Захист пасльонових культур (картопля, томати, перець солодкий, баклажани)

Захист пасльонових культур  (картопля, томати, перець солодкий, баклажани)
Провідний експерт

В даному розділі Ви дізнаєтеся, які шкідники та хвороби завдають шкоди Вашому врожаю.

Захист пасльонових культур  (картопля, томати, перець солодкий, баклажани) ОСНОВНІ ШКІДНИКИ

vedmedka1.pngvedmedka.png

КАПУСТЯНКА ЗВИЧАЙНА (ВЕДМЕДКА)

Поширення: по всій території України, особливо на добре зволожених ґрунтах із високим вмістом гумусу.

Культури, які пошкоджує: овочеві, плодово-ягідні, декоративні та сільськогосподарські.

Шкоди завдають: личинки, дорослі особини (імаго).

Характер пошкодження: личинки та дорослі особини пошкоджують висіяне насіння, підгризають підземні частини коріння, знищують сходи та вигризають дупла в бульбах і коренеплодах.

Розвиток: капустянка живе в ґрунті, на поверхні з’являється рідко, зазвичай у вечірній час. Гарно плаває та здатна перелітати на невеликі відстані в нічний час. Масовий вихід із ґрунту спостерігається при температурі +12…+15°C. Після спарювання самка викопує земляну камеру глибиною 10-20 см та відкладає 100-360 яєць. Ембріональний розвиток яєць триває 10-20 днів, при цьому вологість ґрунту повинна становити 100%. Відродження личинок відбувається в червні-липні. Личинки риють підземні ходи та мігрують в ґрунті. Починаючи з другого віку, вони живляться корінням рослин, вигризають дупла в коренеплодах моркви, буряка, бульбах картоплі та ін. В серпні-вересні популяція шкідника складається з личинок (3-4 віку) і дорослих комах, однак до місць зимівлі переходить лише частина молодих личинок.

Плодючість: до 360 яєць.

Кількість поколінь: 1 (повний цикл розвитку триває 1.5-2 роки).

Зимуюча стадія: дорослі особини, німфи та личинки в ґрунті, скупченнях гною чи перегною (дорослі особини на глибині 50-100 см, личинки – 20-50 см).

Заходи захисту: обробка посадкового матеріалу протруйниками: Антихрущ – картопля (10 мл на 5 л води – обприскування ґрунту), овочеві (10 мл на 1 л води – замочування кореневої системи), АС-Селектив, АС-Селектив +  Авангард Комплекс Картопля – картопля (30 мл на 400-500 мл води на 30 кг бульб – протруювання), овочеві (10 мл на 1 л води – замочування кореневої системи), Матадор – картопля (60 мл на 800-1000 мл на 60 кг бульб - протруювання), овочеві (10 мл на 1 л – замочування кореневої системи), АС-Кольд Дуо - картопля (20 мл на 500 мл води на 30 кг бульб - протруювання), овочеві (10-15 мл на 1 л води - замочування).
koloradskiy_zhuk1.pngkoloradskiy_zhuk.png

КОЛОРАДСЬКИЙ ЖУК

Поширення: по всій території України.

Культури, які пошкоджує: картопля, томати, перець солодкий, баклажани та інші пасльонові.

Шкоди завдають: личинки, дорослі особини (імаго).

Характер пошкодження: з яєць відроджуються личинки, які спочатку живляться на нижньому боці листка, а потім поступово переходять на верхній та об’їдають його повністю до самих жилок. Найбільш ненажерливі личинки  старших віків, які за оптимального температурного режиму можуть живитись і вдень, і вночі. Знищивши листя на одній рослині, переходять на іншу. Жуки живляться проростками, листками та бульбами. За місяць кожен жук знищує понад 4 г, а личинка – близько 1 г листової маси. Втрати врожаю в окремих регіонах можуть сягати до 36.5%, залежно від сорту та фази розвитку культури, в яку з’являється шкодочинна стадія шкідника. Колорадський жук може бути переносником вірусних хвороб.

Розвиток: жуки виходять із ґрунту при середньодобовій температурі повітря +15°C та ґрунту – +13…+14°C і протягом 1-1.5 місяця живляться рослинами. Імаго спарюються на 3-5-ту добу після виходу із ґрунту. Самки відкладають  яйця на нижній бік листків по 28-30 шт., іноді – до 70 яєць в кожній кладці. При температурі +20…+22°C та вологості повітря 65-70% личинки відроджуються через 5-6 днів після відкладання яєць. Спочатку личинки живляться яйцевими оболонками, іноді – яйцями з живими зародками, а потім м’якушем листків. Живлення личинок триває 18-24 доби, а в південних регіонах і низинній частині Закарпаття – 14 діб. Після завершення розвитку личинки заглиблюються в ґрунт на глибину 8-10 см, (рідше – до 20 см) та заляльковуються. Лялечка розвивається 12-21 день. Вихід жуків першого покоління відбувається в червні-липні (залежно від регіону). Більша частина жуків в цьому році не відкладає яєць, а переходить у ґрунт на зимівлю і відновлює свій розвиток уже в наступному році. Молоді жуки активно живляться, завдаючи величезної шкоди врожаю. Імаго першого покоління в Поліссі та Лісостепу відкладають яйця в кінці липня – на початку серпня, а в південних регіонах – на місяць раніше. Їх плодючість складає від 130 до 400 яєць. Імаго другого покоління в південних районах і низинній частині Закарпаття з’являються в другій половині серпня. Інколи після нетривалого живлення вони дають початок третьому поколінню, яке завершує свій розвиток лише в окремі роки. Характерною особливістю колорадського жука є його здатність впадати в стани фізіологічного спокою. Завдяки цьому ускладняється боротьба зі шкідником, так як частина жуків завжди знаходиться в ґрунті.

Плодючість: 900-1600, іноді – понад 2000 яєць.

Кількість поколінь: 2, інколи – 3.

Зимуюча стадія: жуки в ґрунті, найчастіше на глибині 10-30 см (іноді до 50 см).

Заходи захисту: ретельне збирання картоплі після переорювання ділянки, протруювання бульб препаратами: АС-Кольд Дуо (20 мл на 500 мл води на 30 кг бульб), АС-Селектив та АС-Селектив + Авангард Комплекс Картопля (30 мл на 400-500 мл води на 30 кг), Матадор (60 мл на 800-1000 мл води на 60 кг); обприскування ґрунту (лунок, посадкових рядів): Антихрущ (10 мл на 5 л води); замочування кореневої системи розсади овочевих культур у робочому розчині препаратів: Антихрущ, АС-Селектив, АС-Селектив + Авангард Комплекс Картопля (10 мл на 1 л води), АС-Кольд Дуо (10-15 мл на 1 л води); обробка інсектицидами: Антиколорад Макс (1 мл на 3-5 л води), Антиколорад Макс + Тандем (2+10 мл на 6-10 л води), Ато Жук (1-1.5 мл на 3-5 л води), Ато Жук + Авангард Стимул (3+10 мл на 6-10 л води), Гудвін (2.5 мл на 3-5 л води), Гудвін + Авангард Гроу Аміно (5+10 мл на 8-10 л води), Жук OFF (1.5 мл на 3-5 л води), Колібріс (2-3 мл на 2-3 л води – картопля; 2.5-3 мл на 2-3 л води – томати), Фас (1 мл на 3-5 л води).
travnevyi_hrushch.pngtravnevyi_hrushch1.png

ТРАВНЕВИЙ ХРУЩ (ЗАХІДНИЙ ТА СХІДНИЙ)

Поширення: найбільш шкодочинні два види — західний (заселяє західні області), східний (поширений у східних областях України).

Культури, які пошкоджує: овочеві, сільськогосподарські, плодово-ягідні, декоративні, лісові.

Шкоди завдають: личинки, дорослі особини (імаго).

Характер пошкодження: личинки підгризають коріння. Імаго пошкоджують бруньки, листки, інколи – зав’язі плодових культур.

Розвиток: навесні масовий вихід жуків спостерігається за температури ґрунту +9…+14°C на глибині 10 см. Початок льоту збігається з початком розпускання листя на деревах. Жуки спарюються, після чого самки зариваються в ґрунт на глибину 10-15 см та відкладають по 20-30 яєць за 2-3 підходи. Після останньої яйцекладки вони гинуть. Через 25-30 діб з’являються личинки, які впродовж весняно-літнього періоду живляться корінням рослин, мігруючи в ґрунті горизонтально та вертикально (залежно від температури та вологості ґрунту). У вересні при пониженні середньодобових температур личинки опускаються на глибину до 1 м, так як гинуть за температури -0.7…-1°C.  Розвиваються личинки у ґрунті впродовж 4 років, проте найбільш шкодочинними є личинки старших віків. Після третьої перезимівлі в червні-липні личинки заляльковуються на глибині 20-50 см. Розвиток лялечки триває 30-40 діб.  Молоді жуки залишаються в ґрунті до весни.

Плодючість: 60-70 яєць.

Кількість поколінь: одне за 3-4 роки.

Зимуюча стадія: личинки різного віку та молоді жуки в ґрунті на глибині 60-200 см, інколи заглиблюються до 1 м.

Заходи захисту: обробка посадкового матеріалу препаратами: Антихрущ – картопля (10 мл на 5 л води – обприскування ґрунту), овочеві (10 мл на 1 л води – замочування кореневої системи), АС-Селектив, АС-Селектив + Авангард Комплекс Картопля – картопля (30 мл на 400-500 мл води на 30 кг бульб – протруювання), овочеві (10 мл на 1 л води – замочування кореневої системи), Матадор – картопля (60 мл на 800-1000 мл води на 60 кг бульб – протруювання), овочеві (10 мл на 1 л води – замочування кореневої системи), АС-Кольд Дуо - картопля (20 мл на 500 мл води на 30 кг бульб - протруювання), овочеві (10-15 мл на 1 л води - замочування кореневої системи).
ОСНОВНІ ХВОРОБИ

fitoftoroz_kartoplyi.pngfitoftoroz_tomativ.png

ФІТОФТОРОЗ

Поширення: по всій території України, особливо в зонах достатнього зволоження.

Культури, які уражує: картопля, томати, перець, баклажани та інші пасльонові.

Оптимальні умови розвитку: температура +20…+25°С та вологість повітря не нижче 76%, тривала дощова погода. Мінімальна температура для розвитку гриба в рослині – +1…+3°С, максимальна – +30°С.

Симптоми: проявляється на листках, черешках, стеблах, плодах і бульбах (інколи уражує бутони та ягоди картоплі). Перші ознаки хвороби спостерігаються на нижніх листках у вигляді бурих розпливчастих плям невеликого розміру, які швидко збільшуються та поступово охоплюють всю листкову пластинку. Як результат, листки в’януть, чорніють, засихають, а за підвищеної вологості – гниють. У вологу погоду на нижньому боці листка навколо плям можна помітити білий павутинний наліт. На черешках листків і стеблах утворюються продовгуваті бурі плями. В місцях ураження тканина засихає та відмирає. На бульбах хвороба проявляється у вигляді вдавлених плям різного розміру, які спочатку мають сірий колір, а згодом буріють. При розрізанні картоплини можна побачити побуріння тканин. Під час зберігання врожаю на уражених бульбах поселяються мікроорганізми, які викликають гниття бульб (в місцях ураження фітофторозом часто розвивається суха гниль). В разі посадки уражених бульб або при використанні ділянки, де в минулому році інтенсивно розвивалась хвороба, перші симптоми можна буде побачити вже на проростках картоплі. Якщо не проконтролювати фітофтороз, особливо в період бульбоутворення, втрати врожаю сягатимуть 70% і більше. На томатах фітофтороз проявляється у другій половині літа, як правило, через 2-3 тижні після появи на картоплі. За сприятливих умов збудник може спричинити загнивання 90-100% плодів. Уражує листки, стебла та плоди. На листках томатів симптоми такі ж самі, як і на картоплі: на стеблах утворюються темно-бурі смуги. На плодах хвороба проявляється у вигляді розпливчастих коричневих твердих на дотик плям із нерівною поверхнею. Уражені томати непридатні для споживання ні у свіжому вигляді, ні для переробки. 

Джерела інфекції: грибниця на уражених бульбах, рослинні рештки.

Заходи захисту: вирощування стійких сортів, використання здорового насіння/посадкового матеріалу, видалення уражених частин рослин, післязбиральне знищення бадилля, обробка фунгіцидами: Віоліс (30-40 мл на 5-8 л води), Гарт (25-30 г на 5-8 л води), Енергодар (25-30 мл на 5 л води), Тройсет (20-25 г на 3-5 л води), Цілитель (25-30 г на 5 л води).
alternarioz_tomativ.png

АЛЬТЕРНАРІОЗ (СУХА ПЛЯМИСТІСТЬ)

Поширення: по всій території України, особливо в південних регіонах.

Культури, які уражує: картопля, томати, перець, баклажани та інші пасльонові.

Оптимальні умови розвитку: альтернаріоз картоплі – температура +26°С та чергування жаркої сухої погоди з нічними дощами або росами; альтернаріоз томатів – температура +22…+26°С і наявність краплинної вологи протягом 2-х годин.

Симптоми: уражуються листки, черешки, стебла, плоди, інколи – бульби. На картоплі хвороба проявляється у вигляді 2 форм: ранньої та пізньої сухої плямистості. За ураження ранньою сухою плямистістю (в період бутонізації, за 15-20 діб до початку цвітіння) на листках з’являються округлі темно-бурі, темно-сірі або коричневі плями з чіткими концентричними колами та слабким чорним або темно-сірим нальотом. За посушливих умов тканина в місцях  ураження засихає та розкришується, а за підвищеної вологості — загниває. На стеблах і черешках утворюються продовгуваті темно-бурі концентричні плями. Ураження бульб картоплі супроводжується утворенням твердих темно-сірих або темно-коричневих вдавлених плям, які іноді покриваються чорним нальотом. На бульбах симптоми найчастіше проявляються через 2-3 тижні після збирання врожаю. Пізня суха плямистість спостерігається наприкінці  цвітіння картоплі (найчастіше на старих листках нижнього ярусу) у вигляді дрібних округлих плям бурого кольору з оксамитово-оливковим нальотом. При сильному ураженні в суху погоду краї листків закручуються доверху. На стеблах і черешках утворюються суцільні чорні плями, проте без концентричних кіл. Втрати врожаю в роки масового розвитку можуть сягати 60%. На томатах, перці та баклажанах альтернаріоз насамперед уражує нижні листки, поступово поширюючись на верхні яруси. На листках хвороба проявляється у вигляді округлих плям коричневого кольору з концентричними колами. За підвищеної вологості кількість плям збільшується, іноді вони зливаються, набувають кутастого вигляду та з часом спричиняють відмирання всієї листової пластинки. На стеблах і черешках плями видовжені, з чіткою зональністю та чорним нальотом. На плодах симптоми хвороби особливо помітні біля плодоніжки та проявляються у вигляді темних вдавлених округлих плям, які за вологої погоди покриваються чорним оксамитовим нальотом.

Джерела інфекції: картопля – рослинні рештки, бульби, ґрунт, в якому зберігаються спори збудника; томати, перець, баклажани – рослинні рештки та уражене насіння.

Заходи захисту: вирощування стійких сортів, використання здорового посадкового матеріалу, обробка фунгіцидами: Гарт (25-30 г на 5-8 л води), Віоліс (30-40 мл на 5-8 л води), Захисник (10- 12 мл на 5 л води), Тройсет (20-25 г на 3-5 л води), Цілитель (25-30 г на 5 л води), Антигусінь + Самшит (4+3 мл на 5 л води).
zvychayna_parsha.png

ЗВИЧАЙНА ПАРША

Поширення: по всій території України, особливо на піщаних і супіщаних лужних ґрунтах.

Культури, які уражує: картопля.

Оптимальні умови розвитку: температура +26…+27°С, вологість ґрунту 50-70%.

Симптоми: на поверхні бульб утворюються неглибокі виразки округлої неправильної форми (діаметр до 1 см і більше). Крім бульб, хвороба уражує столони та корені. Розрізняють чотири типи звичайної парші: плоску, опуклу, глибоку та сітчасту. Плоска парша проявляється переважно на молодих бульбах. Уражує лише шкірку або поверхневий шар перидерми. Шкірка бульб в уражених місцях корковіє, тріскається, утворюються бородавки або плоскі шорсткі плями. Опукла парша проявляється у вигляді опуклих виразок або бородавок. Глибока парша характеризується утворенням вдавлених у м’якоть виразок (до 0.5 см). Краї виразок часто припідняті, середина – червонувата або фіолетова. Зазвичай проявляється під час збирання картоплі. За сітчастої парші утворюються вузькі довгі тріщини, які розміщуються на бульбах у вигляді сітки. В уражених бульбах знижуються смакові й товарні якості, вони  мають непривабливий вигляд, містять менше крохмалю, їх лежкість знижується. Сильно уражені бульби непридатні для садіння, тому що мають низьку схожість і врожайність.

Джерела інфекції: органічні рештки в ґрунті, на яких зберігається збудник.

Заходи захисту: вирощування стійких сортів, використання здорового посадкового матеріалу, протруювання бульб картоплі: АС-Селектив або АС-Селектив + Авангард Комплекс Картопля, 30 мл на 400-500 мл води на 30 кг картоплі.
Супутні товари
Антихрущ 30 мл
36.00 грн
АС-Селектив

Пакування

183.00 грн
АС-Селектив + Авангард Комплекс Картопля

Пакування

45.00 грн
АС-Кольд Дуо

Пакування

138.00 грн
Матадор 150 мл
138.00 грн
Антиколорад Макс

Пакування

171.00 грн
Антиколорад Макс + Тандем

Пакування

7.00 грн
АТО Жук

Пакування

573.00 грн
Ато Жук + Авангард Стимул

Пакування

8.50 грн
Гудвін

Пакування

42.00 грн
Гудвін + Авангард Гроу Аміно

Пакування

10.00 грн
Жук OFF

Пакування

27.00 грн
Колібріс 15 мл
27.00 грн
Фас

Пакування

6.00 грн
Віоліс

Пакування

595.00 грн
Гарт

Пакування

36.00 грн
Енергодар

Пакування

465.00 грн
Тройсет

Пакування

27.00 грн
Цілитель

Пакування

42.00 грн
Захисник

Пакування

21.00 грн
Антигусінь + Самшит

Пакування

12.00 грн
Авангард (Гулівер) Стимул

Пакування

51.00 грн
Авангард NPK+M/E Овочеві

Пакування

7.50 грн
Авангард Гроу Аміно

Пакування

57.00 грн
Також вам може бути цікаво:
Дієва обробка цибулі перед посадкою | Аптека садівника
Особливості зберігання цибулі та часнику
Виростити урожай – це лише половина справи, не менш важливо зберегти його до весни. Тривалість зберігання часнику і цибулі залежить від кількох умов: температури, вологості та вентиляції.
Нижче в статті я розповім, які прийоми допоможуть зберегти до весни часник, зберігання якого є складнішим, ніж цибулі. Також ви дізнаєтеся про правильне збирання і зберігання цибулі.
Дієва обробка цибулі перед посадкою | Аптека садівника
Вирощування зеленої цибулі: секрети отримання вітамінів
Як виростити зелену цибулю вдома, щоб не лише не купувати перші вітаміни до салату, а й заробити на цьому? Вирощування зеленої цибулі справа настільки проста, що буде під силу будь-якому господарю. І навіть міські жителі можуть навчити, як виростити зелену цибулю – наприклад, у мішках. Нижче у статті я розповім про тонкощі агротехніки за порядком.
Дієва обробка цибулі перед посадкою | Аптека садівника
Хвороби і шкідники цибулі: як вберегти урожай
Цибуля, як і більшість городніх культур, потребує захисту від шкідників та хвороб. На щастя, ця культура не надто вибаглива, тому впоратися із можливими проблемами за умови вчасного піклування нескладно.
Нижче в статті я розповім, чому жовтіє листя цибулі та як позбутися шкідників цибулі, щоб отримати здоровий урожай.
Дієва обробка цибулі перед посадкою | Аптека садівника
Посадка цибулі: поради для доброго урожаю

Садіння цибулі – справа нехитра, але не всім вдається зібрати й зберегти високий урожай. У кожної культури є секрети вирощування, і треба точно знати, коли садити цибулю та як підготувати цибулю до посадки. Також дуже важливий вибір ділянки, інакше посадка цибулі не принесе очікуваних результатів. Нижче в статті спробуємо розібратись, які фактори є запорукою якісного урожаю цибулі, щоб зберегти овоч до весни в коморі.

Дієва обробка цибулі перед посадкою | Аптека садівника
Посадка цибулі на зиму

Отримати ранній урожай корисного овоча можна, посадивши насіння або дрібну ріпку під зиму. Грядки готують за 2–3 тижні до початку заходу. Необхідно скопати ділянку на багнет лопати, ретельно вибрати коріння багаторічних бур’янів, внести органічні добрива (гній, перегній, компост). Не придатні важкі, кислі, з високою вологістю ґрунти, затінені будівлями або деревами місця. При посадці цибулі під зиму кращими попередниками вважаються огірок, томат, рання картопля, зернові та зернобобові культури. Не варто садити цибулю і баштанні рослини, петрушку, часнику — насадження можуть вражатися загальними шкідниками та хворобами.

Як правильно підібрати посадковий матеріал, визначити оптимальний термін заходів, застосувати відповідні засоби захисту рослин, консультують досвідчені агрономи інтернет-магазину «Аптека Садівника».

Дієва обробка цибулі перед посадкою | Аптека садівника
Система захисту цибулі
З цього відео ви дізнаєтеся, як захистити культурні рослини від шкідників, хвороб і бур'янів.