Декоративні листяні та хвойні дерева

Блог
Хвороби і шкідники хвойних рослин
Дізнаємося про хвороби та шкідників хвойних культур
Провідний експерт
Детальніше
Блог
Хвойні рослини: підготовка до зими
Поговоримо про важливі агрозаходи, які потрібно здійснити восени.
Провідний експерт
Детальніше
Блог
15 помилок садівників при посадці декоративних культур

Приживлюваність рослин на новому місці багато в чому залежить від послідовності заходу і дотримання певних правил посадки. Багато садівників, особливо початківців, які просто не знають, як забезпечити культурам гідні умови при посадці. Торгова марка "Аптека Садівника" із задоволенням ділиться важливою інформацією, щоб запобігти помилкам, які зустрічаються найчастіше.

Провідний експерт
Детальніше
Блог
Як правильно доглядати за декоративними рослинами

Кожному садівникові хочеться, щоб пишні пахощі плодових і декоративних культур не припинялися якомога довше. Але з початком літа починаються клопоти по догляду за багаторічними і однорічними квітами, фруктовими, ягідними деревами і кущами. Роботи на садовій ділянці завжди дуже багато. Тому потрібно так організувати свою діяльність, щоб мінімізувати матеріальні і часові витрати. Кваліфіковані експерти-агрономи інтернет-магазину "Аптека Садівника" завжди готові поділитися секретами того, як краще підгодовувати і поливати насадження.

Провідний експерт
Детальніше
Блог
Літні посадки плодових і декоративних рослин

Традиційний метод осінньо-весняних посадок застарів з розвитком контейнерного вирощування декоративних і плодових культур. Сьогодні на споживчому ринку представлена маса саджанців рослин із закритою кореневою системою, у переважній більшості контейнерного типу. Нова технологія дозволяє контролювати зростання і розвиток посадкового матеріалу від насіння до відповідності товарного вигляду.

Інтернет-магазин "Аптека Садівника" пропонує ефективні препарати, що допомагають молодим рослинам акліматизуватися на новому місці, підвищити родючість ґрунту. Також бажано організувати захист саджанців від профільних шкідників, уберегти від заростання бур'янами. Наші досвідчені агрономи безкоштовно консультують клієнтів про те, як без проблем вирощувати влітку декоративні рослини в саду.

Провідний експерт
Детальніше
Блог
Правила догляду за декоративними кущами

Багаторічні кущі, такі як ялівець, верес, японський клен, барбарис, глід, перстач не потербують особливого догляду — вони відрізняються невибагливістю до зовнішніх умов у порівнянні з цибулинними або газонними рослинами. Але щоб декоративні чагарники активно розвивалися, радуючи погляд оточуючих, необхідно регулярно доглядати за ними: рихлити і мульчувати ґрунт, проводити косметичну і санітарну обрізку, вчасно і в достатньому обсязі поливати, підгодовувати посадки мінеральним і органічним добривом.

Провідний експерт
Детальніше
Блог
Жива огорожа (живопліт)

Жити в гармонії з природою допомагає паркан із рослин, висаджених по периметру дачної ділянки на певній відстані. Листопадні, хвойні та вічнозелені чагарники для живої огорожі вперше стали використовуватися в садовому дизайні у Франції початку 18 століття. Тільки багатії могли найняти досвідченого садівника, щоби виростити й сформувати рослинну огорожу для своїх великих угідь. За довговічністю експлуатація живоплоту набагато перевищує використання кам’яних, дерев’яних і інших споруд.

Підібрати рослини для живоплоту відповідно до різновиду ґрунту, виділеного місця на ділянці, кліматичних особливостей регіону України допомагають експерти інтернет-магазину «Аптека Садівника». Надаються безкоштовні консультації про те, як забезпечити правильний догляд за огорожею.
Провідний експерт
Детальніше
Блог
Система захисту листяних і хвойних насаджень
З цього відео ви дізнаєтеся, як захистити культурні рослини від шкідників, хвороб і бур'янів.
Провідний експерт
Детальніше

Декоративні листяні та хвойні дерева для посадки в саду

Створити куточок живої природи на дачі допомагає посадка декоративних дерев. Розміщення рядами уздовж алей і доріжок, живоплотом по периметру ділянки, композицією або поодиноко, багаторічні культури виконують кілька корисних функцій:

● своїм зовнішнім виглядом освіжають і прикрашають ландшафт;

● очищають навколишнє повітря, насичуючи його киснем;

● захищають від поривів вітру плодові й овочеві культури;

● дають змогу садівникам ніжитися в створюваній тіні;

● служать природною перешкодою для пилу;

● затуляють те, що відбувається в саду від сторонніх очей.

Під час вибору декоративних дерев для саду рекомендується враховувати не тільки власні уподобання, а й:

- кліматичні умови регіону;
- характеристики ґрунту;
- морозостійкість рослин;
- площу дачної ділянки;
- близькість залягання ґрунтових вод;
- висоту дорослих дерев;
- величину щорічного приросту.

Методом обрізки та формування крони можна надати рослині практично будь-яку форму.

Декоративність листопадних, хвойних, плодових дерев можна поліпшити, якщо забезпечити правильний догляд за культурами, захистити їх від нашестя шкідників, поширених хвороб. Інтернет-магазин «Аптека Садівника» пропонує унікальні засоби захисту рослин, розроблені українськими вченими.

Як вибрати відповідні декоративні дерева для саду

В оформленні садової ділянки можна використовувати різні багаторічні рослини. Бажано, щоби декоративні дерева для саду вдало вписувалися в навколишній ландшафт по висоті, потребам в освітленні та вологи, умовах вирощування. Підбираючи екземпляри для створення гармонійних композицій, варто враховувати форму листя, величину й зігнутість гілок, час і щедрість цвітіння, форму й забарвлення плодів. Ансамблі з високорослих дерев (береза, тополя, вільха, липа) можна вирощувати на ділянках великої площі.

Для невеликих (приблизно 6–10 соток) ділянок підійдуть карликові, штамбові види дерев, які можна вирощувати в горщиках. Висота культур не перевищує 2,5 метра. Зручно складати нові композиції, просто переставляючи вазони на інше місце.

Рекомендується використовувати декоративні квітучі дерева 3–4 подібних або контрастних відтінків. Різноманіття забарвлень створює хаос, дисгармонію.

Способи посадки та вирощування декоративних дерев

Саджанці декоративних культур реалізуються із закритою або відкритою кореневою системою. У першому випадку для посадки декоративних дерев вибирають будь-який період, крім зими. Необхідно скласти посадковий план, де розраховано відстань між рослинами з урахуванням висоти й товщини стебла дорослої культури. Перед посадкою не варто поливати саджанець, щоби було простіше витягти корінь із контейнера. Параметри посадкової ями роблять на 10–20 см більше розмірів контейнера, щоби засипати трохи землі з рослиною підготовленим субстратом. Бажано утрамбувати ґрунт навколо саджанця й рясно полити посаджене деревце.

Якщо коріння відкрите, варто обережно звільнити їх і оглянути стан кореневої системи. Рекомендується обрізати пошкоджені частини кореневих відростків. У підготовленій ямі насипати горбик землі, на якому ретельно розправити коріння рослини, засипати суміш землі та ущільнити пристовбурні кола. Рослину поливають водою (10 літрів). Грунт навколо рослини ретельно проливають розчином препарату «Антихрущ», що знищує ґрунтових шкідників.

У разі ретельного дотримання рекомендацій по догляду за культурами, успішне вирощування декоративних дерев забезпечено.

Хвороби декоративних дерев

У процесі росту та вегетації багаторічні культури уражаються грибковою, бактеріальною, вірусною інфекцією. Найбільш поширені грибкові хвороби хвойних — снігове шютте, низинне, буре, звичайне, сіре й інші різновиди. Хвоя молодих або пошкоджених рослин покривається жовто-бурими плямами різної величини. Поступово голки відмирають і осипаються. Не варто чекати, поки небезпечна хвороба декоративних дерев пошириться на всю ділянку. Вчасно вжиті заходи профілактичного й лікувального характеру зупиняють ураження. Необхідно обробляти посадки фунгіцидами «Інферно», «Гарт», проводячи за сезон до 4 обробок. Також небезпечною хворобою хвойних насаджень вважається пухирчаста іржа. Захворювання розвивається повільно, але на другий-третій рік може спричинити до всихання та загибелі всієї рослини.

Справжній бич листяних насаджень — борошниста роса, яка вражає молоді дерева віком до 5 років. Листя й пагони скручуються і всихають. Рослини відстають у рості та гинуть. Профілактична обробка декоративних рослин фунгіцидами «Фундазим», «Захисник», «Інферно» 2–3 рази за сезон запобігає ураженню культур грибковими хворобами.

Шкідники декоративних дерев

Великих збитків посадкам наносять комахи шкідники і їх личинки, які пошкоджують соковите молоде листя і хвою. Найбільш поширені шкідники декоративних дерев:

 1. Рудий сосновий пильщик поїдає молоду і стару хвою різновікових дерев. Самка відкладає до 150 яєць, кожна личинка, що вилупилася, з’їдає по 20–30 голок.
 2. Міль туї (гусениці) поїдає зелень різних сортовидів туї та ялівцю. Найбільше страждають молоді рослини, листя яких втрачають декоративність.
 3. Справжні й несправжні щитівки захищені твердим панциром від зовнішніх впливів довкілля. Комахи пошкоджують листя й пагони декоративних культур, унаслідок чого рослини гинуть упродовж декількох років.
 4. Гусениці самшитової вогнівки вигризають листові пластини самшитуових і інших листяних культур. Рослина покривається павутиною, під якою розмножуються шкідники. За лічені години від зелені залишаються одні прожилки та живці, дерева гинуть..
 5. Попелиця висмоктує сік із листя й пагонів молодих рослин. Колонії комах покривають крону дерев, сприяючи усиханню зелені та верхівок гілок.

Для знищення шкідників і в якості профілактики в період перельоту комах проводять обприскування декоративних дерев препаратами «Антиколорад Макс», «Гудвін», «АТО Жук», «Колібріс», «Жук ОФФ» та іншими. Можна поєднувати процедуру з підгодівлею, обробкою фунгіцидами, стимуляторами росту.

Хвойні дерева

У холодний період року в листяних рослин оголюються гілки — опадає барвисте листя. Виручають декоративні хвойні дерева густа хвоя, яких оригінально виглядає на тлі білого снігу або зів’ялої трави. Рослини відрізняються повільним зростанням і тривалим періодом життя (до 400 років). Композиції з культур висаджують уздовж центральних доріжок, біля входу в будинок, по периметру ділянки в якості живого огородження. Використовують високорослі хвойні декоративні дерева для групових і сольних “ансамблів”. Під час посадки варто враховувати чинник характерної висоти дерева в дорослому стані, обсяг стовбура, розмах гілок крони. Правильний розрахунок комфортної відстані між культурами допомагає уникнути загущення посадок у майбутньому. Наприклад, розмір саджанця ялинки Вільсона в однорічному віці — усього 10–15 см. Доросле дерево виростає до 40–50 метрів заввишки з діаметром стовбура до 1,3 метра.

Види хвойних для саду

Найбільш затребувані в Україні такі високорослі види хвойних рослин для саду:

 1. Ялина виростає до 30 метрів за 300–400 років. Висаджують культуру, як живопліт навколо саду. Можна зробити декоративний заслін від північного вітру. Запах хвої сприятливо впливає на нервову й серцево-судинну системи людини. Під час посадки варто оберігати коріння саджанця від обдування їх вітром і сонячного світла.
 2. Справжній кедр виростає до 40–50 метрів за кілька століть. Перші плоди шишки вистигають через 50–70 років після посадки. Селекціонерами виведені декоративні скоростиглі сорти з кроною красивих відтінків зеленого кольору. Отримати перший урожай смачних горішків можна на 4–5 рік. Висота декоративних рослин змінюється в межах 5–10 метрів.
 3. Красуню сосну часто вибирають для ландшафтного озеленення. Окреме дерево формує потужний стовбур із широкою кроною. Невибагливі рослини поширені практично повсюдно. Виведено оригінальні види хвойних для саду з укороченим стовбуром, плакучою кроною, різнокольоровими голками.
 4. Ялиця в природних умовах може рости приблизно 400 років, досягаючи у висоту 50 метрів. Плоскі голки пофарбовані у відтінки сизого, блакитного, зеленого, сірого кольору, часто з восковим нальотом. М’яка зелень виділяє приємний хвойний аромат. Селекціонерами окультурені багато різновидів рослини. Декоративні відрізняються висотою до 3 метрів, пірамідальною кроною.
 5. Кипарис характеризується надзвичайно повільним зростанням. 5 літня рослина досягає висоти 1,5 метра. Дикі види ростуть до 40–50 метрів, середній зріст садових дерев 2–2,5 метра. М’яка ароматна зелень забарвлена ​​в різні кольори: зелений, жовтий, блакитний, сріблястий.
 6. Модрина — листопадне дерево, яке скидає річний наряд восени. У природі культура досягає 30–40 метрів висоти, а діаметр стовбура може збільшуватися до 1 метра. Селекціонерами виведено безліч карликових садових рослин, гранична висота яких 2,5–3 метра.

Низькорослі хвойні декоративні дерева:

 1. Вічнозелені кущі туї особливо часто використовуються для декорування садових ділянок. Бувають високорослі сорти (до 8–10 метрів) і карликові, зростання яких не перевищує 2,5 метри. Повільно зростаюча декоративна хвойна рослина (щорічний приріст 15–25 см) використовується в якості живої огорожі, в одиночних або групових ансамблях.
 2. Шкірясте листя самшиту радує зеленню круглий рік. Рослина ідеально переносить стрижку, даючи змогу створювати химерні форми та скульптури. Повільне зростання сприяє збереженню отриманих фігур тривалий період.
 3. Криптомерія (японський кипарис) карликових сортів виростає висотою до 2 метрів зі щорічним приростом приблизно 5 см. Рослина відрізняється підвищеною морозостійкістю (до -33°C). Потрібен своєчасний полив, дерево погано переносить тривалу посуху.

Догляд за хвойними деревами

За хвойними деревами догляд полягає у своєчасному поливі, прополюванні, розпушуванні й мульчуванні пристовбурних кіл. Щоб ажурна зелень зберігала довше свій оригінальний зовнішній вигляд, культури варто підгодувати комплексним добривом «Авангард Гроу Аміно».

Листяні дерева

Красу й оригінальність дачній ділянці приносять різні види декоративних листяних дерев, висаджених групою або поодиноко. Високі рослини з вузьким типом крони висаджують уздовж периметра саду, щоби захистити ділянку своєрідним живим парканом. На маленькій площі дачі вибирають карликові деревця в контейнерах або вазонах.

Поширені декоративні листяні дерева для саду

 1. Липа виростає приблизно 30 метрів заввишки. Цвітіння починається з 20 річного віку. Овальної форми крона добре переносить стрижку. Культура погано сприймає брак вологи, потрібен регулярний полив.
 2. Білий стовбур берези помітний здалеку. Під час цвітіння на пониклих гілках утворюються довгі сережки. Доросле дерево досягає заввишки 30–35 метрів, діаметр стовбура — 60–80 см. Береза ​​росте в нашій країні повсюдно, добре переносить посуху й зимові морози. У садових умовах живе до 150 років.
 3. Тополю частіше використовують пірамідального виду, який не випускає пух. Високе дерево (25–30 метрів) утворює розкидисту крону діаметром 4–5 метрів. Потужний корінь утримує вертикальне положення рослини, навіть за сильного вітру. Гілки спрямовані вгору і притиснуті до стовбура. Недолік для садового дизайну — буйно росте коренева поросль.
 4. Граб — листопадне дерево заввишки 10–25 метрів. Повільне зростання дає змогу використовувати підстрижену культуру в різних “ансамблях” соло або спільно з декількома рослинами. Також оригінально виглядають декоративно листяні дерева під час формування живого огородження.
 5. Бук Європейський виростає до 30 метрів заввишки. Рослина добре піддається формуванню крони, обрізі та стрижці. Бук часто використовують для «побудови» живоплоту, яка навіть після листопаду виглядає міцно й надійно.
 6. Декоративні клени загалом вважаються осінніми красенями — п’ятилопатеве листя набуває фантастичного забарвлення жовтих, червоних, сріблястих відтінків. Площа крони досягає 20 метрів у діаметрі, а висота дорослих рослин наближається до позначки у 25 м. Якщо територія ділянки невелика, варто звернути увагу на чагарникову форму татарської або надрічкової рослини, яку можна стригти. Міні деревця дланевидного, віяльного, трикольорового типу відрізняються асиметричною вигнутою формою стовбура і крони, що дає змогу відтворити японський стиль на своїй дачі.

Догляд за листяними рослинами

Необхідно організувати правильний догляд за листяними деревами:

● знищувати бур’янисту рослинність у зоні поширення кореневої системи;

● рясно поливати дерева в період тривалої відсутності опадів;

● захищати культури від профільних комах шкідників і поширених захворювань;

● регулярно підживлювати рослини поживними речовинами.

Тоді деревця будуть довше радувати садівників унікальними забарвленнями, ніжною ажурною кроною, химерними фігурками після стрижки.

Декоративні квітучі дерева

Справжньою окрасою саду стають декоративні квітучі дерева. Здається, весь світ наповнюється солодкуватим ароматом весняного відродження.

 1. Період цвітіння сакури триває 10–14 днів. Дерева з Японії прекрасно приживаються на території нашої країни. Часто зав’язі не утворюються.
 2. Квіти на магнолії розквітають до появи листочків. Стійкий аромат поширюється навколо дерева. Рослина невибаглива до умов зростання.
 3. Декоративні свічки каштана розміром 5–15 см огортають високу рослину (до 50 метрів) білим або рожевим пахучим покривалом. Цвітіння триває 2–3 тижні.
 4. Красуня павловнія, вирощування якої стало модним захопленням багатьох садівників, вимагає додаткового поливу й підгодівлі під час цвітіння. Великі й численні суцвіття повністю покривають рослину, перетворюючи її в ароматний букет.
 5. У світі налічується понад 500 видів акації, висота якої варіюється від 2 до 40 метрів. У період цвітіння запашні грони можуть фарбуватися в жовті, білі, рожеві, червоні, бузкові відтінки. Різноманітність квітучих декоративних дерев залежить від сорту й місцевості вирощування. Гілки дерева вкриті жорсткими колючками, що допомагають подолати відсутність вологи.

Декоративні плодові дерева

Грамотно розміщений плодовий сад може надати особливу чарівність садовій ділянці будь-якої площі. Не тільки плодоносні, а й декоративні фруктові дерева відмінно вписуються в садовий дизайн:

 1. Яблуня Недзвецького навесні покривається великими рожевими або бузковими квітами із запашним запахом. Листя відрізняються витонченою формою й пурпуровим забарвленням. Дрібні яблучка декоративного плодового дерева вважаються неїстівними. Середня висота рослини — 8 метрів.
 2. Яблуня Ягідна чарівна не тільки в період цвітіння, але і восени. Обвішані бордовими плодами, розміром із вишню, дерево виглядає декоративно й оригінально.
 3. Сорти сливи Мультиплекс, Китайська Махрова, Нігра, Танюша радують яскравими кольорами квітів, плодів і листя.
Якими деревами прикрасити дачну ділянку, кожен садівник вибирає відповідно до свого смаку й переваг. Щоб створити природний куточок у саду, варто організувати правильний догляд за рослинами.