Правила догляду за декоративними кущами

Все про догляд за декоративними кущами | Блог Аптека Садівника
Провідний експерт

Багаторічні кущі, такі як ялівець, верес, японський клен, барбарис, глід, перстач не потербують особливого догляду — вони відрізняються невибагливістю до зовнішніх умов у порівнянні з цибулинними або газонними рослинами. Але щоб декоративні чагарники активно розвивалися, радуючи погляд оточуючих, необхідно регулярно доглядати за ними: рихлити і мульчувати ґрунт, проводити косметичну і санітарну обрізку, вчасно і в достатньому обсязі поливати, підгодовувати посадки мінеральним і органічним добривом.

Все про догляд за декоративними кущами | Блог Аптека Садівника

Що дає розпушування грунту

У багатьох декоративних дерев і кущів мережа тонких коренів розташована близько до поверхні ґрунту. Таким чином рослини отримують додаткову порцію вологи, збільшують споживання поживних речовин, повітря. Розпушування проводять на глибину не більше 3 см, щоб не порушити цілісність кореневих відростків.

Одночасно знищують поросль бур'янів, особливо повзучих, в’юнких видів, або які мають розгалужений корінь.

Рекомендації з обрізки

Проводячи обрізку кущів, зазвичай переслідують 3 мети:

- санітарні заходи допомагають оздоровити рослини, видаливши слабкі або уражені комахами гілки;

- обрізаючи зайву поросль, досягають бажаної форми крони;

- контролюючи кількість і якість квітучих гілок можна істотно підвищити урожай.

Для регулярних заходів потрібен набір інструментів:

- секатором видаляють гілки діаметром до 2 см;

- гілкоріз потрібен для обрізки гілок до 3,5 см;

- великі гілки обрізають спеціальною садовою пилкою;

- для зачистки нерівної поверхні зрізу використовують садовий ніж;

- особливими ножицями для саду об'єкту надають бажану форму.

При роботі бажано захищати рукавичками руки, окулярами — очі від травматизму дрібними трісками. "Рани" рослин потрібно обробити садовим варом.

shutterstock_2123660273.jpg

Як правильно поливати садові рослини

Коренева система дорослих дерев і чагарників проникає глибоко в землю, забезпечуючи себе вологою. Але молоді посадки потрібно регулярно поливати впродовж 2 років після пересадки з контейнера. Якщо рослина прижилася добре, дозу поливу зменшують, але захід не припиняють. Молодому кущу достатньо 5-20 літрів води, в залежності від розміру насадження.

Зрошення роблять під корінь струменем без сильного натиску. Необхідно дотримуватись обережності, щоб уникнути розмиву коренів.

Додатково рекомендується поливати декоративні культури під час посухи. Рясне зрошення необхідно кущам, висадженим поруч зі стіною будівлі. Якщо коренева система розташовується у верхньому шарі ґрунту, бажано регулярно постачати рослину вологою.

Навіщо потрібна мульча

Основна цінність мульчування — збереження вологи, попередження зростання бур'янів, постачання декоративних культур живильними речовинами від органіки, яка розкладається. У зимовий період шар мульчі товщиною 5-10 см оберігає коріння чагарників від вимерзання.

Після прибирання зимового сміття рекомендується поступово нарощувати шар мульчі, починаючи з березня-квітня. У хід йдуть тирса або дрібна тріска листяних, хвойних дерев, солома, свіжоскошена трава, перегній, компост і інші відходи органічного походження. Якщо захід за часом збігається з посухою, перед мульчуванням землю рясно зрошують.

Слід враховувати, що тирса і сіно схильні до утворення цвілі. Тому бажано нарощувати товщину поступово, часто перевертати пласт.

Тирса і хвоя окислюють ґрунт — варто обробити його лужними препаратами.

shutterstock_1899521335 (1).jpg

Чим краще підгодовувати кущі

Обов'язково потрібно підгодовувати декоративні дерева і чагарники — рясно квітуча рослинність споживає підвищену кількість азоту, калію, фосфору, заліза та інших елементів. Нестача харчування одразу позначається на зовнішньому вигляді рослини.

Рекомендується підгодівля сумішшю хелатного добрива "Авангард Квіти, трави" і препарату "Авангард Стимул". Робочий розчин готують з 30 мл першого компонента і 15 мл другого на 5-8 літрів води. Обробка проводиться з початку вегетації, бажано витримувати інтервал до 2 тижнів. За сезон варто повторити захід до 5 разів, не чекаючи, поки нестача поживних елементів буде помітна візуально. Процедура проводиться за температури навколишнього повітря не більше 28°C, у безвітряну погоду вранці або ввечері.

Практикують внесення добрив під корінь рослини і позакореневу обробку (обприскування). Препарати легко розчиняються у воді і вбираються тканинами дерева або чагарнику протягом 5-7 годин.

Інтернет-магазин "Аптека садівника" пропонує стимулятори росту рослин та мікродобрива для підгодівлі садових чагарників у широкому асортименті. Добрива, розроблені компанією "Укравіт Сайенс Парк", максимально підходять для українського клімату і особливостей ґрунту. Досвідчені агрономи завжди готові розповісти садівникам про нюанси догляду за декоративними культурами.

Супутні товари
Авангард (Гулівер) Стимул

Пакування

58.00 грн
Авангард NPK+M/E Квіти, трави

Пакування

8.50 грн
Інферно

Пакування

24.00 грн
Антихрущ 30 мл
24.00 грн
Гарт

Пакування

78.00 грн
Фундазим

Пакування

19.00 грн
АТО Жук

Пакування

47.00 грн
Гудвін

Пакування

51.00 грн
Також вам може бути цікаво:
Хвороби яблуні: профілактика, лікування | Аптека садівника
Обрізка яблуні навесні та восени
Як правильно обрізати яблуню і коли це краще робити – одне із найпоширеніших запитань садівників. Відповідь одна: до початку сокоруху. Тобто можна обрізувати або ранньої весни до набубнявіння бруньок, або восени після того, як обпаде більшість листя.
Найоптимальніший час  кінець лютого – початок березня, щойно відступили морози.Обрізка яблунь не повинна стати для них шоком, тому не захоплюйтесь, обрізуйте не більше третини гілок за рік, а на молодих деревцях й того менше. Краще щороку потроху обрізати, аніж робити велику перерву, а тоді позбавити дерево половини крони.
Хоч і складна ця наука, але цілком по силах кожному дачнику!
Хвороби яблуні: профілактика, лікування | Аптека садівника
Чим підгодувати яблуню навесні перед цвітінням
Потрібно встигнути підготувати рослини до нового сезону, адже рослинам потрібні сили на цвітіння, формування листя, плодоношення
Хвороби яблуні: профілактика, лікування | Аптека садівника
Сорти яблунь: улюблені дерева на десятиліття
Яблуні в саду дають урожай протягом півстоліття, а першими плодами починають радувати вже на 3–4-й рік після посадки. Сорти яблук, поширені в Україні, здебільшого зимові, бо забезпечують нас вітамінами до наступного врожаю. Нижче в статті я розповім про кращі сорти яблунь і за якими характеристиками треба обирати дерева.
Хвороби яблуні: профілактика, лікування | Аптека садівника
Зберігання яблук: всі секрети свіжих фруктів
Кожен садівник, який вирощує яблуні, може впевнено розповісти, як зберігати яблука на зиму. Але я з досвіду знаю, що чимало господарів допускають дрібні помилки в зберіганні та втрачають частину врожаю фруктів.
Пам’ятайте, що успіх зберігання яблук великою мірою залежить від термінів збору врожаю та акуратного зривання плодів з дерева. Вважається, що яблука, зірвані на 3–5 днів пізніше оптимального терміну (тобто більш стиглі), зберігаються на 2–3 місяці менше! Надто зелені, рано зірвані яблука теж довго не зберігаються.
Як же збирати врожай зимових сортів яблук, щоб вони долежали до весни і навіть більше (до 9 місяців)? Про це в статті далі.
Хвороби яблуні: профілактика, лікування | Аптека садівника
Лікбез про хвороби дерев яблуні: чому скручуються листки у яблуні
Навіть досвідчений садівник не завжди знає, від чого листя яблуні скручується човником, що вже казати про початківців. Дуже прикро таке спостерігати на особливо цінних сортах. Листя яблуні скручується, а незабаром засихає, що погано впливає на врожайність.
Давайте розберемося з причинами, чому так відбувається і як можна вилікувати дерево.
Хвороби яблуні: профілактика, лікування | Аптека садівника
Шкідники яблуні: боротьба за урожай
Плодожерка, листовійка, попелиця, щитівка, короїд на яблуні… Це лише невеличкий перелік шкідників, які завдають величезної шкоди деревам у саду, інколи позбавляючи нас половини або всього врожаю.
Садівники вважають боротьбу зі шкідниками основною роботою з догляду за яблунями. Та не всі знають, коли та чим правильно оброблювати дерева від шкідників. Нижче у статті я розповім, як позбутися небажаних комах.
Слід знати, що плодові дерева мають як спільних шкідників, так і притаманних лише певному виду рослини. То яких же комах-шкідників можна побачити здебільшого на яблуні?
Хвороби яблуні: профілактика, лікування | Аптека садівника
Щеплення яблуні: основні прийоми
Знаючи, як правильно щепити яблуню, можна братися до щеплення інших дерев у саду. Якщо ви хочете виростити новий сорт вже на наявному дереві або покращити стійкість яблуні до хвороб, щеплення – найкращий спосіб цього досягти. Коли та як щепити яблуню? 
Найкраще приживляються прищепи навесні. Для весни добре підійде щеплення живцями – частинами визрілих торішніх гілочок. Влітку в липні раджу щеплення вічком – окулірування. Взимку, в січні, можна щепити живцями на одно-дворічних викопаних підщепах для отримання нових саджанців. 
Щеплення яблуні восени не проводять.
Хвороби яблуні: профілактика, лікування | Аптека садівника
Посадка яблуні навесні та восени
Як правильно посадити яблуню, здається, вчити нікого не треба. А що? Викопав собі яму, посадив, полив і чекай три-чотири роки на перший врожай. Та часом навіть досвідчені садівники роблять помилки й деревця повільно приймаються, погано ростуть, так що скуштувати перше яблучко все ніяк не вдається.
Хвороби яблуні: профілактика, лікування | Аптека садівника
Обробка яблунь навесні: обприскування від шкідників та хвороб
Коли ви замислюєтесь, як і чим обприскувати яблуні, пам’ятайте, що це залежатиме від фази росту дерева. За правилами промислового вирощування, яблуні обприскують до 11 разів за сезон, бо це дерево атакують багато шкідників та хвороб: попелиця, плодожерка (гусінь), парша (сірі «веснянки» на плодах), плодова гниль, борошниста роса (білі плями на листі) тощо. Буває таке, що в деякі роки навесні крона рясно вкрита цвітом, а ось восени на дереві залишається лише 10 яблучок. Це знайомо всім садівникам, але багато хто вважає, що винувата погода, мовляв, яблука обсипались через спеку. Насправді у спеку активізуються шкідники, а дощова погода – рай для розвитку хвороб. Тож не стільки погода винувата, як треба вчасно обробляти яблуні від можливих проблем.