15 помилок садівників при посадці декоративних культур

Все про посадку декоративних дерев | Блог Аптека Садівника
Провідний експерт

Приживлюваність рослин на новому місці багато в чому залежить від послідовності заходу і дотримання певних правил посадки. Багато садівників, особливо початківців, які просто не знають, як забезпечити культурам гідні умови при посадці. Торгова марка "Аптека Садівника" із задоволенням ділиться важливою інформацією, щоб запобігти помилкам, які зустрічаються найчастіше.

Все про посадку декоративних дерев | Блог Аптека Садівника

Як визначити оптимальний термін посадки?

У кожної садової культури своя фаза розвитку, тому важливо дотримуватися оптимального терміну посадки, коли рослина "прокидається" та готова рости і розвиватися.

У південних областях України рослини в контейнерах можна висаджувати у відкритий ґрунт, як тільки встановиться стабільно тепла температура повітря вдень і вночі. Якщо у саджанців відкрита коренева система, бажано перенести термін посадки на кінець листопада.

У центральних і північних областях декоративні рекомендується висаджувати ранньою весною, до початку руху соків і розпускання бруньок. Краще приживаються рослини, у яких коріння надійно закрите.

Як правильно підготувати посадкову яму?

Місце для посадки декоративних культур потрібно готувати заздалегідь. Деревам і великим чагарникам необхідна простора лунка, ширина якої не менше 70х70 (см), глибина — від 50 см. Коріння повинно вільно розташовуватися в поглибленні. Розмір ямки для культур, які висаджують з грудкою землі, збільшують приблизно на 30 см по колу.

Рекомендується збільшити площу і висоту лунки в 2 рази, якщо передбачається розбити сад на місці знесених будівель. Бажано повністю замінити викопаний ґрунт сумішшю дернової землі і перегною.

Якщо посадка передбачається навесні, яму готують пізньої осені. У літній період посадку планують за 2-3 тижні, а восени — не раніше, ніж за 1 місяць.

Чи можна змішувати вийняту з ями землю?

Родючий шар ґрунту займає приблизно 20-25 см. При підготовці посадкового поглиблення не варто використовувати нижній, збіднений за складом пласт. Додатково необхідно додати живильний субстрат з перегною або перепрілого компосту. Орієнтовна норма при посадці саджанців-дерев становить 10-20 кг, для чагарників вистачить 6-8 кг, квітам варто додати 2-3 кг.

Як діє на коріння свіжий гній?

Свіжозібрані відходи життєдіяльності домашніх тварин категорично не можна додавати у посадкову канавку. Процес перетворення гною у перегній супроводжується високою температурою. У результаті коріння молодого саджанця просто "згоряють", а вся рослина всихає.

Особлива обережність потрібна при внесенні пташиного посліду. Не рекомендується оперувати сухим продуктом — сировину замочують у воді (пропорція: 1 частина посліду на 10 частин води) і залишають для бродіння. Готовий розчин використовують в якості рідкої підгодівлі, розвівши з водою у співвідношенні 1:10.

Навіщо потрібен дренаж?

Коренева система будь-якої рослини повинна насичуватися киснем, що надходить з повітря. Важкий глинистий ґрунт практично не пропускає газ. Виправити ситуацію допомагає дренаж, поміщений у нижньому відділі посадкової ями. Можна використовувати биті шматки цегли, керамзит, річкову гальку, щебінь середніх фракцій. Рекомендується насипати шар не менше 10 см. Такі ж заходи допомагають при підвищеній вологості ґрунту в низинних або болотистих ділянках.

Як обробити пошкоджені ділянки коренів?

У підготовленого до посадки саджанця потрібно уважно оглянути корінці. Всі надірвані і подряпані частини рекомендується акуратно відрізати гострим секатором, щоб ліквідувати вогнища ураження пліснявою і гниллю. "Ранки" варто присипати золою або товченим деревним вугіллям для знезараження.

Оптимальна глибина для шийки кореня

Місце з'єднання стовбура дерева (куща) або стебла квітки з корінням — коренева шийка — у кожної рослини розташовується на неоднаковій глибині. Наприклад, батіг клематиса для кращого росту рекомендується заглибити до 10 см у ґрунт. На 2-3 см нижче поверхні ґрунту розміщують кореневу шийку деяких багаторічників: герань, астільба, гейхера. Зазвичай же кореневу шийку розташовують на рівні ґрунтової поверхні.

Користь обрізки

Посаджена рослина перебуває у стані стресу. Обрізка слабких або пошкоджених паростків і гілочок забезпечує краще живлення і постачання вологою. Рекомендується залишити 3-5 скелетних гілок, на яких розташовані не більше 7 бруньок. У квіткових саджанців слід видалити всі тонкі, у порівнянні з іншими, паростки.

Чим краще обробити кореневу систему саджанців?

Раніше для поліпшення приживлюваності коріння обробляли глиняною "бовтанкою". Розчин готується з природного матеріалу до густоти сметани, щоб субстанція затримувалася на кореневих відростках, а не стікала. На відро суміші додають 1 кг повністю перепрілого коров'ячого гною і стимулятор росту, використовуючи дозування за інструкцією. Народний метод досить трудомісткий, інгредієнти розчину не завжди є під рукою.

Набагато простіше і надійніше проводити стимулюючу прискорений розвиток обробку сучасними високоефективними препаратами. Інтернет-магазин "Аптека Садівника" пропонує комплексне добриво для декоративних рослин і квітів "Авангард NPK+M/E Квіти, трави". Воно містить набір усіх корисних речовин, які допомагають рослині подолати важкий період, сприяють повноцінному розвитку наземної і підземної частини. Потрібно розчинити добриво у 10 літрах води, занурити кореневу систему в приготований за інструкцією розчин і витримати 3-4 години.

Якщо рослина сильно ослаблена, варто "розбудити" її, додавши до рідини стимулятор "Авангард Стимул" в нормі 100 мл на 10 л води, який буде поліпшувати ефективність добрива. Насіння або саджанці просушити у провітрюваному приміщенні та висадити (висіяти) у ґрунт. Залишок розчину добрива рекомендується розчинити в 10 літрах води та полити ним висаджені декоративні культури.

Як правильно організувати полив?

За кілька годин до висадки рослини рекомендується ретельно полити яму під саджанець. Намоклий ґрунт трохи осідає, завдяки чому можна запобігати зайвому заглибленню шийки кореня. Також ліквідовуються підземні пустоти, при наявності яких коріння може усохнути.

Збереження цілісності кореневої системи

Якщо деревце, кущ або квітка купується із закритою кореневою системою, бажано не пошкодити грудку при посадці. Рекомендується рясно полити рослину прямо в контейнері. Потім, притримуючи за стовбур або стебло, акуратно перевернути ємність і, постукуючи по днищу, вийняти вміст. Можна розрізати контейнер, якщо коріння проросле в отвори тари і не виходить вийняти рослину, не пошкодивши кореневі відростки.

Після посадки потрібно ще раз полити рослину, щоб грудка змішалася з навколишнім ґрунтом.

Навіщо встановлювати опори?

В Україні досить часто дме сильний вітер. Тому бажано підв'язати високе деревце або ліану до двох опор. Стовпчики готують одночасно з ямою.

Захід попереджає облом стебла або обрив коріння не зміцнілої рослини в перший рік на новому місці.

Що дає мульча?

Мульчування ґрунту натуральними компонентами оберігає коріння рослини від пересихання. Можна використовувати солому, траву, хвою, відходи деревини (подрібнена кора, тирса, дрібні гілки). Шар близько 10 см присікає зростання бур'янів. Рекомендується враховувати — хвойні відходи і торф підвищують кислотність ґрунту.


Як оформити укриття від зимових морозів?

Необхідно вкривати молоді насадження у зимовий період. Можна використовувати підручні предмети — обгортання стволу папером, картоном, старим одягом. Поверх бажано зробити обмотку плівкою.

Ділянку з квітами-багатолітниками зручно вкривати матами з соломи, стебел кукурудзи, очерету. Декоративний чагарник добре зберігається при високому підгортанні ґрунтом або перегноєм.

Невеликий кущ або ліану можна накрити лапами ялини або сосни — укриття пропускає вологу і повітря, але захищає від морозу. Також крону загортають агроволокном.

Чи варто враховувати умови вирощування декоративних рослин?

Кожна рослина вимагає певних умов, які бажано враховувати при виборі і посадці. Забезпечення сонячного місця зростання, півтіні або майже повної відсутності освітлення — від цих нюансів залежить "здоров'я" саджанця. Також важливі водний достаток або посухостійкість, комфортна температура навколишнього повітря, безконфліктне сусідство з іншим "населенням" саду й інші подібні фактори.

Необхідно постійно підвищувати свій рівень знань щодо примх улюблених рослин, читаючи спеціальну літературу, переглядаючи відео. На сайті інтернет-магазину "Аптека Садівника" також можна отримати детальну експертну консультацію про те, як правильно посадити і доглядати за декоративними рослинами.

Супутні товари
Авангард NPK+M/E Квіти, трави

Пакування

8.50 грн
Авангард (Гулівер) Стимул

Пакування

58.00 грн
Авангард Гроу Аміно

Пакування

64.00 грн
Антихрущ

Пакування

16.00 грн
Інферно

Пакування

24.00 грн
Гарт

Пакування

78.00 грн
Віоліс

Пакування

595.00 грн
Флористін

Пакування

109.00 грн
Також вам може бути цікаво:
Зберігання яблук на зиму: рекомендації | Аптека Садівника
Обрізка яблуні навесні та восени
Як правильно обрізати яблуню і коли це краще робити – одне із найпоширеніших запитань садівників. Відповідь одна: до початку сокоруху. Тобто можна обрізувати або ранньої весни до набубнявіння бруньок, або восени після того, як обпаде більшість листя.
Найоптимальніший час  кінець лютого – початок березня, щойно відступили морози.Обрізка яблунь не повинна стати для них шоком, тому не захоплюйтесь, обрізуйте не більше третини гілок за рік, а на молодих деревцях й того менше. Краще щороку потроху обрізати, аніж робити велику перерву, а тоді позбавити дерево половини крони.
Хоч і складна ця наука, але цілком по силах кожному дачнику!
Зберігання яблук на зиму: рекомендації | Аптека Садівника
Чим підгодувати яблуню навесні перед цвітінням
Потрібно встигнути підготувати рослини до нового сезону, адже рослинам потрібні сили на цвітіння, формування листя, плодоношення
Зберігання яблук на зиму: рекомендації | Аптека Садівника
Сорти яблунь: улюблені дерева на десятиліття
Яблуні в саду дають урожай протягом півстоліття, а першими плодами починають радувати вже на 3–4-й рік після посадки. Сорти яблук, поширені в Україні, здебільшого зимові, бо забезпечують нас вітамінами до наступного врожаю. Нижче в статті я розповім про кращі сорти яблунь і за якими характеристиками треба обирати дерева.
Зберігання яблук на зиму: рекомендації | Аптека Садівника
Хвороби яблунь
Яблуня посідає почесне місце у саду кожного господаря ще з давніх давен. Проте вона часто піддається атаці різних хвороб, і щоб отримати щедрий врожай, необхідно постійно оглядати свої рослини й оперативно реагувати при появі перших симптомів.
Нижче в статті я розповім про найбільш поширені хвороби яблуні, включаючи хвороби кори яблунь.
Зберігання яблук на зиму: рекомендації | Аптека Садівника
Лікбез про хвороби дерев яблуні: чому скручуються листки у яблуні
Навіть досвідчений садівник не завжди знає, від чого листя яблуні скручується човником, що вже казати про початківців. Дуже прикро таке спостерігати на особливо цінних сортах. Листя яблуні скручується, а незабаром засихає, що погано впливає на врожайність.
Давайте розберемося з причинами, чому так відбувається і як можна вилікувати дерево.
Зберігання яблук на зиму: рекомендації | Аптека Садівника
Шкідники яблуні: боротьба за урожай
Плодожерка, листовійка, попелиця, щитівка, короїд на яблуні… Це лише невеличкий перелік шкідників, які завдають величезної шкоди деревам у саду, інколи позбавляючи нас половини або всього врожаю.
Садівники вважають боротьбу зі шкідниками основною роботою з догляду за яблунями. Та не всі знають, коли та чим правильно оброблювати дерева від шкідників. Нижче у статті я розповім, як позбутися небажаних комах.
Слід знати, що плодові дерева мають як спільних шкідників, так і притаманних лише певному виду рослини. То яких же комах-шкідників можна побачити здебільшого на яблуні?
Зберігання яблук на зиму: рекомендації | Аптека Садівника
Щеплення яблуні: основні прийоми
Знаючи, як правильно щепити яблуню, можна братися до щеплення інших дерев у саду. Якщо ви хочете виростити новий сорт вже на наявному дереві або покращити стійкість яблуні до хвороб, щеплення – найкращий спосіб цього досягти. Коли та як щепити яблуню? 
Найкраще приживляються прищепи навесні. Для весни добре підійде щеплення живцями – частинами визрілих торішніх гілочок. Влітку в липні раджу щеплення вічком – окулірування. Взимку, в січні, можна щепити живцями на одно-дворічних викопаних підщепах для отримання нових саджанців. 
Щеплення яблуні восени не проводять.
Зберігання яблук на зиму: рекомендації | Аптека Садівника
Посадка яблуні навесні та восени
Як правильно посадити яблуню, здається, вчити нікого не треба. А що? Викопав собі яму, посадив, полив і чекай три-чотири роки на перший врожай. Та часом навіть досвідчені садівники роблять помилки й деревця повільно приймаються, погано ростуть, так що скуштувати перше яблучко все ніяк не вдається.
Зберігання яблук на зиму: рекомендації | Аптека Садівника
Обробка яблунь навесні: обприскування від шкідників та хвороб
Коли ви замислюєтесь, як і чим обприскувати яблуні, пам’ятайте, що це залежатиме від фази росту дерева. За правилами промислового вирощування, яблуні обприскують до 11 разів за сезон, бо це дерево атакують багато шкідників та хвороб: попелиця, плодожерка (гусінь), парша (сірі «веснянки» на плодах), плодова гниль, борошниста роса (білі плями на листі) тощо. Буває таке, що в деякі роки навесні крона рясно вкрита цвітом, а ось восени на дереві залишається лише 10 яблучок. Це знайомо всім садівникам, але багато хто вважає, що винувата погода, мовляв, яблука обсипались через спеку. Насправді у спеку активізуються шкідники, а дощова погода – рай для розвитку хвороб. Тож не стільки погода винувата, як треба вчасно обробляти яблуні від можливих проблем.