Захист моркви та цибулі

Захист моркви та цибулі
Провідний експерт

В даному розділі Ви дізнаєтеся, які шкідники та хвороби завдають шкоди Вашому врожаю.

Захист моркви та цибулі ОСНОВНІ ШКІДНИКИ

morkvyana_muha.pngmorkvyana_muha1.png

МОРКВЯНА МУХА

Поширення: по всій території України. Найбільш шкодочинна в західній частині Лісостепу, на Поліссі та передгір’ї Карпат.

Культури, які пошкоджує: морква.

Шкоди завдають: личинки.

Характер пошкодження: личинки вгризаються і проточують звивисті ходи в коренеплодах. Листя набуває фіолетово-червоного відтінку, згодом жовтіє та засихає. Пошкоджені коренеплоди мають спотворений вигляд, втрачають смакові якості, непридатні для споживання та швидко загнивають при зберіганні.

Розвиток: виліт мух спостерігається при температурі ґрунту +15…+17°С (в період цвітіння яблуні та горобини). Мухи надають перевагу вологим затіненим місцям і додатково живляться нектаром квіток зонтичних культур. Самки відкладають яйця групами у ґрунт біля моркви, зазвичай у вечірні години протягом 20-25 днів. Личинки відроджуються через 5-10 днів і вгризаються у коренеплід. Їх живлення триває 20-25 днів. По завершенні живлення вони залишають рослини та заляльковуються в ґрунті на глибині 4-10 см. Через 12-15 днів спостерігається виліт мух другого покоління. Личинки розвиваються протягом 40-50 днів. Частина з них після завершення живлення йде на зимівлю та заляльковується в колисочках у поверхневому шарі ґрунту, а решта потрапляє до овочесховищ разом з коренеплодами.

Плодючість: 100-120 яєць.

Кількість поколінь: 2.

Зимуюча стадія: лялечки в колисочках у поверхневому шарі ґрунту та в овочесховищах.

Заходи захисту: оранка ґрунту восени, обробка інсектицидами: Антиколорад Макс (1 мл на 3-5 л води), Антиколорад Макс + Тандем (2+10 мл на 6-10 л води), Ато Жук (1-1.5 мл на 3-5 л води), Ато Жук + Авангард Стимул (3+10 мл на 6-10 л води), Гудвін (1.5 мл на 3-5 л води), Гудвін + Авангард Гроу Аміно (5+10 мл на 10-15 л води), Жук OFF (1.5 мл на 3-5 л води), Колібріс (2.5-3 мл на 2-3 л води), Фас (2 мл на 3-5 л води) – в період масового льоту мух.
tsybuleva_muha1.png

ЦИБУЛЕВА МУХА

Поширення: по всій території України, особливо на зрошуваних землях.

Культури, які пошкоджує: цибуля, рідше – часник.

Шкоди завдають: личинки.

Характер пошкодження: личинки проникають у цибулину з нижнього боку або збоку денця та повністю виїдають тканини зсередини. Найбільш шкодочинні личинки цибулевої мухи першого покоління. Пошкоджені цибулини  гниють, їх листки в’януть, жовтіють і згодом засихають.

Розвиток: виліт мух спостерігається в кінці квітня – на початку травня та триває близько 50 днів. Імаго додатково живляться нектаром і пилком дикорослих рослин. Мухи активні в ранкові та вечірні години, а вдень перебувають у  стані спокою. Самка відкладає яйця на сухі луски, рідше – в пазухи листків та на ґрунт біля основи кормових рослин. Ембріональний розвиток, залежно від температури повітря, становить 3–8 днів. Через 12-20 днів з’являються личинки, які згодом заляльковуються в ґрунті. Розвиток лялечоктриває 10-20 днів. Мухи другого покоління з’являються в кінці червня – у другій половині липня, їх личинки починають шкодити на цибулі пізніх строків сівби та садіння.

Плодючість: 40-60 яєць.

Кількість поколінь: 2.

Зимуюча стадія: лялечки в пупаріях на глибині ґрунту 5-20 см.

Заходи захисту: оранка ґрунту восени, знищення рослинних решток, обробка інсектицидами: Антиколорад Макс (1 мл на 3-5 л води), Антиколорад Макс + Тандем (2+10 мл на 6-10 л води), Ато Жук (1-1.5 мл на 3-5 л води), Ато Жук + Авангард Стимул (3+10 мл на 6-10 л води), Гудвін (1.5 мл на 3-5 л води), Гудвін + Авангард Гроу Аміно (5+10 мл на 10-15 л води), Жук OFF (1.5 мл на 3-5 л води), Колібріс (2.5-3 мл на 2-3 л води), Фас (2 мл на 3-5 л води) – в період масового льоту мух.
ОСНОВНІ ХВОРОБИ

chorna_gnyl.png

ЧОРНА ГНИЛЬ (АЛЬТЕРНАРІОЗ)

Поширення: по всій території України.

Культури, які уражує: морква, рідше – петрушка, селера та інші дикорослі рослини родини зонтичних.

Оптимальні умови розвитку: температура +28°С та підвищена вологість повітря. Найчастіше уражуються ослаблені рослини. Пошкодження личинками морквяної мухи сприяє заселенню збудника на коренеплодах.

Симптоми: уражує сходи, дорослі рослини та коренеплоди під час зберігання. У фазі сходів спочатку чорніє коренева шийка, а згодом жовтіють і в’януть листки, за вологої погоди вони загнивають, і на них утворюєтьсязеленувато-коричневий пліснявий наліт. На черешках нижніх листків і листкових пластинках з’являються розпливчасті бурі плями, які у вологу погоду покриваються ледь помітним нальотом, від чорно-зеленого до оливкового забарвлення. Згодом плями розростаються і часто охоплюють всю поверхню листкової пластинки. Уражені листки жовтіють, буріють і відмирають, а гриб по черешку проникає у верхню частину коренеплоду і викликає його загнивання в період  зберігання. На коренеплодах (збоку або на верхівці) під час зберігання з’являються сухі вдавлені плями. При розрізанні коренеплодів на місці уражених тканин можна побачити вугільно-чорне забарвлення. За ураження насінників  стебла та суцвіття в’януть, що призводить до зниження врожайності на 30-35%.

Джерела інфекції: уражене насіння, коренеплоди та рослинні рештки.

Заходи захисту: знищення рослинних решток, оптимальні строки посіву та дотримання умов зберігання коренеплодів, замочування насіння – АС-Селектив (10 мл на 1 л води), обробка фунгіцидами: Гарт (профілактично – 20-25 г на 5-8 л води), Тройсет (20-25 г на 5 л води), Цілитель (25-30 г на 5 л води), Антигусінь + Самшит (4+3 мл на 5 л води).
peronosporoz_tsybuly.png

НЕСПРАВЖНЯ БОРОШНИСТА РОСА (ПЕРОНОСПОРОЗ)

Поширення: по всій території України, особливо в районах із підвищеною вологістю.

Культури, які уражує: цибуля, значної шкоди завдає насінникам.

Оптимальні умови розвитку: температура повітря +13°С, вологість 99-100%.

Симптоми: проявляється у вигляді дифузного та локального ураження рослин. Дифузна форма спостерігається при висаджуванні уражених цибулин. Після появи сходів листки стають ланцетними, сплющеними і гофрованими, набувають жовтувато-зеленого забарвлення та у вологу погоду покриваються щільним сіро-фіолетовим нальотом. При локальній формі на листках і квіткових стрілках утворюються блідо-зелені або темно-жовті розпливчасті плями овальної форми, які згодом покриваються сіро-фіолетовим нальотом. В місцях ураження листки загинаються, жовтіють і відмирають, квіткові стрілки ламаються. На уражених рослинах поселяються різні сапрофітні гриби (з’являється чорна пліснява). Втрати врожаю сягають 15-20% і більше.

Джерела інфекції: уражені цибулини, багаторічні сорти цибулі, в коренях яких зберігається грибниця.

Заходи захисту: знищення уражених цибулин, обробка фунгіцидами: Віоліс (20-25 мл на 5-8 л води), Гарт (20-25 г на 5-8 л води), Енергодар (25-30 мл на 5 л води), Тройсет (20-25 г на 5 л води), Цілитель (25-30 г на 5 л води).
alternarioz_tsybuly.png

АЛЬТЕРНАРІОЗ

Поширення: по всій території України.

Культури, які уражує: цибуля.

Оптимальні умови розвитку: температура +6…+32°С та вологість повітря вище 90%.

Симптоми: проявляється на листках у вигляді водянистих плям, часто з білим центром. Якщо хвороба почала розвиватися не на кінчику пера цибулі, а в середній його частині, листок переломлюється в місці формування плями.  Краї уражених ділянок набувають різного забарвлення (від коричневого до фіолетового). Листя жовтіє. Пізніше в уражених місцях з’являються концентричні кола (від темно-коричневого до чорного забарвлення). На шийці цибулини утворюється перетяжка і уражуються луски. Такі ж симптоми проявляються на стрілках, які з часом відмирають. Насіння формується недорозвиненим і зморщеним. Внаслідок розвитку альтернаріозу листя відмирає та зменшується розмір цибулин (часто вони гниють при зберіганні).

Джерела інфекції: уражені рослинні рештки та цибулини.

Заходи захисту: знищення рослинних решток, обробка фунгіцидами: Гарт – профілактично (20-25 г на 5-8 л води), Захисник (10-12 мл на 5 л води), Тройсет (20-25 г на 5 л води), Цілитель (25 г на 5 л води ), Антигусінь + Самшит (4+3 мл на 3-5 л води).
boroshnysta_rosa_morkva.png

БОРОШНИСТА РОСА

Поширення: по всій території України, особливо на півдні.

Культури, які уражує: морква та інші рослини родини зонтичних.

Оптимальні умови розвитку: температура повітря +27°С, вологість 52% і вище.

Симптоми: проявляється на листках, черешках, квітконосах, суцвітті та насінні у вигляді білого борошнистого нальоту, який поступово ущільнюється, набуває сірого забарвлення, і на якому формуються чорні крапки. З часом відбувається некроз і побуріння ураженої надземної частини моркви, внаслідок чого ріст коренеплодів зупиняється, і вони формуються дрібними.

Джерела інфекції: уражені рослинні рештки та бур’яни родини зонтичних.

Заходи захисту: знищення рослинних решток, обробка фунгіцидами: Антигусінь + Самшит (4+3 мл на 3-5 л води), Захисник (12-15 мл на 5 л води), Інферно (30-50 г на 10 л води), Тройсет (20-25 г на 5 л води).

Супутні товари
Антиколорад Макс

Пакування

33.00 грн
Антиколорад Макс + Тандем

Пакування

9.00 грн
АТО Жук

Пакування

47.00 грн
Ато Жук + Авангард Стимул

Пакування

11.00 грн
Гудвін

Пакування

203.00 грн
Гудвін + Авангард Гроу Аміно

Пакування

13.00 грн
Колібріс 15 мл
13.00 грн
Фас

Пакування

7.00 грн
АС-Селектив

Пакування

214.00 грн
Віоліс

Пакування

595.00 грн
Гарт

Пакування

78.00 грн
Тройсет

Пакування

32.00 грн
Цілитель

Пакування

48.00 грн
Антигусінь + Самшит

Пакування

15.00 грн
Енергодар

Пакування

518.00 грн
Інферно

Пакування

24.00 грн
Захисник

Пакування

26.00 грн
Авангард NPK+M/E Овочеві

Пакування

8.50 грн
Авангард Гроу Аміно

Пакування

64.00 грн
Також вам може бути цікаво:
Умови зберігання картоплі вдома та в погребі: поради
Коли садити картоплю в цьому році
Картоплю не просто так називають другим хлібом
Умови зберігання картоплі вдома та в погребі: поради
Хвороби пасльонових культур
Поговоримо про найбільш поширені хвороби пасльонових культур, їхні симптоми та за яких умов вони з’являються.
Умови зберігання картоплі вдома та в погребі: поради
Коли копати картоплю: поради господарю
Збирання картоплі в Україні зазвичай заведено проводити в останні вихідні серпня, коли вся рідня з’їжджається допомагати в села та на дачі. Залежно від сорту та погоди деякі господарі нерідко вирішують, коли копати картоплю: в кінці вересня чи у жовтні? І на врожай не нарікають. То коли викопувати картоплю, щоб бульби були максимально великі, дозрілі, але не почали гнити в землі? Давайте спробуємо розібратись нижче в статті, коли проводити прибирання картоплі.
Умови зберігання картоплі вдома та в погребі: поради
Фітофтороз картоплі: найефективніші методи контролю
Фітофтороз картоплі відомий понад 100 років. Хвороба поширена по всій Україні і знайома кожному господарю, хто вирощує цю культуру. Захворювання викликає грибок фітофтора. Через те, що останніми роками він сильно видозмінився, першочергове завдання городника – вчасно виявити і знешкодити ворога.
Умови зберігання картоплі вдома та в погребі: поради
Обираємо другий хліб – найсмачніші сорти картоплі
Найпоширеніша культура в Україні – картопля. Ми посідаємо четверте місце у світі за обсягами її врожаїв – 22 млн тонн на рік.
Цікаво, що 85% всього об’єму вирощують приватні господарства, а це доволі нелегка справа. Але вона того варта: особливо якщо правильно обрати кращі сорти картоплі.
Про ранні високоврожайні та найсмачніші сорти картоплі я розповім далі. Але й українські кращі сорти картоплі в Україні нічим не поступаються розробкам іноземних селекціонерів, а деколи і перевершують їх.
Умови зберігання картоплі вдома та в погребі: поради
Парша картоплі: як виростити здорову картоплю
Парша на картоплі – це одна з найпоширеніших грибкових хвороб цієї культури. Інфекція викликає погіршення товарного вигляду та смакових якостей: така бульба стає практично не придатною до споживання.
Відомо п’ять різновидів: звичайна парша картоплі, чорна, порошиста (порохувата), срібляста та горбкувата. Серед них перші три є найпоширенішими, отже на них я і зупинюсь детальніше в цій статті.
Умови зберігання картоплі вдома та в погребі: поради
Ручний окучник для картоплі: як зробити своїми руками

Окучник – це пристрій, призначений спеціально для підгортання землі на великих площах, де із сапою не впоратися. Окучник своїми руками зроблений – найкращий варіант для сільського господаря, який не має мотоблока, але хоче зекономити час на обробку (та й посадку картоплі) на городі.

Окучник (підгортач) зручний тим, що він піднімає шар землі з центру міжряддя на два боки вгору, засипаючи відразу два рядки до половини. Пристрій складається з плуга (лемеша) або двох дисків, з’єднаних під кутом, при цьому обидва варіанти врізаються клином. Це будова ручного підгортача, на відміну від насадок до мотоблока.

Умови зберігання картоплі вдома та в погребі: поради
Дротяник на картоплі: 9 способів позбутися шкідника
Дротяник в картоплі залишає сліди, які неможливо не помітити – наскрізні ходи псують чималу частину врожаю. Найгірше, що такі пробуравлені бульби швидко гниють і мають поганий товарний вигляд. З іншого боку, визначити, що картопля піддасться атаці дротяника важко, адже цей ворог – підземний, але є певні ознаки, що ділянка заражена, про які трохи нижче.
Як позбавитися від дротяника на картоплі? Нижче у статті я розповім про кілька дієвих способів, а ви оберіть той, який вам підходить.
Умови зберігання картоплі вдома та в погребі: поради
Шкідники картоплі: як боротися з ведмедкою, дротяником і міллю
Із картоплею у нас зазвичай асоціюється один шкідник – колорадський жук, а проте культура потерпає й від інших комах. Боротьба із ведмедкою на картоплі не менш важлива, ніж боротьба з дротяником. Крім цих ґрунтових шкідників рослину вражає також картопляна міль і попелиця. Як боротись зі шкідниками картоплі – нижче в статті.
Умови зберігання картоплі вдома та в погребі: поради
Колорадський жук: як позбутися від шкідника на картоплі

Колорадський жук – воістину страшний сон городника через те, що шкідник розмножується шаленими темпами і завдає колосальної шкоди урожаю, а знищити його повністю майже неможливо. Колорадський жук поїдає листя та цвіт усіх пасльонових: картоплі, помідорів, перцю, баклажанів. Що вища температура повітря, то активніший цей шкідник.

Колорадський жук з’явився в Європі після Другої світової війни, а на теренах Радянського Союзу – під час Холодної війни. Його батьківщиною помилково вважається штат Колорадо у США (хоча насправді це Мексика), особливо після випадка, коли жук повністю спустошив поля в однойменному штаті. Саме через це масове зараження полів колорадським жуком у СРСР приписували диверсії. Позбутися його було важко, шкідник швидко звикав до нової отрути.

Як позбутися жука, які існують отрути від колорадського жука та чи можлива боротьба з колорадським жуком без хімії? Спробуємо розібратися нижче в статті.

Якщо хочете дізнатись більше про особливості вирощування картоплі, можна ознайомитися зі статтею тут.

Умови зберігання картоплі вдома та в погребі: поради
Посадка картоплі мотоблоком та під лопату
Коли садити картоплю під лопату та як правильно це робити – думаю, кожний досвідчений городник визначився з часом та способом посадки. Картопля і досі залишається королевою городу та основним «стратегічним» продуктом українців. Проте садити цю культуру звичайним способом доволі трудомістко, зважаючи на масштаби посадок. Тому нижче я поділюсь із вами секретами, як садити картоплю мотоблоком та плугом-підгортальником.
Умови зберігання картоплі вдома та в погребі: поради
Підживлення картоплі: внесення карбаміду та нітроамофоски
Однією з умов потужного врожаю є достатнє підживлення картоплі, в тому числі й позакореневе. Тому багатьох господарів цікавлять норми внесення карбаміду та нітроамофоски.
Листове підживлення ефективне до цвітіння – до цього часу запас азоту і калію з фосфором у рослини вже наполовину використаний. Тому позакореневе підживлення сечовиною стимулює утворення зеленої маси. А після цвітіння всі поживні речовини йдуть на формування бульб – якраз в цей час рослини удобрюють нітроамофоскою. Давайте разом розберемося, як правильно проводити підживлення картоплі.
Умови зберігання картоплі вдома та в погребі: поради
Вирощування картоплі: як отримати великий ранній урожай
Вирощування картоплі ‒ настільки звична для нас справа, що, здавалося б, ми знаємо про неї все. Але чому тоді ми не перестаємо цікавитися високоврожайними і ранніми сортами, прагнемо отримати кращий результат за меншого вкладання сил? Річ у тім, що технологія вирощування картоплі не стоїть на місці. Щороку з’являються якісь хитрощі та нові сорти, тому можна щорічно вирощувати багато смачної картопельки.
Умови зберігання картоплі вдома та в погребі: поради
Відео: пророщування, обробка та посадка картоплі
Відео: посадка, пророщування, обробка картоплі
Умови зберігання картоплі вдома та в погребі: поради
Стимулятор росту картоплі: дбаємо про улюблений овоч
Вирощуємо ми ранні сорти картоплі під агроволокном чи просто садимо сорокаденку на початку квітня, посадковий матеріал однаково необхідно обробити для покращення і пришвидшення росту. Тому часто городників цікавлять стимулятори росту для картоплі. Й звісно, мова йде не про густе бадилля, а про отримання якісних бульб. В цій статті я розкажу вам про період спокою бульб та способи прискорення їхнього пробудження до росту.
Умови зберігання картоплі вдома та в погребі: поради
Обробка картоплі перед посадкою: професійні протруйники та народні способи

За роки роботи агрономом я багато разів давав поради з приводу догляду за садовими та городніми культурами. Одне з поширених запитань ‒ обробка картоплі перед посадкою. Адже немає нічого гіршого, аніж важка марна праця – коли ти вкладаєш у рослини стільки сил та любові, а отримуєш погризені шкідниками недоїдки. Або ще підступніше – коли взимку запаси, на які ти розраховував, починають гнити через грибок.

Давайте розберемось, що або хто зводить нанівець наші труди, і як можна цьому зарадити.

Головний ворог нашої годувальниці-картоплі – це маленький смугастий тиран, колорадський жук. Він безжально поїдає молоді стебла та листочки, і, як наслідок, бульба не має змоги розвивати кореневу систему. Далі йдуть вовчок (ведмедка), личинки хруща, попелиця, трипси, молі, а також багато різних хвороб.

Умови зберігання картоплі вдома та в погребі: поради
Гербіциди для картоплі: як вивести бур’яни без шкоди для овочів
Кожен господар щороку має проблему засилля бур’янів на городі.
Чисті грядки – це візитівка городника, тоді як забур’янені – головний біль та клопіт.
Тож гербіциди для картоплі – це те, що приходить на думку щовесни багатьом, але лякає невідомими наслідками.
Маючи багаторічний досвід вирощування різних овочів на власному городі, я розповім про принцип дії гербіцидів на бур’яни.
Умови зберігання картоплі вдома та в погребі: поради
Система захисту картоплі
З цього відео ви дізнаєтеся, як захистити картоплю від шкідників, хвороб і бур`янів протягом сезону.