рідини, розчин марганцю, йод. Регулярна операція стимулює зростання молодих гілочок, робить кущ пухнастим і щільним. Щоб уникнути оголення внутрішніх гілок, необхідно вирізати пагони, спрямовані всередину куща. Молоді рослини варто формувати з невеликим звуженням від основи до верхньої частини.

Фігурна стрижка самшиту

Мистецтво прикраси саду оригінальними композиціями підвладне навіть початківцям садівникам. Для фігурної стрижки самшиту застосовуються різні шаблони із сітки або металевих направляючих. Пристосування бувають стаціонарні й пересувні. У першому випадку конструкція встановлюється над молодим кущем, який у процесі росту заповнює порожнечі та приймає задану форму. Другий варіант передбачає використання переносних конструкцій для створення простих геометричних фігур. Накладні шаблони (куб, паралелепіпед) надягають на рослину зверху, видаляючи всі пагони, що стирчать із сітки. Особливо часто застосовують пристрої для створення ряду однакових фігур.

shutterstock_1717299877.jpg

Куля

Обрізку самшиту у вигляді кулі проводять двома способами. Можна самостійно виготовити шаблон із відповідними розмірами. Дві дуги з’єднати хрестом і закріпити на металевому штирі. Необхідно виставити прут якомога ближче до стовбура дерева. Повертаючи пристосування навколо осі, обрізають зайві гілки. Починати операцію треба із верхівки. Нижню частину формують в останню чергу. Якщо задумано дотик кулі поверхні землі в одній точці, рослину вирощують з одного стовбура. Підстава «кулю на воді» формують у кілька гілок.

За допомогою накладного шаблону можна спочатку виконати формування самшиту у вигляді куба. Потім акуратно скруглить ребра, домагаючись правильної кулястої форми. Необхідно періодично оцінювати роботу візуально, відійшовши на кілька метрів від композиції.

Фігуру куба можна виконати з одного або декількох рослин. При створенні великоформатної композиції саджанці висаджують по кутах і площі основи майбутнього ансамблю. Стрижку починають зверху, використовуючи для чорнової обробки шпалерні ножиці, здеревілі гілочки обрізають секатором.

Конус

Форми стрижки самшиту у вигляді конуса або піраміди подібні за принципом освітлення. У першому випадку основу виконують у формі кола, у другому — багатокутника. Кілька рейок (за кількістю кутів) з’єднують вгорі, утворюючи каркас фігури. Стрижку починають знизу в напрямку ребер шаблону. Потім видаляють пагони на уявних гранях конструкції, вистригаючи паростки по колу до певної висоти. Пересуваючись поступово до верхівки, помічаючи та виправляючи похибки. При створенні конусної форми для стрижки самшиту в основі бажано розмістити 6–8 кутник і округлити кути. Якщо рослина невисока, можна застосувати накладний шаблон. Основний робочий інструмент — шпалерні ножиці й секатор.

Надалі необхідно проводити щорічну обрізку, регулярно видаляючи нові пагони, що виросли.
Супутні товари
Авангард Гроу Аміно

Пакування

64.00 грн
Авангард (Гулівер) Стимул

Пакування

58.00 грн
Антихрущ

Пакування

16.00 грн
Антигусінь + Самшит

Пакування

15.00 грн
Авангард NPK+M/E Квіти, трави

Пакування

8.50 грн
Страж

Пакування

12.00 грн
Ато Жук + Авангард Стимул

Пакування

11.00 грн
Гудвін + Авангард Гроу Аміно

Пакування

13.00 грн
Також вам може бути цікаво:
Лікуємо хвороби абрикосових дерев | Аптека садівника
Сорти абрикосів: обираємо південне чудо
Без жовто-помаранчевих солодких абрикосів важко уявити собі українське літо: вони без проблем ростуть у більшості регіонах. Користь цих фруктів важко переоцінити – чого вартий лише великий вміст калію та заліза!
Які ж дерева абрикосів посадити в саду? Як орієнтуватися в сортах? Які сорти абрикосів ранні, а які пізні? В цій статті я розповім про різні сорти абрикоса, щоб можна було обрати по одному з різних категорій і без проблем забезпечити собі ціле абрикосове літо!
Лікуємо хвороби абрикосових дерев | Аптека садівника
Обрізка абрикоса двічі на рік: навіщо обрізати навесні та восени
Як правильно обрізати абрикос потрібно знати для того, щоб дерево залишалось здоровим та довгі роки рясно плодоносило. Тому весняна обрізка абрикоса так само важлива, як і осіння. А деколи необхідно вкоротити гілки й улітку. Дерево це росте майже у кожному садку, а от догляд за абрикосом часто неправильний. Всі з дитинства любили під’їдати на корі «мармелад» із застиглого соку. А от те, що такі «сльози» виснажують дерево, воно хворіє, про це господарі не замислюються. Важливо пам’ятати, що обрізати абрикос необхідно лише після початку сокоруху, а не до – це відрізняє його від всіх інших дерев. І так само осіння обрізка абрикоса проводиться до того, як листя остаточно обсиплеться.
Обрізати абрикос корисно для того, щоб регулювати урожай. Це одне з небагатьох дерев, яке намагається виростити до стану стиглості кожен плід. Тому часто після рясного цвітіння можна помітити безліч дрібних абрикосиків. Після обрізки плодів буде менше, але зате вони будуть набагато більше за розміром.
Лікуємо хвороби абрикосових дерев | Аптека садівника
Моніліоз абрикоса
Грибкове ураження моніліозу абрикоса викликається збудником Monilia cinerea. Захворювання досить поширене в регіонах України, де навесні тривалий час тримається прохолодна погода з дощем. Першими уражаються квіти культури, на яких буріють пелюстки. Цвітіння дерева починається при температурі повітря від +10 °С, комфортною температурою для поширення хвороби вважається прохолодна дощова погода в період цвітіння культур. Спори переносяться з уражених частин та рослинних решток, в яких зберігалася грибниця.
Лікуємо хвороби абрикосових дерев | Аптека садівника
Як підготувати плодові дерева до зими
Підготовка дерев до зими включає цілу низку заходів
Лікуємо хвороби абрикосових дерев | Аптека садівника
Захист культур від попелиці
Ми розберемося які бувають види попелиці, а також розповімо про способи боротьби зі шкідником.

Лікуємо хвороби абрикосових дерев | Аптека садівника
Як захистити врожай від шкідників
На шляху до здорового та багатого врожаю городникам та садівникам доводиться докладати чимало зусиль.
Лікуємо хвороби абрикосових дерев | Аптека садівника
Зберігання фруктів: правила і секрети садівників

Умови зберігання фруктів чітко визначені у промислових сховищах, бо в домашніх умовах дотриматися їх непросто. Тим не менш, необхідно знати технологію зберігання фруктів та оптимальну температуру, за якої урожай зберігатиметься довше.

Нижче в статті я розповім, як правильно зберігати яблука, груші, айву, виноград, сливи.

Лікуємо хвороби абрикосових дерев | Аптека садівника
Підживлення дерев навесні та восени: обираємо добрива
Підживлення плодових дерев актуально для саджанця трьох-чотирьох років. До цього часу запас поживних речовин, закладених при посадці дерева, вичерпується. І що ближче до початку плодоношення, то важливіше підживлення дерев. Нижче у статті я розповім, як правильно підживлювати дерева, коли це треба робити та які обрати добрива для плодових дерев.
Лікуємо хвороби абрикосових дерев | Аптека садівника
Все про крапельний полив саду: автоматичний полив дерев і газону
Автоматичний полив саду – унікальне за простотою та користю рішення для економії сил, часу та води. Крапельне зрошення рослин водою під корінь удвічі економить витрату води, до того ж регулярність зволоження –  запорука хорошого здоров’я рослин. Нижче в статті я розповім про переваги, які має крапельний полив для дерев та як його можна облаштувати.