Правила догляду за декоративними кущами

Все про догляд за декоративними кущами | Блог Аптека Садівника
Провідний експерт

Багаторічні кущі, такі як ялівець, верес, японський клен, барбарис, глід, перстач не потербують особливого догляду — вони відрізняються невибагливістю до зовнішніх умов у порівнянні з цибулинними або газонними рослинами. Але щоб декоративні чагарники активно розвивалися, радуючи погляд оточуючих, необхідно регулярно доглядати за ними: рихлити і мульчувати ґрунт, проводити косметичну і санітарну обрізку, вчасно і в достатньому обсязі поливати, підгодовувати посадки мінеральним і органічним добривом.

Все про догляд за декоративними кущами | Блог Аптека Садівника

Що дає розпушування грунту

У багатьох декоративних дерев і кущів мережа тонких коренів розташована близько до поверхні ґрунту. Таким чином рослини отримують додаткову порцію вологи, збільшують споживання поживних речовин, повітря. Розпушування проводять на глибину не більше 3 см, щоб не порушити цілісність кореневих відростків.

Одночасно знищують поросль бур'янів, особливо повзучих, в’юнких видів, або які мають розгалужений корінь.

Рекомендації з обрізки

Проводячи обрізку кущів, зазвичай переслідують 3 мети:

- санітарні заходи допомагають оздоровити рослини, видаливши слабкі або уражені комахами гілки;

- обрізаючи зайву поросль, досягають бажаної форми крони;

- контролюючи кількість і якість квітучих гілок можна істотно підвищити урожай.

Для регулярних заходів потрібен набір інструментів:

- секатором видаляють гілки діаметром до 2 см;

- гілкоріз потрібен для обрізки гілок до 3,5 см;

- великі гілки обрізають спеціальною садовою пилкою;

- для зачистки нерівної поверхні зрізу використовують садовий ніж;

- особливими ножицями для саду об'єкту надають бажану форму.

При роботі бажано захищати рукавичками руки, окулярами — очі від травматизму дрібними трісками. "Рани" рослин потрібно обробити садовим варом.

shutterstock_2123660273.jpg

Як правильно поливати садові рослини

Коренева система дорослих дерев і чагарників проникає глибоко в землю, забезпечуючи себе вологою. Але молоді посадки потрібно регулярно поливати впродовж 2 років після пересадки з контейнера. Якщо рослина прижилася добре, дозу поливу зменшують, але захід не припиняють. Молодому кущу достатньо 5-20 літрів води, в залежності від розміру насадження.

Зрошення роблять під корінь струменем без сильного натиску. Необхідно дотримуватись обережності, щоб уникнути розмиву коренів.

Додатково рекомендується поливати декоративні культури під час посухи. Рясне зрошення необхідно кущам, висадженим поруч зі стіною будівлі. Якщо коренева система розташовується у верхньому шарі ґрунту, бажано регулярно постачати рослину вологою.

Навіщо потрібна мульча

Основна цінність мульчування — збереження вологи, попередження зростання бур'янів, постачання декоративних культур живильними речовинами від органіки, яка розкладається. У зимовий період шар мульчі товщиною 5-10 см оберігає коріння чагарників від вимерзання.

Після прибирання зимового сміття рекомендується поступово нарощувати шар мульчі, починаючи з березня-квітня. У хід йдуть тирса або дрібна тріска листяних, хвойних дерев, солома, свіжоскошена трава, перегній, компост і інші відходи органічного походження. Якщо захід за часом збігається з посухою, перед мульчуванням землю рясно зрошують.

Слід враховувати, що тирса і сіно схильні до утворення цвілі. Тому бажано нарощувати товщину поступово, часто перевертати пласт.

Тирса і хвоя окислюють ґрунт — варто обробити його лужними препаратами.

shutterstock_1899521335 (1).jpg

Чим краще підгодовувати кущі

Обов'язково потрібно підгодовувати декоративні дерева і чагарники — рясно квітуча рослинність споживає підвищену кількість азоту, калію, фосфору, заліза та інших елементів. Нестача харчування одразу позначається на зовнішньому вигляді рослини.

Рекомендується підгодівля сумішшю хелатного добрива "Авангард Квіти, трави" і препарату "Авангард Стимул". Робочий розчин готують з 30 мл першого компонента і 15 мл другого на 5-8 літрів води. Обробка проводиться з початку вегетації, бажано витримувати інтервал до 2 тижнів. За сезон варто повторити захід до 5 разів, не чекаючи, поки нестача поживних елементів буде помітна візуально. Процедура проводиться за температури навколишнього повітря не більше 28°C, у безвітряну погоду вранці або ввечері.

Практикують внесення добрив під корінь рослини і позакореневу обробку (обприскування). Препарати легко розчиняються у воді і вбираються тканинами дерева або чагарнику протягом 5-7 годин.

Інтернет-магазин "Аптека садівника" пропонує стимулятори росту рослин та мікродобрива для підгодівлі садових чагарників у широкому асортименті. Добрива, розроблені компанією "Укравіт Сайенс Парк", максимально підходять для українського клімату і особливостей ґрунту. Досвідчені агрономи завжди готові розповісти садівникам про нюанси догляду за декоративними культурами.

Також вам може бути цікаво:
Поширені хвороби волоського горіха | Аптека садівника
Обираємо золоті сорти горіхів
У світі вирощують різні види горіхів залежно від клімату. Волоські горіхи посідають друге місце за популярністю після арахісу (хоча технічно арахіс не горіх). В Україні горіхові сади з недавнього часу стали справжньою золотою жилою, бо з одного дерева можна зібрати понад 100 кг урожаю, а ціна на горіхи стабільно висока. У нашій країні вирощують стільки ж горіхів, як в усіх європейських країнах разом взятих.
До речі, 90% цієї продукції походить із домогосподарств, але скуповують її за низькою ціною через різносортність. Тому найкраще садити найкращі сорти горіхів великоплідних із тонкою шкаралупою та солодким смаком. Низькорослі сорти горіхів привертають увагу садівників завдяки простоті догляду та швидкому отриманню урожаю. Сорти горіхів, які утворюють плоди у перші роки після посадки, називають скороплідними.
Поширені хвороби волоського горіха | Аптека садівника
Як посадити волоський горіх
Ось у моїх сусідів ростуть старі високорослі дерева волоських горіхів, які тінять не лише половину сусідської ділянки, але й 20 метрів мого городу. Сусіди були б раді посадити щось нове, тому постійно запитують про хороші сорти горіху і про те, як правильно висадити горіх.
Садити можна двома способами: посадкою горішка або купованого саджанця.
Поширені хвороби волоського горіха | Аптека садівника
Вирощування горіхів: що треба знати про садових гігантів
Як виростити горіх так, щоб отримати максимальний врожай? Таке запитання доводиться чути від молодих садівників, яких цікавить прибутковість цієї культури. Тут успіх залежить від сортів, які ви збираєтесь висаджувати. Вирощування волоського (грецького) горіха передбачає декілька правил.
Крона класичних сортів виростає заввишки до 15 метрів, отже під час посадки важливо подумати, куди падатиме тінь. Центральний корінь може сягати до 10 м, однак основна маса коренів зосереджена на глибині до півметра. Волоський горіх не любить, якщо поблизу проходять ґрунтові води. Також під горіхом практично не ростуть овочі й трави через специфічні речовини, які виділяє рослина.
Серед садівників, які вирощують горіхи для продажу, популярні такі великоплідні сорти: Бомба (Молдова) – ядро до 30 г, Буковинська бомба – до 20 г. Прикарпатський – до 20 г, Велетень – 10 г, Рясний – 12 г, Урожайний –11 г, Ідеал – 12 г, плодоношення яких починається на 4–5 рік.
Поширені хвороби волоського горіха | Аптека садівника
Система захисту волоського горіха
З цього відео ви дізнаєтеся, як захистити волоський горіх від шкідників, хвороб і бур'янів.
Поширені хвороби волоського горіха | Аптека садівника
Захист культур від попелиці
Ми розберемося які бувають види попелиці, а також розповімо про способи боротьби зі шкідником.

Поширені хвороби волоського горіха | Аптека садівника
Зберігання фруктів: правила і секрети садівників

Умови зберігання фруктів чітко визначені у промислових сховищах, бо в домашніх умовах дотриматися їх непросто. Тим не менш, необхідно знати технологію зберігання фруктів та оптимальну температуру, за якої урожай зберігатиметься довше.

Нижче в статті я розповім, як правильно зберігати яблука, груші, айву, виноград, сливи.

Поширені хвороби волоського горіха | Аптека садівника
Підживлення дерев навесні та восени: обираємо добрива
Підживлення плодових дерев актуально для саджанця трьох-чотирьох років. До цього часу запас поживних речовин, закладених при посадці дерева, вичерпується. І що ближче до початку плодоношення, то важливіше підживлення дерев. Нижче у статті я розповім, як правильно підживлювати дерева, коли це треба робити та які обрати добрива для плодових дерев.
Поширені хвороби волоського горіха | Аптека садівника
Все про крапельний полив саду: автоматичний полив дерев і газону
Автоматичний полив саду – унікальне за простотою та користю рішення для економії сил, часу та води. Крапельне зрошення рослин водою під корінь удвічі економить витрату води, до того ж регулярність зволоження –  запорука хорошого здоров’я рослин. Нижче в статті я розповім про переваги, які має крапельний полив для дерев та як його можна облаштувати.
Поширені хвороби волоського горіха | Аптека садівника
Прилипач – щоб препарати краще діяли

Скільки разів, обробляючи листя винограду розчинами від грибкових хвороб, вам доводилося спостерігати, як рідина швидко стікає і скапує на землю? Якщо до цього додасться ще й вітер, то практично половина препарату стече з рослини. Може, це тому, що листя винограду гладенькі й від нього все відскакує? Але згадайте, ви напевно обприскували і помідори, у яких волохаті листочки, і розчини так само стікали і майже не контактували з рослиною.

Насправді це еволюційна особливість – якби листя намокало повністю кожен раз, коли йде дощ, воно обламувалось би під власною вагою і рослина згодом загинула б. Щоб такого не допустити, природа і придумала подібний механізм. Часто поверхня листової пластини вкрита восковим нальотом, що також захищає рослини від спор грибка й деяких вірусів, а також і від того, щоб будь-яка рідина не затримувалась довго на листку. Агрономи давно придумали, яким способом можна підвищити прилипання препарату до листя і яку користь від цього отримають город і сад – це можна зробити за допомогою прилипача.

Давайте нижче розглянемо найефективніші варіанти сучасних прилипачів.

Поширені хвороби волоського горіха | Аптека садівника
Як позбутися від мурах: на городі, вдома, в саду
Чи знаєте ви, що деякі види мурах мають цілі «ферми» з попелицею, виділеннями якої й харчуються, як молоком. Від такого сусідства у господаря справжній головний біль: пошкоджене листя, ослаблені рослини, зів’ялі квіти, і як наслідок – втрата врожаю. Як позбутися мурах на городі та як вивести їх із дому, якщо вони й там не дають вам спокою?