Стрижка та обрізка самшиту

Все про стрижку та обрізку самшиту | Блог Аптека Садівника
Провідний експерт

Вічнозелена рослина характеризується досить повільним зростанням. За рік приріст гілок становить 5–15 см, проте він залежить від кліматичної зони та умов зростання чагарнику. Формуючу обрізку самшиту рекомендується робити на третій рік після посадки саджанця в саду. Виняток — бордюрні міні-сорти, які можна обрізати в рік посадки. Це бажано проводити в теплу похмуру погоду ввечері. Відповідний інструмент для обрізки листя та пагонів, що не здерев'яніли — механічні ножиці. Тонкі торішні гілки добре зрізати секатором, скелетні гілки обрізають кущорізом.

Активне зростання чагарнику відзначається з квітня по вересень — цей період найбільш сприятливий для стрижки самшиту. Після кожної операції рослина потребує рясного поливу та підживлення, щоб забезпечити необхідне харчування листям. Агрономи торгової марки «Аптека Садівника» рекомендують обприскувати культуру позакореневим способом препаратами «Авангард Гроу Аміно» і «Авангард Стимул», сприяючи відростанню зелені крони й подолання стресу після обрізки. За вегетаційний період допускається 3–4 обробки культури мікродобривами.

Все про стрижку та обрізку самшиту | Блог Аптека Садівника

Обрізка самшиту навесні

Практично всі сорти та види культури піддаються обрізанню та стрижці, приймаючи з часом форму різних фігур. З високорослих рослин часто формують живопліт. Низькорослий самшит використовують у якості бордюрного огородження клумб. Чагарник заввишки 25–30 см накривають металевою сіткою заданої форми, обрізаючи всі виступаючі над шаблоном паростки.

Оптимальний термін для обрізки самшиту навесні настає у квітні-травні, коли мине загроза повторних заморозків і встановлюється стабільно тепла погода. З огляду на отруйність листя всі роботи проводяться в рукавичках. Краще використовувати гострі ножиці з укороченими лезами. Процедуру починають зверху куща, поступово опускаючись вниз. Видаляють молоді гілочки, орієнтуючись по світло-зеленому кольору приросту. Якщо рослина втратила форму, підрізають старі гілки.

Стрижку самшиту навесні необхідно проводити знезараженим інструментом. Для дезінфекції використовують спиртові рідини, розчин марганцю, йод. Регулярна операція стимулює зростання молодих гілочок, робить кущ пухнастим і щільним. Щоб уникнути оголення внутрішніх гілок, необхідно вирізати пагони, спрямовані всередину куща. Молоді рослини варто формувати з невеликим звуженням від основи до верхньої частини.

Фігурна стрижка самшиту

Мистецтво прикраси саду оригінальними композиціями підвладне навіть початківцям садівникам. Для фігурної стрижки самшиту застосовуються різні шаблони із сітки або металевих направляючих. Пристосування бувають стаціонарні й пересувні. У першому випадку конструкція встановлюється над молодим кущем, який у процесі росту заповнює порожнечі та приймає задану форму. Другий варіант передбачає використання переносних конструкцій для створення простих геометричних фігур. Накладні шаблони (куб, паралелепіпед) надягають на рослину зверху, видаляючи всі пагони, що стирчать із сітки. Особливо часто застосовують пристрої для створення ряду однакових фігур.

shutterstock_1717299877.jpg

Куля

Обрізку самшиту у вигляді кулі проводять двома способами. Можна самостійно виготовити шаблон із відповідними розмірами. Дві дуги з’єднати хрестом і закріпити на металевому штирі. Необхідно виставити прут якомога ближче до стовбура дерева. Повертаючи пристосування навколо осі, обрізають зайві гілки. Починати операцію треба із верхівки. Нижню частину формують в останню чергу. Якщо задумано дотик кулі поверхні землі в одній точці, рослину вирощують з одного стовбура. Підстава «кулю на воді» формують у кілька гілок.

За допомогою накладного шаблону можна спочатку виконати формування самшиту у вигляді куба. Потім акуратно скруглить ребра, домагаючись правильної кулястої форми. Необхідно періодично оцінювати роботу візуально, відійшовши на кілька метрів від композиції.

Фігуру куба можна виконати з одного або декількох рослин. При створенні великоформатної композиції саджанці висаджують по кутах і площі основи майбутнього ансамблю. Стрижку починають зверху, використовуючи для чорнової обробки шпалерні ножиці, здеревілі гілочки обрізають секатором.

Конус

Форми стрижки самшиту у вигляді конуса або піраміди подібні за принципом освітлення. У першому випадку основу виконують у формі кола, у другому — багатокутника. Кілька рейок (за кількістю кутів) з’єднують вгорі, утворюючи каркас фігури. Стрижку починають знизу в напрямку ребер шаблону. Потім видаляють пагони на уявних гранях конструкції, вистригаючи паростки по колу до певної висоти. Пересуваючись поступово до верхівки, помічаючи та виправляючи похибки. При створенні конусної форми для стрижки самшиту в основі бажано розмістити 6–8 кутник і округлити кути. Якщо рослина невисока, можна застосувати накладний шаблон. Основний робочий інструмент — шпалерні ножиці й секатор.

Надалі необхідно проводити щорічну обрізку, регулярно видаляючи нові пагони, що виросли.
Також вам може бути цікаво:
Дієва обробка цибулі перед посадкою | Аптека садівника
Особливості зберігання цибулі та часнику
Виростити урожай – це лише половина справи, не менш важливо зберегти його до весни. Тривалість зберігання часнику і цибулі залежить від кількох умов: температури, вологості та вентиляції.
Нижче в статті я розповім, які прийоми допоможуть зберегти до весни часник, зберігання якого є складнішим, ніж цибулі. Також ви дізнаєтеся про правильне збирання і зберігання цибулі.
Дієва обробка цибулі перед посадкою | Аптека садівника
Вирощування зеленої цибулі: секрети отримання вітамінів
Як виростити зелену цибулю вдома, щоб не лише не купувати перші вітаміни до салату, а й заробити на цьому? Вирощування зеленої цибулі справа настільки проста, що буде під силу будь-якому господарю. І навіть міські жителі можуть навчити, як виростити зелену цибулю – наприклад, у мішках. Нижче у статті я розповім про тонкощі агротехніки за порядком.
Дієва обробка цибулі перед посадкою | Аптека садівника
Хвороби і шкідники цибулі: як вберегти урожай
Цибуля, як і більшість городніх культур, потребує захисту від шкідників та хвороб. На щастя, ця культура не надто вибаглива, тому впоратися із можливими проблемами за умови вчасного піклування нескладно.
Нижче в статті я розповім, чому жовтіє листя цибулі та як позбутися шкідників цибулі, щоб отримати здоровий урожай.
Дієва обробка цибулі перед посадкою | Аптека садівника
Посадка цибулі: поради для доброго урожаю

Садіння цибулі – справа нехитра, але не всім вдається зібрати й зберегти високий урожай. У кожної культури є секрети вирощування, і треба точно знати, коли садити цибулю та як підготувати цибулю до посадки. Також дуже важливий вибір ділянки, інакше посадка цибулі не принесе очікуваних результатів. Нижче в статті спробуємо розібратись, які фактори є запорукою якісного урожаю цибулі, щоб зберегти овоч до весни в коморі.

Дієва обробка цибулі перед посадкою | Аптека садівника
Посадка цибулі на зиму

Отримати ранній урожай корисного овоча можна, посадивши насіння або дрібну ріпку під зиму. Грядки готують за 2–3 тижні до початку заходу. Необхідно скопати ділянку на багнет лопати, ретельно вибрати коріння багаторічних бур’янів, внести органічні добрива (гній, перегній, компост). Не придатні важкі, кислі, з високою вологістю ґрунти, затінені будівлями або деревами місця. При посадці цибулі під зиму кращими попередниками вважаються огірок, томат, рання картопля, зернові та зернобобові культури. Не варто садити цибулю і баштанні рослини, петрушку, часнику — насадження можуть вражатися загальними шкідниками та хворобами.

Як правильно підібрати посадковий матеріал, визначити оптимальний термін заходів, застосувати відповідні засоби захисту рослин, консультують досвідчені агрономи інтернет-магазину «Аптека Садівника».

Дієва обробка цибулі перед посадкою | Аптека садівника
Система захисту цибулі
З цього відео ви дізнаєтеся, як захистити культурні рослини від шкідників, хвороб і бур'янів.