Правила догляду за декоративними кущами

Все про догляд за декоративними кущами | Блог Аптека Садівника
Провідний експерт

Багаторічні кущі, такі як ялівець, верес, японський клен, барбарис, глід, перстач не потербують особливого догляду — вони відрізняються невибагливістю до зовнішніх умов у порівнянні з цибулинними або газонними рослинами. Але щоб декоративні чагарники активно розвивалися, радуючи погляд оточуючих, необхідно регулярно доглядати за ними: рихлити і мульчувати ґрунт, проводити косметичну і санітарну обрізку, вчасно і в достатньому обсязі поливати, підгодовувати посадки мінеральним і органічним добривом.

Все про догляд за декоративними кущами | Блог Аптека Садівника

Що дає розпушування грунту

У багатьох декоративних дерев і кущів мережа тонких коренів розташована близько до поверхні ґрунту. Таким чином рослини отримують додаткову порцію вологи, збільшують споживання поживних речовин, повітря. Розпушування проводять на глибину не більше 3 см, щоб не порушити цілісність кореневих відростків.

Одночасно знищують поросль бур'янів, особливо повзучих, в’юнких видів, або які мають розгалужений корінь.

Рекомендації з обрізки

Проводячи обрізку кущів, зазвичай переслідують 3 мети:

- санітарні заходи допомагають оздоровити рослини, видаливши слабкі або уражені комахами гілки;

- обрізаючи зайву поросль, досягають бажаної форми крони;

- контролюючи кількість і якість квітучих гілок можна істотно підвищити урожай.

Для регулярних заходів потрібен набір інструментів:

- секатором видаляють гілки діаметром до 2 см;

- гілкоріз потрібен для обрізки гілок до 3,5 см;

- великі гілки обрізають спеціальною садовою пилкою;

- для зачистки нерівної поверхні зрізу використовують садовий ніж;

- особливими ножицями для саду об'єкту надають бажану форму.

При роботі бажано захищати рукавичками руки, окулярами — очі від травматизму дрібними трісками. "Рани" рослин потрібно обробити садовим варом.

shutterstock_2123660273.jpg

Як правильно поливати садові рослини

Коренева система дорослих дерев і чагарників проникає глибоко в землю, забезпечуючи себе вологою. Але молоді посадки потрібно регулярно поливати впродовж 2 років після пересадки з контейнера. Якщо рослина прижилася добре, дозу поливу зменшують, але захід не припиняють. Молодому кущу достатньо 5-20 літрів води, в залежності від розміру насадження.

Зрошення роблять під корінь струменем без сильного натиску. Необхідно дотримуватись обережності, щоб уникнути розмиву коренів.

Додатково рекомендується поливати декоративні культури під час посухи. Рясне зрошення необхідно кущам, висадженим поруч зі стіною будівлі. Якщо коренева система розташовується у верхньому шарі ґрунту, бажано регулярно постачати рослину вологою.

Навіщо потрібна мульча

Основна цінність мульчування — збереження вологи, попередження зростання бур'янів, постачання декоративних культур живильними речовинами від органіки, яка розкладається. У зимовий період шар мульчі товщиною 5-10 см оберігає коріння чагарників від вимерзання.

Після прибирання зимового сміття рекомендується поступово нарощувати шар мульчі, починаючи з березня-квітня. У хід йдуть тирса або дрібна тріска листяних, хвойних дерев, солома, свіжоскошена трава, перегній, компост і інші відходи органічного походження. Якщо захід за часом збігається з посухою, перед мульчуванням землю рясно зрошують.

Слід враховувати, що тирса і сіно схильні до утворення цвілі. Тому бажано нарощувати товщину поступово, часто перевертати пласт.

Тирса і хвоя окислюють ґрунт — варто обробити його лужними препаратами.

shutterstock_1899521335 (1).jpg

Чим краще підгодовувати кущі

Обов'язково потрібно підгодовувати декоративні дерева і чагарники — рясно квітуча рослинність споживає підвищену кількість азоту, калію, фосфору, заліза та інших елементів. Нестача харчування одразу позначається на зовнішньому вигляді рослини.

Рекомендується підгодівля сумішшю хелатного добрива "Авангард Квіти, трави" і препарату "Авангард Стимул". Робочий розчин готують з 30 мл першого компонента і 15 мл другого на 5-8 літрів води. Обробка проводиться з початку вегетації, бажано витримувати інтервал до 2 тижнів. За сезон варто повторити захід до 5 разів, не чекаючи, поки нестача поживних елементів буде помітна візуально. Процедура проводиться за температури навколишнього повітря не більше 28°C, у безвітряну погоду вранці або ввечері.

Практикують внесення добрив під корінь рослини і позакореневу обробку (обприскування). Препарати легко розчиняються у воді і вбираються тканинами дерева або чагарнику протягом 5-7 годин.

Інтернет-магазин "Аптека садівника" пропонує стимулятори росту рослин та мікродобрива для підгодівлі садових чагарників у широкому асортименті. Добрива, розроблені компанією "Укравіт Сайенс Парк", максимально підходять для українського клімату і особливостей ґрунту. Досвідчені агрономи завжди готові розповісти садівникам про нюанси догляду за декоративними культурами.

Супутні товари
Авангард (Гулівер) Стимул

Пакування

51.00 грн
Авангард NPK+M/E Квіти, трави

Пакування

7.50 грн
Інферно

Пакування

21.00 грн
Антихрущ 30 мл
21.00 грн
Гарт

Пакування

36.00 грн
Фундазим

Пакування

16.00 грн
АТО Жук

Пакування

573.00 грн
Гудвін

Пакування

42.00 грн
Також вам може бути цікаво:
Бордоська суміш: застосування, рецепт | Аптека садівника
Зберігання фруктів: правила і секрети садівників

Умови зберігання фруктів чітко визначені у промислових сховищах, бо в домашніх умовах дотриматися їх непросто. Тим не менш, необхідно знати технологію зберігання фруктів та оптимальну температуру, за якої урожай зберігатиметься довше.

Нижче в статті я розповім, як правильно зберігати яблука, груші, айву, виноград, сливи.

Бордоська суміш: застосування, рецепт | Аптека садівника
Підживлення дерев навесні та восени: обираємо добрива
Підживлення плодових дерев актуально для саджанця трьох-чотирьох років. До цього часу запас поживних речовин, закладених при посадці дерева, вичерпується. І що ближче до початку плодоношення, то важливіше підживлення дерев. Нижче у статті я розповім, як правильно підживлювати дерева, коли це треба робити та які обрати добрива для плодових дерев.
Бордоська суміш: застосування, рецепт | Аптека садівника
Все про крапельний полив саду: автоматичний полив дерев і газону
Автоматичний полив саду – унікальне за простотою та користю рішення для економії сил, часу та води. Крапельне зрошення рослин водою під корінь удвічі економить витрату води, до того ж регулярність зволоження –  запорука хорошого здоров’я рослин. Нижче в статті я розповім про переваги, які має крапельний полив для дерев та як його можна облаштувати.
Бордоська суміш: застосування, рецепт | Аптека садівника
Прилипач – щоб препарати краще діяли

Скільки разів, обробляючи листя винограду розчинами від грибкових хвороб, вам доводилося спостерігати, як рідина швидко стікає і скапує на землю? Якщо до цього додасться ще й вітер, то практично половина препарату стече з рослини. Може, це тому, що листя винограду гладенькі й від нього все відскакує? Але згадайте, ви напевно обприскували і помідори, у яких волохаті листочки, і розчини так само стікали і майже не контактували з рослиною.

Насправді це еволюційна особливість – якби листя намокало повністю кожен раз, коли йде дощ, воно обламувалось би під власною вагою і рослина згодом загинула б. Щоб такого не допустити, природа і придумала подібний механізм. Часто поверхня листової пластини вкрита восковим нальотом, що також захищає рослини від спор грибка й деяких вірусів, а також і від того, щоб будь-яка рідина не затримувалась довго на листку. Агрономи давно придумали, яким способом можна підвищити прилипання препарату до листя і яку користь від цього отримають город і сад – це можна зробити за допомогою прилипача.

Давайте нижче розглянемо найефективніші варіанти сучасних прилипачів.

Бордоська суміш: застосування, рецепт | Аптека садівника
Як позбутися від мурах: на городі, вдома, в саду
Чи знаєте ви, що деякі види мурах мають цілі «ферми» з попелицею, виділеннями якої й харчуються, як молоком. Від такого сусідства у господаря справжній головний біль: пошкоджене листя, ослаблені рослини, зів’ялі квіти, і як наслідок – втрата врожаю. Як позбутися мурах на городі та як вивести їх із дому, якщо вони й там не дають вам спокою?
Бордоська суміш: застосування, рецепт | Аптека садівника
Щеплення дерев – як отримати різні сорти на одному дереві
Коли та як прищеплювати дерева в саду – улюблена тема бесіди у садівників-початківців. Мене з братом батько навчив цьому ще в дитинстві. Повірте, спостерігати, як приживається нова гілка на дереві – одна з найбільших втіх господаря. Щеплення садових дерев роблять для того, щоб на дикоростучому, несортовому дереві виростити сортове або на одному сортовому дереві мати гілки іншого сорту та отримати від них урожай. Існують різні способи щеплення: окулірування, копулювання, щеплення гілкою в крону, у стовбур або пеньок.
Бордоська суміш: застосування, рецепт | Аптека садівника
Боротьба зі шкідниками в саду
Шкідники саду – головний біль кожного садівника. Якщо хвороби можна попередити та вилікувати, то листовійка, довгоносик, попелиця, мурахи, короїд, склівка запросто переселяться із сусіднього саду, навіть якщо до цього ви від них обробили всі свої дерева. Захистити сад можливо, якщо підійти до проблеми комплексно.
Відразу зауважу, що обприскування попелом, мідним купоросом, сечовиною не ефективно в боротьбі з комахами. Липучі приманки для комах також не в змозі захистити весь сад від шкідників, але зменшують їхню кількість на окремих деревах.
Бордоська суміш: застосування, рецепт | Аптека садівника
Догляд за садом: які роботи необхідні деревам
Мене завжди дивувало, що деякі сільські мешканці не замислюються про догляд за плодовими деревами. Наче вважають, що полив, обробка, мульчування дерев – зайві клопоти, достатньо побілити стовбури та обрізати сухі гілки. А от міські жителі, вивчаючи садівництво з нуля, мають неабиякі успіхи в цій справі.
Нижче в статті я розповім про основні етапи догляду за садом, починаючи з ранньої весни до пізньої осені.
Бордоська суміш: застосування, рецепт | Аптека садівника
Хвороби плодових дерев: від парші до моніліозу
Розібратися в тому, які хвороби дерев найчастіше бувають в саду, непросто. Садівник розуміє, що прийшла хвороба, коли виникають плями на листі, жовтіє листя або з’являється гниль на плодах. Найчастіші питання, які я чую від дачників – чим лікувати плодові дерева, щоб не втратити урожай та які методи боротьби з хворобами застосовувати? Нижче я розповім, за якими ознаками визначати хвороби плодових дерев і що робити, коли діагноз дереву вже поставлено.
Бордоська суміш: застосування, рецепт | Аптека садівника
Фунгіциди для саду: як лікувати дерева від грибків

Застосування фунгіцидів – невід’ємна частина роботи садівника, бо хвороб плодових дерев, на жаль, чимало і боротися тільки народними методами у важких випадках не можна.

Як неможливо виробити абсолютний імунітет до грипу, так не можна зроби сад невразливим до грибків, спори яких розносяться вітром та комахами. Проте, якщо ви беретеся до садівництва з усією відповідальністю й готові турбуватися про дерева, як про своїх дітей, мороки із хворобами у вас із кожним роком буде все менше. Системні фунгіциди для саду – найкращі у цьому помічники.

Основні умови для розвитку грибкових хвороб: загущеність посадок, нестача фосфору й калію, нерегулярний поверхневий полив, несвоєчасне просапування бур’янів та обрізка, невідповідність кислотності ґрунту потребам культури.

Бордоська суміш: застосування, рецепт | Аптека садівника
Відео: рятуємо коріння молодих дерев від хрущів
Бордоська суміш: застосування, рецепт | Аптека садівника
Обрізка дерев у саду: навіщо формувати крону
Хочете мати здоровий урожайний сад, а не чагарник – поцікавтесь у досвідченого садівника, як правильно обрізати дерева. Якщо ваші дерева не знають, що таке сформована крона, подивіться на запущені колишні колгоспні сади. Такі самі дерева ростимуть і у вас через десяток років.
Обрізка плодових дерев необхідна, щоб прискорити плодоношення яблунь, слив, вишень, а також збільшити урожаї і вберегти дерева від хвороб.
Що більше фруктових дерев ви вирощуєте, то більше часу відводьте для ретельної їхньої обрізки. Надто слабка, як і надто сильна обрізка відкладає плодоношення. У першому випадку дерево витрачає забагато сил на утворення листя, у другому – вегетативної маси навпаки бракує для утворення квітів та ягід.
Тож давайте розберемось з основними принципами обрізки плодових дерев.

Бордоська суміш: застосування, рецепт | Аптека садівника
Обприскування дерев навесні – боротьба з хворобами і шкідниками
Коли обприскувати дерева і чим обробити сад від короїдів, попелиці, гусениць та різних грибкових хвороб, цікавить кожного господаря. Найкращий для цього час – ранньої весни, до розпускання бруньок, оскільки в даний період важливо провести оприскування проти зимуючих шкідників та збудників хвороб.
Отже, обробка саду навесні зводиться до обприскування гілок та нанесення лікувальних сумішей на кору.
Бордоська суміш: застосування, рецепт | Аптека садівника
Посадка плодових дерев навесні та восени – покрокова інструкція
Мало хто з господарів, які займаються городом, залишаються байдужими до саду. Тому всіх турбує питання: коли та як правильно садити фруктові дерева навесні та восени. Відповідаю, що головне висаджувати тоді, коли зупиняється сокорух. Тобто восени листя вже не росте, а навесні ще не розпустилося. Це дає можливість саджанцю добре прийнятися та розвинути корені.
Отже, навесні дерева садять, щойно розмерзнеться ґрунт і можна викопати глибоку яму – принаймні на 70 см чи метр вшир. Нерозталий сніг тільки на руку нам – ним потрібно вкрити місце посадки і під час танення він буде забезпечувати своєрідний крапельний полив.
Бордоська суміш: застосування, рецепт | Аптека садівника
Відео: обробка дерев під час цвітіння
Бордоська суміш: застосування, рецепт | Аптека садівника
Догляд за садом

Щоб плодові насадження постійно радували рясним цвітінням і повноцінним урожаєм, необхідно знати, як доглядати за садом правильно. Садові клопоти починаються не з певної дати, а з відповідних погодних умов на вулиці. Як тільки розтанув сніг і до глибокої осені, садовій ділянці потрібно приділяти максимум уваги й турботи.

Експерти агрономи з радістю діляться секретами про те, як підібрати необхідні добрива для плодових культур, сформувати крону, організувати полив дерев і чагарників. Для запобігання поширеним хворобам і боротьби з місцевими комахами шкідниками, варто обробляти рослини фунгіцидами, інсектицидами та іншими препаратами, розробленими спеціально для України вітчизняним виробником — компанією «Укравіт Сайенс Парк».

Бордоська суміш: застосування, рецепт | Аптека садівника
Система захисту зерняткових культур (яблуня, груша, айва)
З цього відео ви дізнаєтеся, як захистити культурні рослини від шкідників, хвороб і бур'янів.
Бордоська суміш: застосування, рецепт | Аптека садівника
Система захисту кісточкових культур (вишня, черешня, слива)
З цього відео ви дізнаєтеся, як захистити культурні рослини від шкідників, хвороб і бур'янів.
Бордоська суміш: застосування, рецепт | Аптека садівника
Система захисту кісточкових культур (абрикос, персик, нектарин)
З цього відео ви дізнаєтеся, як захистити культурні рослини від шкідників, хвороб і бур'янів.